Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita atish's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2010
    Postari in forum
    264

Temeri legate de prima noapte singura cu bebe

Dragi mamici, asta e prima noapte cand sunt singura cu bebita. Tati a plecat acum si se mai intoarce maine dim la 8 de la munca si mi-e o frica de mor. Ce ma fac la noapte singura cu ea. Cat era tati era alfel, chiar daca el dormea aveam siguranta ca mai e cineva cu mine, dar acum...... Mi-e teama ca nu va dormi, ca va plange ca nu voi stii ce sa-i fac. Doamne....

Floricica Senior sierra's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.12.2008
    Postari in forum
    4.204
    nu-ti fie teama,bebe se va comporta exact la fel ca atunci cand e si taticul acasa.si cum spui tu,tot tu ai grija de ea cand sunteti amandoi decie clar ca vei sti ce sa faci.fa ce faci de obicei,nu ii strica rutina si ai sa vezi ca totul va fi bine

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Pai si ce? Tre sa-ti fie frica? La 8 dimineata se intoarce....aveti telefon, cred, si in caz de urgenta i-l suni.

Al meu nu se mai intoarce deloc....si am prins curaj.

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Cand am nascut prima data si am venit de la spital acasa sotul a trebuit sa plece in delegatie,nici nu vreau sa iti spun cum a fost, toata noaptea am stat cu frica ,daca plange,daca nu doarme,daca.........si stii ce sa intamplat? bebe a dormit neantors pana dimineata asa ca nu cred ca ai de ce sa te temi,fii curajoasa mamii,si da-mi de veste maine cum ati dormit.Pupici.

Floricica Avansata anacristea's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2009
    Postari in forum
    1.641
    vai...ce infricosator!!!pana maine dimineata...singura cu copilul...ce faci daca te ataca!!!

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Mamico, fii fara grija! Bebe nu o sa pateasca absolut nimic.
    Eu nu stiu ce varsta are bebelusa ta, dar hai sa iti spun cum a fost la noi.
    Am nascut. Am stat 5 zile in maternitate, timp in care am reusit sa imi incarc din plin bateriile... In ziua a 6-a am venit acasa. Am stat o noapte. In noaptea a 7-a am plecat spre insula Chios (sotul fusese repartizat acolo cu 4 luni in urma si vreme de inca 8 luni am locuit acolo -in total 1 an). Toata noaptea am calatorit cu vaporul, intr-o cabina pe care am impartit-o 4 persoane (eu, sotul, soacra si o verisoara). In noaptea aia, Irini a vomat prima data... atat de tare, incat a scos jumatate din lapte pe nas. Toti dormeau dus, iar eu incercam sa imi impac copila care plangea din cauza ca nu stia ce i se intampla.
    Deci, 4 persoane si dintre toate tot eu am fost acolo pentru bebelina!
    In noaptea a 8-a am dormit cu sotul acasa iar incepand cu ziua a 9-a el a reinceput serviciul. Este medic si avea de facut 8 garzi pe luna. Deci pleca dimineata la 6 de acasa, cand noi inca dormeam, si se intorcea a 2-a zi, la ora 16.
    In prima seara in care am stat singure fara el am avut o usoara strangere de inima, dar cand am vazut ca nu se intampla absolut nimic rau, m-am linistit.

Ai sa vezi ca in momentul in care te afli singura cu bebelina si ai sa realizezi ca atunci depinde doar de tine, o sa capeti putere si curaj.
    Deci, stai linistita. daca pitica e cumintica, profita de momentele de liniste si fa ceva doar pentru tine. Fa-ti manichiura, citeste o carte, fa ceva ce iti face placere...
    Sa ne anunti cum a decurs noaptea.

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Apropo de temeri, imi aduc aminte ca inainte a o naste pe Irini imi era foarte frica sa calatoresc cu avionul (desi o facusem de vreo 20 de ori, nu reuseam sa scap de frica asta). Dupa ce am nascut-o, cand avea 6 saptamani, a trebuit sa venim cu avionul in Atena... Atunci am scapat de fobie. Probabil ca din cauza ca toata atentia mea era canalizata spre Irini, sa ii fie ei bine, sa nu pateasca ceva etc, nu am mai avut timp sa ma gandesc la mine nici macar o secunda. Si iata ca de atunci ma urc in avion ca si cum m-as urca in masina.
    Deci copiii ne dau curaj. Pentru ei trebuie sa fim curajoase...

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Nu cred ca e cazul de ironii. Mi se pare (corectati-ma daca gresesc) ca atish a mai deschis un subiect din care decurgea ca sufera de depresie postnatala (sau ceva asemenator). frica de a ramane singura cu copilul e mai pronuntata in acest caz.
    Eu cred ca vei ramane singura, nu se va intampla numic deosebit, te vei descurca, noaptea va trece si la sfarsitul ei te vei simti mai puternica si mai increzatoare! Mult succes!
    Daca este vreo problema ai telefonul mobil- si in orice caz, cred ca tot tu te decurci mai bine cu fetita decat sotul tau :). Cand esti singura si nu ai la cine sa apelezi dupa ajutor, te mobilizezi mai repede si ramai stapana pe situatie- asta e experienta mea.

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Atish, am mai citit o data mesajul tau. Spuneai ca ti-e teama ca micuta va plange... Daca nu ii e foame, sete, daca e curata, daca nu ii e cald sau frig, daca nu are colici (banuiesc ca e bebe mic din moment ce e prima noapte in care sunteti singure), nu prea are motive sa se supere. Doar daca e mamoasa ca fiica-mea, si vrea pur si simplu sa fie tinuta in brate...

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    De parc-ar fi vineri 13...
    Fii pe pace, ce se poate intampla asa grav?Eu cred ca-ti faci griji degeaba, si din cate am citit in topicurile deschise de tine, parerea mea, cred ca ai nevoie de un psiholog!

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Ana, nu toate mamele sunt asa stapane pe situatie, ca tine! Replicile astea malitioase nu prea isi au locul aici...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari