Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 8
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
    Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182
    Toamna poate parea un anotimp trist, dar nu e deloc asa: scoate capul pe geam! Vezi ce culori frumoase capata copacii? Mai sunt cateva frunze verzi incojurate de unele aramii, dar priveste-le pe cele care sunt deja aurii! Nu poti spune ca nu sunt frumoase!

Nu te-am convins?

Gandeste-te la cate fructe si legume sunt numai bune de mancat toamna! Imagineaza-ti acum un cos maaare in care ai toaaate fructele si legumele acestea: mere rosii, galbene si verzi, pere galbui, altele verzi, struguri albi si struguri negri, prune bine coapte de un violet inchis, gutui galbene... sa trecem la legume? Dovleacul, vinetele, varza, fasolea pastai, sfecla rosie, morcovii, telina, prazul, pastarnacul, spanacul, cartofii, guliile... (pfff... ce pofta mi se face doar cand le enumar!) toate se coc toamna si ne coloreaza gradinile si... farfuriile!

E imposibil sa nu-ti placa cel putin una din toate bunatatile acestea!

Arata-ne si povesteste-ne printr-o imagine care este sortimentul de fructe sau legume preferat de tine sau de puiul tau si primeste titlul care ti se potriveste:

• Gutuie aromata

• Merisor zemos

• Struguras parfumat

Mai mult decat atat, esti libera sa dai frau liber imaginatiei si sa-ti alegi singura titlul in functie de fructul sau leguma care iti place sau care ii place copilasului!

Arata-ne poza, impartaseste-ne povestea sa si alege-ti titlul!

Toamna vine si pe Copilul.ro! Haideti sa o primim cu drag si sa ne bucuram de ea!

Floricica Avansata florizarnovean's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    1.753
    Ciorchini in soare

Photobucket

Mie imi plac in mod cu totul deosebit strugurii..
    Imi aduc aminte de copilarie, de vacantele petrecute la bunici...cand fugeam printre randurile lungi cu sora mea sau cum luam ciorchinele copt de pe mladita...Imi amintesc de aroma care-mi umplea toata gura cand striveam intre dinti bobita aurie..hmmm..ce bunatate...si de zambetul bunicii care lega la vie, de bunicul care stropea cu pompa via ca sa nu \\\"dea mana\\\"...ce vremuri..
    Imi plac strugurii de cand ma stiu, iar culmea este ca la cea de-a doua sarcina fructul preferat a fost tot strugurele; la prima sarcina eram topita dupa portocale, la cea de-a doua insa strugurele a fost la mare cinste. Frumos este ca am nascut in luna coacerii strugurilor, octombrie, iar topicul la care postez cel mai des aici este "Strugurasi de sept-oct-nov"...
    Se pare ca strugurii ma urmaresc peste tot, iar acest lucru nu imi displace deloc!

Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182
    Buna seara, Flori!
    Povestea ta este foarte frumoasa si nu pot decat sa te felicit pentru titlul obtinut si pentru inspiratie. Suna foarte frumos "Ciorchini in soare"!

Floricica Senior molnarvanda's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2007
    Postari in forum
    4.299
    Elixirul lui Popeye

Toata lumea cunoaste celebrul desen animat Popeye. Cu ce il asociati instantaneu?.... spanacul.... Cand batranul matroz scoate Elixirul fermecat... o conserva de spanac pe care o toarna pe gat... instantaneu i se umfla muschii si dobandeste o energie uluitoare.
    Abia acum imi dau seama de unde isi scoate micuta mea Julia energia la care nu mai fac fata,... bineinteles din spanac.

Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182
    Inca o culoare de toamna, inca un titlu inspirat!
    Julia este muuult mai simpatica decat Popeye!
    Felicitari Molnarvanda!

Floricica Cu Vechime claudiadinu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Kiddo, felicitari pentru ideea frumoasa 'de toamna'!

Mie imi plac la nebunie strugurii, copilaria mea a fost 'presarata' de struguri, pe langa multe alte fructe de toamna.

Eram la bunici la culesul viilor si erau zile in care nu-mi trebuia mancare, se ruga bunica degeaba de mien sa mananc ceva, eu erau ghiftuia de struguri care mai de care mai zemosi, mai gustosi si mai parfumati. Imi aduc aminte cu mare drag de acele zile frumoase ale copilariei...
    Vladutz al meu nu prea agreaza strugurii, inca... ii plac, dar mai greu cu mestecatul... se invata el pana la urma cand o sa le prinda gustul :)
    As vrea, daca se poate, titlul de 'Struguras dulce', cred ca e cel mai potrivit titlu in cazul meu.

Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    1.753
    Felicitari fetelor! Aveti niste povesti minunate!

Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    1.753
    Multumim pentru titulatura si aprecieri kiddo!

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    eu ador cirele de mai...au un gust deosebit..abia astept sa le pap primavara.Este unul din fructele mele preferate.
    Cred ca s-ar potrivi ceva de genul ciresica de mai.
    fetita mea s-a nascut in mai..

Floricica Senior adyna26's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.08.2007
    Postari in forum
    2.927
    aroma toamnei dulci

toamna e anotimpul cand ne invaluim in aromele dulci si aurii ale pamantului. Ca multe mamicute imi amintesc de vremea cand eram copil si mergeam in livada plina de meri, peri pruni sa ii culegem ... ma puneam in genunchi si culegeam prunele proaspat cazute pentru compoturi sau dulceata ... bunicul zicea ca o sa fie toate dulci ca sunt adunate de mine. Merele si perele frumoase le puneam in beci in ladite sa le avem la iarna .. erau tare bune mancate la gura sobei ... ce vremuri frumoase au fost atunci ...

Floricica Cu Vechime cotuca's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.915
    revin cu povestea...

+ Raspunde
Pagina 1 din 8
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari