Ultimele discutii din forum
    mada_lyna
    Guest

Scoica auto. Da sau Nu?

Ma gandeam zilele trecute ca Robert nu a vrut sa stea in scoica atunci cand era bebelus. Asta si datorita faptului ca a fost alaptat la san (si inca mai este) si cum ne urcam in masina ,il lua somnul si bineinteles ca vroia la san.
    Acum ,in schimb, nu vrea sa stea in scaunul auto sub nicio forma si asta cu siguranta datorita faptului ca nu a stat in scoica pe cand era doar un bebelus. Ca sa nu mai vorbim ca este si obligatoriu ( copiii cu varsta sub 12 ani sau cu inaltimea sub 150 cm trebuie sa poarte centuri de siguranta adaptate greutatii si dimensiunilor lor, iar cei cu varsta sub 3 ani se transporta numai in dispozitive de retinere omologate).

Voi folositi scaunele auto? Va stau bebelusii in ele?

Floricica Senior arysha's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2009
    Postari in forum
    3.913
    E obligatoriu.
    Sincer nu inteleg cum mergea-ti cu masina fara a fii copilul in scoica-minima siguranta,adica el numai alaptat a vrut sa stea in masina?
    E important si tipul de scaun,sunt foarte multe tipuri gasesti multe situri de unde te poti informa sa faci cea mai buna alegere incat sa stea confortabil si sa il folositi cat mai mult timp.

Pacat ca la noi nu se pune pret pe siguranta copilului de la 0 luni si speram sa nu patim nimic iar Politia nu da amenzi asa cum prevede legea.

Cititi Codul Rutier si uitati-va la simulari de accidente sa vedeti ce inseamna ignorarea sigurantei.

Floricica Senior angel24's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2007
    Postari in forum
    4.843
    Si eu as spune OBLIGATORIU scaunului auto.
    Mada_lyna, pana la urma orice invat are si un dezvat. Si ce daca plange putin Robert in scaunel? Pana la urma trebuie sa se obisnuiasca cu scaunul auto.Eventual,stai langa el in spate in timpul deplasarii.
    Angi a mea nu obiecteaza nimic atunci cand ne urcam in masina.Stie ca trebuie sa stea in scaunul auto, eu stau cu ea in spate si vorbim,povestim,iar tati conduce. Desi ne apropiem de 3 ani,vom mai folosi scaunul auto fiindca Angi este mai micuta.Are aproape 90cm si 12 kg iar greutatea pe care o suporta scaunul este de 18kg.Cat are loc in el il vom folosim.
    Cunosc pe cineva care are copilul de aceeasi varsta ca si Angi a mea iar copilul acesta sta numai pe scaunul din fata al masinii,de cele mai multe ori in picioare.Mamica lui spune ca nu are ce sa-i faca fiindca plange. Pai eu prefer sa-l vad pe el ca plange cateva minute pe locul din spate al masinii si cu centura pusa decat sa plang eu mai tarziu dupa el ca nu-l mai am.Oricat de bun sofer ai fi si conduci preventiv,nu stii ce nebun intra in tine si doamne fereste cate se pot intampla.

La mine,cel putin, acele spoturi publicitare care sustin purtarea in timpul deplasarii a centurii de siguranta au avut mare impact. Acel copil care efectiv sare prin parbriz fiindca nu purta centura de siguranta nu are cum sa te lase indiferent. E timpul sa constientizam importanta folosirii acestor mijloace de siguranta atat pt noi cat si pt copiii nostri.

Floricica Cu Vechime redroserou's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.08.2007
    Postari in forum
    7.114
    Nici nu incape discutia, in scaun de masina fara discutii, nici nu vreau sa-mi imaginez cum ar zbura prin parbriz in caz ca...no, no,. no...

La inceput dupa 6 luni ma refer nu a vrut, a plans, a incercat sa ne manipuleze, dar am fost hotarata, am pus-o acolo am lasat-o sa planga....acum stie unde e locul ei, mergem numai noi doua cu masina, asteapta sa-i pun centurile....deci conteaza si ce-si doresc cu adevarat parintii....

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Eu pe AVA am pus-o in scoica de la 4 zile:) Asa am adus-o de la spital....Sincer, nici nu ma gandesc sa plec cu ea cu masina fara sa o pun in scaun si scaunul sa fie ancorat asa cum trebuie cu centura masinii! De cand am vazut acea reclama cu copilul acela care zboara prin parbriz.... am ramas socata si la vremea respectiva inca nu eram mama! Sincer, cand vad in trafic bebelusi in masina in bratele parintilor primul lucru care imi trece prin minte este acea reclama...deci NU, fara scaun nu plecam cu masina!:)

Floricica Debutanta miriam82's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    780
    Mai bine sa planga copilul in scaun, decat Doamne fereste sa se intample ceva. Si eu sunt pentru scaunele de masina pentru bebelusi si copii, si atunci cand se intampla sa mearga copiii nostri cu alta masina decat a noastra, transferam scaunele si punct, nu se pune problema sa mearga fara ele. Iar scoica a fost extraordinar de utila si pentru deplasarea pe jos pe distante mici, de exemplu in supermarketuri unde o fixam pe carut, sau cand ieseam undeva afara, cel mic intotdeauna statea in scoica lui.

Floricica Nou Venita maximilian's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    47
    si la noi e obligatoriu scaunul de masina.eu am pus-o pe bubulina la 3 zile in scoica,cand am venit de la spital.apoi,dupa 6 luni,scaunul a fost urmatorul.sta acolo cumintica,stie ca acolo e locul ei in masina.nu cred ca incape discutie daca sa ai sau nu.mi se pare ca in ro s-a introdus cam tarziu chestia asta.si totusi f multi parinti o ignora in continuare,se joaca cu viata copiilor.merita 100% investitia.oricat ar costa,mai bine cumperi unul sh decat deloc.e prea periculos fara.

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Prin scoica va referiti la cula micuta de la set? Ca de asta am si eu, dar nu am habar cum se monteaza in masina. Cula mare mi se pare usor de utilizat, pe cea mica o folosesc pentru purtat bebelusul mai usor. Dar nu stiu cum se monteaza in masina. Defapt, nici nu stiam ca se poate monta in masina..

mada_lyna
    Guest
    Citat Postat de arysha Vezi mesajul
    E obligatoriu.
    Sincer nu inteleg cum mergea-ti cu masina fara a fii copilul in scoica-minima siguranta,adica el numai alaptat a vrut sa stea in masina?
    E important si tipul de scaun,sunt foarte multe tipuri gasesti multe situri de unde te poti informa sa faci cea mai buna alegere incat sa stea confortabil si sa il folositi cat mai mult timp.

Pacat ca la noi nu se pune pret pe siguranta copilului de la 0 luni si speram sa nu patim nimic iar Politia nu da amenzi asa cum prevede legea.

Cititi Codul Rutier si uitati-va la simulari de accidente sa vedeti ce inseamna ignorarea sigurantei.
    Pai de ce nu intelegi? e simplu: ne urcam in masina, il ia somnul, se agita ca vrea tzitzi si suge vreo 1h. timp in care plimbarea ia sfarsit. ca doar nu traversam New York-ul. Locuim in Cta si nu facem mai mult de 20 min dintr-un capat in celalalt. Apoi se trezea si gata.Am ajuns. De multe ori si ramaneam in masina ca sa se trezeasca.Daca era alimentat artificial, ii dadeam biberonul si gata.

Si acum,la 1 an jumate, daca plecam dupa-amiaza de acasa, il ia somnul in masina de la miscarile ei, si tot asa la tzitzi. Si evident ca s-a obisnuit asa. Ce-i drept,nu se misca de colo colo,sta ori la mine in brate ori linga mine pe bancheta din spate.

Iar in ceea ce priveste siguranta, te asigur ca e f importanta, dar nu pot ignora faptul ca plinge cu lacrimi de crocodil cand il pun in scaun. Si nu sunt lacrimi de "fitze" (cum le numesc eu pe cele false).
    Imagini atasate
    Modificata de mada_lyna; 02.08.2011 la 11:36:01.

sunshine
    Guest
    In scaun si cu centura!
    Pot urla din gura de sarpe si acolo stau legate!
    Stiati ca 75 % din accidente se intampla la o distanta de aproximativ 5 km fata de locuinta?

Floricica Debutanta k3loo's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2009
    Postari in forum
    1.057
    @mada_lyna : Deplasarea copiilor cu masina se face obligatoriu in scaune adaptate greutatii si inaltimii (nu virstei!). Obligatoriu inseamna "Care trebuie urmat întocmai, care trebuie făcut, îndeplinit; impus. ♦ Care nu poate lipsi; indispensabil."; adica nu exista "doar daca nu plinge" si nici "doar daca nu vrea tzitzi". Deci nici eu nu inteleg cum sa mergi fara.
    @dalicris : ce intelegi tu prin "cula" ? pentru ca dex-ul intelege "1. Clădire în formă de turn, cu baza dreptunghiulară (care servea, în trecut, și ca loc de apărare). 2. (Înv.) Turn circular; cupolă, boltă. ♦ Turn boltit în palatul domnesc, în care se păstra vistieria; p. ext. vistierie, tezaur. 3. (Înv.) Beci boltit; subterană. 4. (Înv.) Conac boieresc, casă (fortificată) a proprietarului unei moșii."

Daca vreti filme despre ce se poate intimpla in cazul unui accident si sfaturi despre cum se aleg scaunele pentru copii, le gasiti in topicurile :
    http://www.copilul.ro/forum/bebelusi/siguranta-bebelusului/ce-l-ati-pus-pe-bebe-cand-ati-iesit-cu-el-din-maternitate-6597.html
    http://www.copilul.ro/forum/bebelusi/siguranta-bebelusului/schimbarea-scaunului-de-masina-7638.html
    http://www.copilul.ro/forum/bebelusi/siguranta-bebelusului/scaunul-auto-pentru-bebelusi-ce-model-folositi-si-cat-sunteti-de-multumiti-7450.html
    http://www.copilul.ro/forum/bebelusi/siguranta-bebelusului/scaunele-de-masina-care-sunt-mai-sigure-11688/index5.html

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari