Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Novice admin's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2010
    Postari in forum
    508

Concurs: Scrisoare pentru copilul meu!

De cand au aparut in viata noastra mogaldetele somnoroase (care ulterior s-au dovedit a fi hiperactive), totul s-a schimbat. Eu simt ca traiesc zilnic o nebunie si o agitatie care ma consuma enorm dar care ma face extrem de fericita. Sunt tot timpul obosita, in permanenta contra cronometru, mereu atenta la ce spun, cum spun si ce fac pentru a fi un bun exemplu, dar nu as schimba niciuna dintre alegerile pe care le-am facut in trecut si sunt sigura ca sunt si printre voi femei care simt acelasi lucru.

Se apropie Ziua Copiilor, ziua in care sarbatorim copilaria, veselia si inocenta, ziua in care noi toate ne vom gandi la prichindeii nostri mai mult decat de obicei si vreau sa va propun un concurs despre care cred ca ne va incalzi tuturor inimile.

Fiecare mamica (mai talentata sau mai putin talentata la scris) trebuie sa posteze in acest topic o scrisoare pentru copilul ei in care sa ii spuna ce simte pentru el, cum i-a schimbat viata si ce viseaza pentru viitorul lui.

Cuvintele scrise din inima sunt cele mai frumoase, de aceea cu siguranta ca in situatia aceasta nu va conta foarte mult talentul scriitoricesc.

Va rog sa atasati scrisorii si o fotografie (care va este cea mai draga).
    Scrisoarea care pe data de 14 iunie va aduna cele mai multe like-uri va fi publicata pe prima pagina a site-ului alaturi de fotografia aleasa de castigatoare.

De asemenea micutul va avea parte de un cadou surpriza

Mult succes!

Membru inregistrat la
    17.03.2010
    Postari in forum
    508
    Am sa postez si o scrisoare, pe care multe dintre voi probabil ca o stiti pentru ca a fost preluata de multe publicatii online. Impresioneaza prin puterea sentimentelor materne atat de bine descrise de autoare si trebuie sa recunosc ca mie imi place foarte mult.

"Dragă Anais, Îți scriu pentru mine mai mult, nu pentru tine și recunosc asta. Cum recunosc că te-am născut pentru mine, nu pentru tine. E un gest profund egoist să aduci pe cineva pe lume și cum ajunge el să fie răstălmăcit în culmea altruismului, eu încă nu pricep.
    Astăzi faci 8 ani, ești aproape om mare, poți desena o căprioară (ceea ce eu nu pot), poți cânta Scales and arpegios, din Aristocats (ceea ce eu iarăși nu pot), poți tăvăli un prichindel mai fraier ca tine la judo (nici nu se pune problema să fiu în stare de asta), așa că o să pricepi de ce trebuie să facem un legământ, la care să ne uităm din an în an și să-l completăm.
    Așadar, trebuie să știi următoarele despre mine și tine.
    1. Te iubesc așa cum își iubesc toți părinții normali copiii. Cu disperare și fără margini, cu instincte de fiară amestecate în dulceață de trandafiri, până dincolo de orice limită, în cer și pe pământ. E în firea lucrurilor să fie așa, prin urmare să nu îmi permiți niciodată să folosesc această dragoste ca reproș. Eu te iubesc pentru că vreau să te iubesc, tu n-ai nici un amestec în treaba asta.
    2. Îți voi da puține lucruri pentru că am puține lucruri. Multe dintre ele nu vor fi materiale, pentru că, chiar dacă aș avea prea multe dintr-alea, nu mi-aș permite să te încarc cu gunoaiele trecerii mele prin lume. Voi avea însă grijă să îți dau ce ai tu nevoie, nu ce cred eu că tu ai nevoie.
    3. Vei primi de la mine poveștile viselor mele, dorințelor mele, călătoriilor mele. Dar ele (visele, dorințele, călătoriile) vor rămâne la mine și nu vor deveni ale tale pentru că adevărul adevărat este că atunci când te-ai născut, acum 8 ani, am încetat să mai fim aceeași creatură.
    4. Încerc să te ajut să fii independentă și cu o relație corectă cu singurătatea și prin urmare, cu tine însăți. Cu fiecare minut în plus în care îmi ești fiică eu te iubesc mai mult, așa că uneori mi-aș dori să te leg cu cozile tale lungi de încheieturile mâinilor mele ca să fiu sigură că ești lângă mine. Nu fac asta și dacă vreodată o să o fac, trimite-mă la un doctor să mă caut pentru că înseamnă că mi-am pierdut bunul simț.
    5. O să primești puține sfaturi de la mine, pe alea pe care le ceri. Știu că ești atât de inteligentă încât să-ți faci propriile trasee în lumea asta, să-ți desenezi propriile hărți în viață. Uneori o să mă uit și eu la ele, probabil cu admirație pentru cât de frumos ai pus liniile, pentru cât de minunat te reprezintă ele pe tine.
    6. Nu te sinchisi prea mult de cum i se pare “lumii” că ar trebui să fii și nici eu n-o să dau prea multe parale pe asta. Dacă o să fii slabă, cineva va găsi mai interesant să fii grasă. Dacă vei avea un copil, de bunăseamă mai bine ar fi să faci zece. Dacă vei zbura pe lună, cineva te va disprețui că n-ai ajuns pe Marte. Privește-i și pe oamenii ăștia cu bunăvoință pentru că eu îți promit că te voi pune să faci puține lucruri inutile, doar ca să fii în conformitate cu așteptările celor din jur.
    7. Acum sunt mai deșteaptă decât tine, în câțiva ani asta se va schimba. Îndeasă-mi pe gât “experiența de viață” dacă o scot la înaintare, ea nu face două parale pentru că e experiența mea de viață, nu a ta, și poate numai Iisus Hristos a avut experiență de viață în sens universal, general valabil. Dacă tot e să o folosești pe-a cuiva, a lui sigur e mai demnă de urmat.
    8. N-am să mă sacrific pentru tine. Mi-aș da viața ca tu să trăiești, adică fizic, ți-aș dona inima mea dacă tu ai nevoie de ea, dar nu mă voi sacrifica pentru tine. Voi refuza să arunc pe geam dorințele și nevoile mele ca să mă angajez în cursa înarmării nucleare a mamelor perfecte care vor o medalie cu diamante de mamă. Vei mânca prânzuri reci dacă n-o să am vreme de unele calde, cine cu pizza de vis-à-vis, la Paris o să mergi cu mine să vezi muzee două zile și eu cu tine la Disneyland numai o zi, o să faci tone de teme de capul tău (pentru că ai unul). Voi face ce voi putea face și nu mai mult, astfel încât niciodată, dar niciodată, să nu-ți pot spune frustrată și amară “m-am sacrificat pentru tine”.
    Astăzi sunt 8 promisiuni, de la 8 ani. Un fel de cadou, de la mine pentru tine. La mulți ani!"

Sursa Depozit

mada_lyna
    Guest
    Hmmmm. nu cred ca am vreun strop din calitatile necesare unui scriitor, dar voi incerca sa trec peste asta si voi fi doar sincera.
    Aceasta scrisoare i se adreseaza puiului meu, dar si intregii lumi, caci vreau sa strig in gura mare cat ,dar mai ales cum, te iubesc eu pe tine, motanel. Dragostea mamii, te iubesc pentru faptul ca ai ales sa fii TU copilul meu,pt ca eu cred ca Doamne Doamne intreaba pe totii copiii care sunt parintii pe care si-i doresc. Te iubesc pentru ca esti blind si bun, ca esti frumos mai ales la suflet si apoi la trup, te iubesc ca esti doar al meu.
    Si acum vreau sa iti promit asa: ca te voi iubi mereu si vesnic, asa cum te-am iubit din prima secunda cand am aflat ca existi in uterul meu, si anume neconditionat. Nimic nu ma va face sa imi schimbe sentimentele pt tine,puiul meu! Voi incerca sa fiu mai buna, pt tine si pt mine.
    Si promit ca iti voi fi mama chiar si atunci cand tu vei fi tata. Nu te voi lasa la greu, te voi ajuta cat voi trai doar pentru ca te iubesc si nu ca sa am un ajutor la batrinete.
    Iti voi respecta toate alegerile, nu te voi obliga sa devii altceva decat iti doresti tu! Fii artist, fii sofer,fii pilot, fii navigator, fii vanzator, fii orice vrei tu!Eu voi fi fericita daca tu esti fericit.
    Sunt mandra de tine, iubirea mea!
    Imagini atasate
    Modificata de mada_lyna; 19.05.2013 la 13:47:52.

Floricica Nou Venita amalia01's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.11.2012
    Postari in forum
    29
    SCRISOARE PENTRU ALESSIA

Draga mea draga…Nu este o zi speciala, ci este doar inca o zi impreuna cu tine…M-am trezit zambind, privindu-te cum dormeai ,zambind la randul tau…Si am luat o hotarare:
    In dimineata asta nu am sa te duc la gradinita si voi renunta la tot ce mi-am programat ,ca sa te iau sa mergem in parc sa ne jucam…am sa las vasele nespalate ,doar ca sa ma inveti cum se face puzzle-ul cu pisicute…
    Am sa plec la serviciu lasandu-te sa te joci cu buni…sa intoarceti casa pe dos si nu am sa ridic vocea la tine cand ma voi intoarce …fiindca oboseala va ramane la usa…Apoi voi scoate telefonul din priza si voi tine computerul inchis, si vom iesi pe terasa sa facem baloane de sapun…Iar daca se va intampla sa treaca masina de inghetata voi cumpara 2 si ne vom distra facandu-ne mustati!
    Azi nu ma va preocupa ce vei deveni cand vei fi mare,si nici nu voi re-analiza fiecare decizie a mea in ce te priveste.
    In seara asta te voi lasa sa ma ajuti sa pregatesc cina…si va fi ceea ce tu iti doresti: chiar si cartofi prajiti! Te voi lasa sa imprastii apa din cada si nu te voi certa! Te voi ajuta sa iti aduni jucariile si te voi lasa sa stai pana tarziu, doar ca sa numaram stelele!
    Inainte de culcare iti voi spune o poveste despre venirea ta pe lume si iti voi sopti,din nou, TE IUBESC! Iti voi mangaia parul in timp ce tu iti spui “Ingerasul” si ii voi multumi lui Dumnezeu pentru minunea pe care a trimis-o in viata mea…Apoi te voi saruta de “noapte buna” strangandu-te in brate , un pic mai tare si un pic mai mult…Dupa ce vei adormi, Ii voi multumi Domnului pentru copilul care esti si il voi ruga sa imi mai dea inca o zi…si inca o zi…si sa ma ajute sa fiu cea mai buna mama pe care o poti avea…
    …Si voi adormi si eu zambind, privind la tine, cum zambesti ,dormind…

Ce imi doresc eu pentru tine?

As vrea sa-nveti sa ZBORI pana la Soare,
    Sa stai cu fruntea SUS,chiar daca doare,
    Sa-nveti sa RAZI atunci cand dai de greu
    Si sa fii BUN,as vrea,COPILUL MEU!
    Imagini atasate

Floricica Nou Venita FREAMAT's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.05.2013
    Postari in forum
    4
    Minunea mea de baietel a sosit pe lume intr-o zi senina de toamna,l-am asteptat cu multa dragoste si emotie.Este rasaritul de soare al familiei,ne-a incalzit casa,inimile,ne-a daruit gingasie,puritate,ne-a facut mai buni,mai altruisti si ii doresc sa aiba o viata lunga,colorata si sa fie OM,in rest,vom veghea noi ca sa se dezvolte armonios .Sunt fericita ca am un sot minunat si un copil adorabil!
    Modificata de FREAMAT; 21.05.2013 la 13:57:02.

Floricica Veterana mimo's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.03.2009
    Postari in forum
    14.216
    Scrisoare pentru nazdravanii mei,
    Nu sunteti ai mei de fapt, sunteti ai omenirii, ai lumii intregi, ai universului. V-as spune asa de multe lucruri despre viata, despre prietenie, despre cunoastere, despre stiinta, soare si stele, despre oameni si iubire, insa nu vi le spun, incerc sa vi le arat si sa le gustam impreuna. Ce e cu adevarat important e sa fiti neastamparati, sa va maimutariti, sa faceti nazdravanii, sa radeti, sa va jucati si sa fiti mereu curiosi.

La multi ani de ziua copilului, intr-o zi veti fi mari si veti ajunge la crengile copacilor ca si tata.

Poezia aceasta am scris-o dupa ce s-a nascut Tudor, acum e pentru amandoi:

Invat sa brodez.
    Un ochi, o impunsatura,
    O floricica,
    un fir de apa,
    maine o intreaga poveste
    despre cum a fost
    despre cum te priveam
    si ma indragosteam
    de tine tot mai mult.
    Am brodat o fasie de panza
    motive florale
    poveste de dragoste
    despre cum te-am cunoscut
    si ti-am indragit chipul atat de mult.
    Brodez povesti pentru copii
    Vocea mea fir de ata colorata
    Cuvintele mele vise nespuse
    Scrise pe o bucata de panza.
    Le vei citi intr-o zi -
    Sunt pentru tine.
    Imagini atasate
    Modificata de mimo; 20.05.2013 la 13:41:32.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Copilul meu,da dupa 5 ani in care nu ti-am aratat decat zambete si dragoste,vreau sa-ti spun atat:"Greu te-am avut,Greu te-am nascut,Greu te-am crescut insa iti promit ca nu-mi va fi greu sa-ti accept alegerile,visurile,iubirile si asteptarile tale de la viata pe care ti-am dat-o,voi fi mereu alaturi de tine,de esecurile si de realizarile tale,iar daca D-zeu v-a dorii sa-ti cunosc si copilasii as fi cea mai fericita si implinita femeie si mama.Nu vreau sa-ti impun nimic,nu vreau sa ti dau sfaturi,vreau sa faci greseli,sa ai regrete,pentru a putea sti sa apreciezi minunea de a traii gandind liber,neangradit...doar sustinut de cineva discret si in umbra...de mine,mamica ta care te iubeste pana la luna si inapoi,care iti va fi mereu alaturi !
    Te iubesc mult minunea mea mica si frumoasa...esti printesa mea si vei ramane mereu copilul meu norocos,dat de doamne doamne intr-o perioada in care speranta nu mai se zarea si panica se instalase!
    Imagini atasate

Floricica Nou Venita ludovica's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.06.2009
    Postari in forum
    67
    Dragele mele printese, parca inca nu-mi vine sa cred cat de mult ati crescut si cat de frumoase si istete sunteti. Ma bucur ca sunt mamica voastra si va iubesc enorm. Sa stiti ca atunci cand esti mic asa cum sunteti voi (de 4 si respectiv 2 anisori), totul este posibil; Luna chiar se uita la tine Andreea si poti visa la stele cazatoare! Vreau sa va bucurati de aceste momente magice ale copilariei, sa citim impreuna povestea aleasa de voi si sa calatorim cu personajele intr-o lume mirifica. Desi sunteti inca mici cred ca aveti convingerea ca langa parintii vostrii este un univers solid si stabil si cel mai important este sa va simititi bine asa cum sunteti voi; vesele, istete si frumoase. O lume intreaga va asteapta si incet incet veti invata totul despre ea.
    Veselia si zambetul curat sper sa va insoteasca mereu si ori de cate ori aveti nevoie de-o imbratisare calda o puteti gasi aici, la mama voastra draga.
    Cu drag pentru fetitele mele Andreea si Eliza,
    Mami
    DSC01815..jpg

Floricica Nou Venita mikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.09.2008
    Postari in forum
    157
    Micuta mea printesa,

Viata mea s-a schimbat din prima clipa in care am aflat ca sunt insarcinata cu tine..bucuria a fost imensa,vroiam sa tip in gura mare ca voi deveni mamica,ca in uterul meu se afla un sufletel,sa afle toata lumea ca eu sunt cea mai fericita femeie din lume...cele 9 luni in care tu te dezvoltai mi s-au parut cele mai lungi din viata,dar si foarte frumoase,erai mandria mea inca din burtica,din prima sclipa am simtit ca vei fi fetita,ma simteam cea mai frumoasa graviduta,iar cand ai miscat prima data am avut mari emotii,am plans de fericire,mi te imaginam cum vei arata,si ma gandeam cum as vrea sa fii....
    Momentul nasterii a fost ceva unic,ceva mirific,desi au trecut 4 ani,imi aduc aminte de parca ar fi fost ieri...abia asteptam sa te intalnesc,sa iti aud primul planset,sa te tin pentru prima data in brate,sa te admir si sa te iubesc...
    Scriindu-ti aceste randuri,si aducandu-mi aminte,imi dau lacrimile...nu stiu cand au trecut 4 ani....
    O data cu venirea ta pe lume,am devenit mama in adevartul sens al cuvantului...desi aveam doar 19 ani,toata atentia si grija mea era indreptata catre tine...Am fost alaturi de tine in orice moment,iti alinam durerile cand aveai colici,te alintam si iti cantam,te invatam primele cuvinte,primii pasi....nu am plecat niciodata de langa tine,nu as fi ratat aceste momente unice din viata ta...Insa timpul trece fie ca vrem sau nu,si tu cresteai o data cu trecerea timpului...si astfel te-am educat cum am stiut eu mai bine,ti-am oferit iubirea,caldura si sprijinul meu....Mi-am dat seama ca esti exact cum imi imaginam si cum imi doream atunci cand inca erai nenascuta...esti printesa mea,o mica domnisoara cocheta,vesela,frumoasa,ascultatoare....
    Imi doresc sa fii cea mai fericita fetita din lume,sa iti traiesti copilaria fara griji,sa te bucuri de toate momentele din viata,iar cand vei fi mare sa iti aduci cu drag aminte de timpul petrecut in casa parinteasca si sa iti inveti si tu mai departe copiii tai tot ce te-am invatat si ce te voi invata eu mai bun.
    Nu vreau sa fiu o mama rea,exigenta sau sa ma stii de frica.vreau mai intai de toate sa fim prietene,sa vorbim orice si oricand,iar cand vei avea vreodata nevoie de ajutor sau de un sfat sa nu uiti ca eu sunt langa tine,si ca nimeni nu te va intelege si nu te va ajuta asa cum o voi face eu..
    TU esti cea mai importanta fiinta din viata mea,iar atata timp cat voi fi aici promit ca vom fi cele mai fericite si ca te voi sprijini in tot ceea ce faci.
    Te iubesc mult,enorm de mult.....nu imi pot masura iubirea ce ti-o port in ceva....
    ... sufletul meu rade dupa o zi plina si grea cand imi sari in brate si ma strigi ''mami''
    simt cu adevarat ca am pentru ce trai,ca am un rost in viata!

Cu drag,mamica ta,care iti va fi alaturi mereu indiferent de situatie!
    Imagini atasate

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Nu pot sa spun ca am mari veleitati de scriitoare,dar o sa incerc in cateva cuvinte sa le spun puilor mei ce mi-as dorii pentru ei.De ce spun pui? Pentru ca am cinci copi!(DA,CINCI, CE MARE INGINERIE!)Ce imi doresc pentru ei?Ce isi doreste orice mama,sanatate ,bunastare si un pic de noroc.Nu pot sa spun ca sunt un parinte ideal,nuuuu,sunt rea(asa spune Darius cand il cert ca face galagie, cand sunt obosita)nu am rabdare(asta spune Alex cand nu ascult tot ce are de spus si imi dau cu parerea,,inainte de termen")bomban, cand nu imi convine ceva(asta zice Denisa)si vreau sa faca tot ce le sta in putinta sa fie cei mai buni.Cea mica,Antonia, nu spune inca nimic doar protesteza zgomotos cand vine ora de masa si mami inca nu este pregatita,sa i-o serveasca.Dorinte sunt multe,as vrea ca ei sa faca tot ce nu am putut noi ca parinti sa facem,sa isi indeplineasca visele,sa reuseasca sa faca tot ce vor,ii vreau cuminti dar in acelasi timp obraznici,ii vreau cu mult bun simt dar in acelasi timp,,********i".Le doresc sa se bucure de jocurile copilariei, dar in acelasi timp sa fie asi in folosirea computerului.Le spun ca i-am dorit cum isi doreste un graunte de grau o picatura de apa atunci cand este seceta,le vreau tot binele din lume,le urez sa fie intelepti,buni, cu sufletul cald si atunci cand vor fii la randul lor parinti, sa aiba suflet de copil.Ii iubesc cum numai un suflet de mama ii poate iubi!

Atasez si cateva poze cu copilasii mei !!
    Imagini atasate

Membru inregistrat la
    17.03.2010
    Postari in forum
    508
    Sunt emotionante toate scrisorile postate de voi! Va multumim pentru ca v-ati inscris in micul nostru concurs si vrem sa stiti ca am ales sa facem departajarea in functie de like-urile primite de fiecare postare in parte tocmai pentru ca ne-am gandit ca ne va fi foarte greu sa desemnam un castigator si o tragere la sorti parca nu parea potrivita pentru un astfel de subiect.

Castigatoarea este mimo cu cele 11 like-uri pe care le-a strans scrisorica combinata cu o poezie postata de ea.

In curand vom posta si pe site scrisoarea ei si vom reveni cu un link!

Chiar daca concursul se incheie azi, topicul va ramane deschis pentru oricine mai doreste sa posteze aici randuri scrise din inima de mama pentru puiutul ei.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari