Ultimele discutii din forum
    Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891

Sindromul mortii subite asociat cu patutul bebelusilor

Topicul este raspuns la articolul Sindromul mortii subite asociat cu patutul bebelusilor

cred ca este foarte important ca bebe sa doarma in patutul lui fara prea multe in patut:paturici, jucarii de plus.si ni asa am procedat. am folosit pt caldurica infasatul si saculetul de dormit speciale pt bebe

Floricica Cu Vechime violetatoronto's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.07.2007
    Postari in forum
    5.176
    Interesant articolul Adela,si eu tot in patut vreau sa.l invat sa doarma singur,am sa/i cumpar un saculet de dormit,sa/l bag in el....Nu vreau sa/l invat sa doarma cu noi,ca apoi cine stie cand se mai dezvata,pasta o stiu de la cumnata mea,care fetita ei are 6 luni si tot cu ei doarme....si in plus cred ca as dormii cu griji sa nu ma pun peste el,noapte de noapte....
    Vroiam sa te mai intreb Adela,saculetul ptr dormit sa fie cu totul cu maneci,ca am vazut si fara,doar cu picioruse...daca il bag de tot in el,nu se incalzeste prea tare??sau peste daca nu are manute se pune o paturica??

silvia_l
    Guest
    Mare dreptate ai Adela. Aici se face o timpul o campanie de informare privind moartea subita la bebelusi.
    Eu pe Evan il culc de cand s-a nascut in sacul de dormit special pt bebe (aici sunt de doua marimi: unul de la nastere pana la 6 luni si altul de la 6 luni la 2 ani), fara perna si fara foarte multe jucarii in patut (are decat un ursulet micut cu el in patut).
    In acelasi timp trebuie ca incaperea unde doarme bebe sa fie bine aerisita in fiecare zi. Si nici nu trebuie sa fie foarte incalzita. Am vazut ca in Romania medicii recomanda cam 24 de grade in camera, dar aici se recomanda temperatura pt dormit intre 18 si 20 de grade.
    Violeta eu am sacutul fara maneci si nu i-am pus niciodata paturica; il imbrac in body si peste ii dau pijamaua iar dupa aceea il pun in sacut iar in camera avem cam 19 - 20 de grade si nu am avut niciodata probleme.

Floricica Cu Vechime violetatoronto's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.07.2007
    Postari in forum
    5.176
    Mersi mult Silvia,asa am sa fac si eu,exact cum ai spus!

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    asa e si la mine nu cred ca am mai mult de 18 grade.tot asa o imbrac si eu pe khloe ca si silvia si nu am avut porbelme dar asta ziua. la mine inca doarme infasata noaptea.

Floricica Cu Vechime claudiadinu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Da, este un subiect foarte interesant si trebuie sa avem mare grija.
    Noi nu am folosit sac de dormit, ci doar o paturica subtire. Un body, pijamale, paturica usoara si 20 de grade. Fara jucarii, fara perna, nimic...

Silvia, eu, din fericire, nu am intalnit doctori in Romania care sa recomande 24 de grade in camera unui bebelus. Nu am mai auzit asa ceva. Da, de mamici am auzit care au si mai cald de 24 de grade in camera, dar nu doctori sa recomande acest lucru.

silvia_l
    Guest
    Si mie mi s-a parut ciudat ca un medic sa recomande o temperatura asa ridicata. Inainte sa descopar forumul acesta, gasisem altul (care ce e drept nu e prea activ) si acolo am vazut ca unele mamici ziceau ca medicii de la maternitate le-au recomandat 24 de grade; poate ca asa incercau sa se convinga singure ca e bine ce fac sau poate chiar se mai intalnesc si astfel de medici...

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    Noua ne-a recomandat dr. 22 grade in camera si la baie 24....doarme imbracat cu maieut,body si in sac de dormit subtire.Nu-i pun perna,are doar jucaria fara de care nu doarme,o cauta si prin somn....e un soricel cat palma..atat..si nu am dormit in pat cu el...doar in camera.

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Sunt de acord cu ce ati scris voi si aici e o campanie de informare inca din spital a venit moasa la mine sa imi explice ce si cum despre dormit si inca ceva daca il invelim cu paturica pe bebe ,acesta sa fie pozitionat la capatul patului asfel sa nu aiba cum sa alunece sub ea.

Floricica Cu Vechime monica76's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2007
    Postari in forum
    5.513
    As vrea si eu mai putine grade in casa. Nu stiu ce apartament am dar e asa cald. Abia astept sa ne mutam in toamna. Ziua sunt 27-28 de grade in dormitor si noaptea sunt 24-25. In restul casei e mai bine. Poate opresc si tampitii astia caldura ca dogoresc caloriferele si din 5 calorifere am putut opri doar doua (numai la elel am robineti si sunt oprite de 3 sapt). Asta e viata la ultimul etaj si pe partea cu soarele. Daca opresc astia caldura va fi mult mai bine. Am o noua preocupare : sa invelesc in cearceafuri ude caloriferele...ca uite asa mai scadem si noi ziua 2 grade. Noi stam la maneca scurta, ca doar ne permitem. La vara imi cumpar si 2-3 cactusi sa-i pun in bucatarie, decor...va fi Sahara, asa a fost anul trecut. Noroc cu aerul conditionat care a mers non-stop.

Floricica Senior irina27's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.06.2007
    Postari in forum
    4.494
    subscriu si eu la cele zise de mamici, Alex doarme la el in patut, invelit cu o plapumioara de la lenjerie, e subtirica, cam cat o patura.
    cu temperatura ma lupt, am maxim 22 de grade. la baita dau drumul la calorifer mai tare, avem centrala, si se rezolva cu temperatura.
    in maternitate erau mamici care isi luau copii cu ele in pat, iar cand venea medicul pediatru in vizita le facea un scandal monstru.
    oricum sunt fericita ca acum ALex sta si cand e treaz la el in patut.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari