Ultimele discutii din forum
    oanachampion
    Guest

Astrologia

Pe mine ma pasioneaza foarte tare astrologia. Am gasit raspunsuri la multe "de ce?-uri" studiind horoscopul natal (sau sinastriile cu diverse persoane).
    Voua va place? Ati aprofundat vreodata subiectul?

Floricica Avansata migamo's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.08.2008
    Postari in forum
    2.005
    Mi-aduc aminte ca acum vreo...5 ani am fost la o doamna astrolog sa-mi faca si mie harta astrala si-am plecat de-acolo extrem de dezamagita :-))
    In primul rand, imi spusese ca jumatatea mea nu e sotul meu ci un fost prieten, cu care eu nu m-am inteles bine mai niciodata..
    In al doilea, si cel mai crunt, mi-a spus ca daca fac vreodata copil in viata asta o sa fie doar unul si va fi ori o fata, ori un baiat frumos ca o fata. Cum vine asta?? :-)) Adica, ori fata ori baiat?? Wow!! :-))

Oana, tu te pricepi? Imi "tragi" si mie o harta? Sunt curioasa :-)

Floricica Novice davidica's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2010
    Postari in forum
    210
    da, si mie imi place subiectul si m-a interesat din totdeauna dar nu am aprofundat, recunosc...
    imi citesc si stiu tot ce tine de zodiacul natal, pot spune chiar ca ma regasesc in cam tot ce spune colo.
    nu am fost insa la vreun astrolog niciodata dar as fi curioasa ce mi-ar spune..
    e un subiect f interesant..
    bine ca l-ai deschis...

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Oana subiectul deschis de tine este foarte interesant, felicitari
    Eu insa sunt una din persoanele care nu prea cred in astrologie/horposcop.
    Aproape nimic din ce scrie in caracterizare zodiei mele nu mi se potriveste (am avut curiozitatea sa caut si sa citesc). Mi-e greu sa cred ca se pot face caracterizari in functie de zodie pentru ca sunt poate milioane de oameni nascut intr-o zi a unei zodii si nu vad cum ar putea sa aiba aceleasi caracteristici.

Oricum sunt deschisa la opinii si argumente si poate, cine stie, imi voi mai schimba parerea

oanachampion
    Guest
    Gabi, zodia fiecaruia se refera doar la pozitia soarelui... Omul e o "suma" a pozitiei Soarelui, Lunii, a mai multor planete (Mercur, Venus, Marte, Jupiter, Saturn, Uranus, Neptun, Pluto), a mai multor asteroizi destul de importanti (Chiron, Juno), a unor axe (ascendent-descendent, MC-IC, vertex - anti-vertex, Nodul Nord - Nodul Sud)... toate astea in zodii si case... PLUS a aspectelor dintre ele... Plus progresii... tranzite... e complicaaaat...
    Uite, iti dau si un exemplu: se spune ca Jupiter "inmulteste" chestiile din casa in care se afla... La mine se afla in casa a 9-a, casa educatiei superioare (am facut un an de drept inainte sa urmez Comunicare si Relatii Publice), a religiei (mi-am schimbat religia, deci am avut mai mult de una in viata mea) si a relatiilor cu strainatatea (am plecat si din tara)... La asta se adauga Venus, tot in casa a 9-a (casatorie cu un strain)...
    In concluzie, astrologia e mai mult de "Leilor le merge bine azi"....

oanachampion
    Guest
    Citat Postat de migamo Vezi mesajul
    Mi-aduc aminte ca acum vreo...5 ani am fost la o doamna astrolog sa-mi faca si mie harta astrala si-am plecat de-acolo extrem de dezamagita :-))
    In primul rand, imi spusese ca jumatatea mea nu e sotul meu ci un fost prieten, cu care eu nu m-am inteles bine mai niciodata..
    In al doilea, si cel mai crunt, mi-a spus ca daca fac vreodata copil in viata asta o sa fie doar unul si va fi ori o fata, ori un baiat frumos ca o fata. Cum vine asta?? :-)) Adica, ori fata ori baiat?? Wow!! :-))

Oana, tu te pricepi? Imi "tragi" si mie o harta? Sunt curioasa :-)
    Mirela, daca nu ma insel, baietelul tau e Taur (din ce scrie la ticker), nu-i asa? Daca e asa, zodia Taurului e dominata de planeta Venus... poate o fi vazut Venus in casa a 5-a (sau Taur sau Balanta pe cuspida casei a 5-a) si de-aia ti-a zis ca ori e fata, ori e baiat frumos ca o fata...
    Am nevoie de ora, data si locul nasterii pt harta...

Membru inregistrat la
    25.08.2008
    Postari in forum
    2.005
    Citat Postat de oanachampion Vezi mesajul
    Mirela, daca nu ma insel, baietelul tau e Taur (din ce scrie la ticker), nu-i asa? Daca e asa, zodia Taurului e dominata de planeta Venus... poate o fi vazut Venus in casa a 5-a (sau Taur sau Balanta pe cuspida casei a 5-a) si de-aia ti-a zis ca ori e fata, ori e baiat frumos ca o fata...
    Am nevoie de ora, data si locul nasterii pt harta...
    Daca stau sa ma gandesc mai bine... sunt zeci de oameni care m-au intrebat prin parcuri/ centre: "e fetita?"... Dar nu are nimic feminin piticu' meu...

Iti dau mp.

Moderator Floricica Veterana maryann32's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2008
    Postari in forum
    20.696
    da, asta un subiect foarte pe placul meu. A fost o vreme, cand aveam mai mult timp, cand eram inversunata sa citesc despre subiect...eram foarte pasionata sa descoper caraceristicile zodiilor la persoane si chiar imi placea sa ghicesc in functie de ce stiam ce zodie e o anumita persoana...
    Abia astept sa se dezvolte subiectul.
    La mine se potriveste foarte bine ceea ce imi scrie in zodie, dar cred ca de fapt e mult mai complexa treaba, din pacate nu am reusit sa studiez atat cat mi-ar fi placut....poate odata si-o data....
    Si in zodie imi spune ca am inclinatii oculte, deci e clara treaba

oanachampion
    Guest
    Fetelor, daca vreti, pot expune aici putinele mele cunostiinte de astrologie...

Membru inregistrat la
    25.08.2008
    Postari in forum
    2.005
    Sigur ca vrem :-)
    ....................

Moderator Floricica Veterana maryann32's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2008
    Postari in forum
    20.696
    Daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari