Ultimele discutii din forum
    mother
    Guest
    mama a reusit sa sparga un termometru cu mercurla bb in camera...apoi am bagat aspiratorul...dupa ce am facut pocinogul am citit pe internet o gramada de articole despre faptul ca aspiratorulnu trebuie sa sefol pt mercur... cica se face vapori si se imprastie peste tot in casa... acum ma astept sa fie particule invizibile in toata casa...sau celputin pe hol si in camera lu bb... binenteles ca nu am mai culcat copilul acolo..dar nu stiu ce sa fac sa curat locul...ca asta cica face vapori daca nu e curatat si e f f toxic...
    daca a mai patit cineva sa sparga termometru in casa cu copii va rog sa imi pov cum ati trecut de episod... cum ati curatat..
    sunt disperata...

mother
    Guest
    apropo dupa ce m-am documentat pe siteu-uri internationale si m-am speriat rau de tot am inceput sa dau telefoane la min mediului, la politie, la pompieri, la directia de sanatate publica... nimeni nu m-a ajutat cu nimik.. ma paseaza de la unul la altul ... o singura chimista de la sanatate publica mi-a facut analiza la urina pt detectarea mercurului... dar altceva nimik...

nu exista nimeni in tara asta care sa stie cum naiba se curata mercurul asta... ce sa fac acum.. sa ma mut?

in schimb un ofiter de la oficiul pt otraviri sau ceva de genul din america mi-a raspuns la mail si mi-a spus ce as putea sa fac...
    sunt aparate de masurare a concentratiei in aer.. sau la sol...toti iau treaba f in serios..in afara de romani... nu-mi vine sa cred...

mother
    Guest
    ps:
    stiu ca nu am sa mor de la mercurul de la un termometru,dar pt copii e extrem de toxic pt ca afecteaza creierul :((((

Floricica Debutanta gabi_alex's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2006
    Postari in forum
    703
    Pt linistea ta incearca sa te adresezi unui laborator chimic privat. Ei cu siguranta trateaza problema mai serios. Si poti face analizele dorite contra cost.
    Ti-am pus un link, cu un laborator ce il stiu eu.
    Cu siguranta ca nu este singurul, poti incerca macar sa intrebi cu ce il poate afecta pe bebe.

Uita-te aici

mother
    Guest
    multumesc gabi....am vb... din pacate ei fac la scara mare si nu au laborator in cta... cred ca ar costa enorm...din cate mi-a zis tipa..

Floricica Debutanta irra's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2007
    Postari in forum
    810
    Imi pare rau, nu stiu ce altceva sa faci... eventual sa aerisesti foarte mult o perioada, inainte de a-l muta pe bebe inapoi in camera si sa arunci sacul de la aspirator... eventual, pentru linistea ta, sa faceti schimb de camere cu bebe permanent. Aici nu se mai folosesc deloc termometre cu mercur si oamenii sunt sfatuiti sa nu le foloseasca acasa- daca au vechi. Sincer, eu cred ca e OK, e vorba de expunere serioasa la mercur, nu de ce poate sa fii ramas in aer dupa curatat si mult aerisit... Se recomanda cel putin 2 zile aerisit.

Floricica Debutanta anca07's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.07.2008
    Postari in forum
    1.081
    aeriseste mult camera o perioada nu mai culca copilui acolo un timp si cumpara un termometru fara mercur cu baterie gasesti la farmacie este mai sigur

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari