Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita dear_ema's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    4
    Am inteles ca exista cateva firme care produc scaune de masini si care sunt singurele omologate, stie cineva care sunte astea? Si cam dupa ce ar trebui sa ma uit cand cumpar scaunul de masina?

Floricica Nou Venita elenush99's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    2
    Ema eu am luat de la Chicco si sunt multumita de el si din cate stiu eu este omologat. Spor la cumparaturi

Floricica Debutanta k3loo's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2009
    Postari in forum
    1.057
    Buna. In primul rind nu ai precizat greutatea copilului tau ; este foarte importanta in stabilirea modelului de scaun pe care il vei cumpara.
    Daca nu ma insel toate scaunele trebuie sa fie omologate (de catre cine si unde?!?), dar asta nu le face sigure pe toate. Din cautarile mele am tras citeva concluzii pe care vi le voi impartasi :
    - ca cel mai bine este sa te raportezi la clasamentele intocmite de TCS si ADAC (auto-cluburile din Elvetia si respectiv Germania). Iata mai jos rezumatul testelor TCS de anul acesta : "Les 26 sièges d'enfants test�s ont obtenu les r�sultats suivants (le poids de l'enfant est indiqu� entre parenthèses):
    o mention TCS "très recommand�": B�b� Confort Streety.fix avec Streety.base, Bugaboo Carseat, Cybex Aton, HTS Besafe Izi Sleep avec base Isofix, Peg-P�rego Primo Viaggio Tri-Fix avec base Isofix, R�mer Babysafe Plus avec belted base (tous jusqu'à 13 kg), R�mer Babysafe Sleeper (jusqu'à 10 kg), Maxi-Cosi Tobi, R�mer Safefix plus TT, R�mer King Plus (9-18 kg), Concord Transformer, Cybex Solution X-Fix, HTS Besafe iZi UP X2, R�mer Kid (15-36 kg), HTS Besafe iZi Kid X1 Isofix (jusqu'à 18 kg)
    o mention TCS "recommand�": Casualplay Prima Easy avec base Primafix (jusqu'à 10 kg), Nania Cosmo SP Isofix (9-18 kg), Chicco Key 2-3, Nania Starter SP (15-36 kg), Nania Racer SP (9-36 kg)
    o mention TCS "recommand� avec r�serves": Chicco Proxima, Renolux Next Confort (jusqu'à 18 kg)
    o mention TCS "non recommand�": IWH Babymax Isofix avec base (jusqu'à 13 kg), Alpin Daisy (15-36 kg), Renolux 360� (jusqu'à 18 kg), IWH Megamax Isofix avec base (9-36 kg)"
    - cel mai sigur sistem de prindere este sistemul ISOfix, dar nu iseamna ca nu exista si exceptii (atit scaune cu sisteme isofix proaste cit si scaune cu prinderi cu centura de siguranta foarte bune)
    - lecturile mele pe internet m-au convins ca este VITAL ca orientarea copilului in masina sa fie "cu spatele la directia de mers" cit de mult timp posibil ; iar in acest moment acest lucru se poate pina in jurul virstei de 4 ani (18 kg) cu ajutorul citorva (foarte putine) scaune – HTS (sau Red Castle in unele tari) BeSafe iZi Kid ISOfix, HTS (sau Red Castle in unele tari) BeSafe iZi Comfort X2 ISOfix, Recaro Polaric. Dar repet, pe mine m-au convins.

Iata citeva adrese care cred ca le veti gasi foarte utile (ar ajuta sa stiti limbile straine respective, dar nu este obligatoriu) :
    http://securenfant.fr/oscommerce/catalog/les-crash-tests/crash-test-2009/index.php/cPath/42_49?osCsid=e65f52d376abadf6662f8f540016427c
    http://www1.adac.de/Tests/kindersicherung/kindersitze/kindersitze_2009/tab.asp?quer=tests&ComponentID=254401&SourcePageID=254587
    http://www.tcs.ch/main/fr/home/auto_moto/tests/kindersitze.html - cititi cu atentie manseta dreapta a site-ului, veti gasi lucruri foarte interesante

Gasesc instructive si informatiile/filmuletele de la adresele :
    http://www.childcarseats.org.uk/choosing/index.htm
    http://www.youtube.com/watch?v=Y2DVfqFhseo
    http://www.youtube.com/watch?v=fKIeExpDLDA&feature=related
    Modificata de k3loo; 30.09.2010 la 15:44:08.

Membru inregistrat la
    13.08.2009
    Postari in forum
    1.057
    Am facut o nefacuta [oops!] Ultimul hiper-link trebuia sa fie acesta : http://www.youtube.com/watch?v=Q8gU9zzCGA8&feature=related

Floricica Nou Venita babymouse's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2008
    Postari in forum
    47
    k3loo, foarte folositor linkul, nu stiam asta pana acum.

am gasit si eu pe net ceva f trist, in ultimii ani au murit pe strazile europene 18.500 de copii, iar viata a 600 ar fi putut salvata. In Romania rata de reducere a accidentelor in care au fost implicati si copii intre 0 si 14 este sub 5 %. Mai multe detalii pe site-ul
    The European Transport Safety Council

stefaniajohansson
    Guest
    am citit si eu reportajul de pe linkul dat de babymouse. si , sincer, nu ma mira ca suedia si norvegia sunt tarile cu rata cea mai mica de bebelusi morti in accidente rutiere. si asta pt ca aici sunt interzise scaunele in care copiii sub 3 ani stau cu fata in sensul de mers. e obligatoriu sa fie cu fata in sensul opus mersului si nici nu se gaseste de cumparat altceva in magazine. cica de 5 ori mai sigure scaunele de masina cu fata in sensul opus mersului. ce nu mi se pare in regula este ca aceleasi firme de renume international fac atat acele saune cu fata in opus sensul mersului, cat si cele cu fata in sensul mersului, adica de 5 ori mai putina protectie.. de ce le mai fabrica??? asta nu inteleg, ca nu e deloc mica diferenta in ceea ce priveste siguranta. in schimb pretul nu difera mult..chiar nu-mi explic..

Membru inregistrat la
    13.08.2009
    Postari in forum
    1.057
    stefaniajohansson : "...aici sunt interzise scaunele in care copiii sub 3 ani stau cu fata in sensul de mers. e obligatoriu sa fie cu fata in sensul opus mersului si nici nu se gaseste de cumparat altceva in magazine..."

Eu m-am dat de ceasul mortii sa gasesc un iZi Kid ISOfix in Romania... se pare ca vor fi aduse la sfirsitul lunii septembrie. Poti sa ne dai si noua niste site-uri unde pot fi comandate online din suedia (macar pt a face o compatatie intre preturi)?

Si am mai detectat un [oops!] in primul meu post : iZi Comfort ISOfix nu este cu spatele la drum, ci cu fata. iZi Combi ISOfix este tot cu spatele la drum, dar pe un site scria ca nu este nici o diferenta intre el si iZi Kid ISOfix, fiind acelasi scaun cu denumiri comerciale diferite in functie de tara de comercializare (!).

stefaniajohansson
    Guest
    k3loo, nu ma pricep bine la numele din exemplele date de tine, dar te pot ajuta cu un sfat cu cea mai mare placere. scaunul de masina pe care il am eu este de la Akta Graco, sau Graoo, cum i se spune in Romania..scaunul lor "Logico S" a fost declarat cel mai sigur scaun de masina (testat in accidente de catre ADAC Germania) dar sunt sigura ca nu numai modelele Logico sunt bune. Akta Graco au 40 de ani de experienta in scaunde de masina pt copii, sunt primii care au scos aceste scaune cu fata in sensul opus mersului. eu am Cosmic Comfort, e pt copilasi mai mari, pana la 3 sau 4 ani (sau 25 kg) parca. sunt incantata de el, ca este foarte teapan, daca te arunci cu toata puterea in el nu se misca de loc, dar am si scaunul din fata dreapta proptit in el.
    de asemenea recomand maxicosi, desi aici mare grija, ca nu toate modelele sunt cu fata intoarsa, eu am primit asa un scaun si acum il tin in garaj, ca nu am voie sa-l folosesc.
    intra pe www.graco.ro, daca nu gasesti, da cautare google si gasesti in diverse magazine virtuale din romania. nu are rost sa comanzi din Suedia, pt ca te costa enorm. dar sfatul meu e sa mergi in magazine, ca sa le vezi tu cu ochii tai. vad ca stai in Bucuresti, deci nu e problema ca nu s-ar gasi.
    ma bucur foarte mult ca te gandesti atat de mult la siguranta copilului tau! spor la cumparaturi si multa sanatate!

stefaniajohansson
    Guest
    pt cei curiosi, intrati pe linkurile de pe pagina asta www.akta.se/o.o.i.s/33 ca sa vedeti imagini cu testele facute pe diverse tipuri de scaune de masina si la diferite viteze. imi cer scuze ca pagina e in suedeza, dar linkurile cred ca le gasiti voi ;P

Membru inregistrat la
    13.08.2009
    Postari in forum
    1.057
    Hey! Merci pt opinie. Logico S este pt bebei, ori al meu de deja flacau, face 11 luni miine... Sper sa se uite si altii pe site-ul scris de tine si sa traga si niste invataminte.
    Eu itit cerusem niste site-uri pt a face o comparatie intre preturile din diverse tari si Romania (unde, de obicei, totul este mai scump); intre timp m-am cam edificat in privinta pretului european, astept sa vad in septembrie pretul romanesc :p

stefaniajohansson
    Guest
    la multe lunite flacaului!
    acum am inteles. nu stiu de ce ramasesem cu impresia ca astepti bebe..atunci iti recomand modelul pe care il folosesc eu, adica Cosmic Comfort de la Akta Graco (sau Graco)
    daca montezi scaunul de bebe in dreapta spate si il proptesti de scaunul din fata vei simti cat de stabil e, mult mai stabil ca in filmuletele cu testele.
    pai de pret iti pot spune eu, aici am dat in jur de 2200-2300 koroane in iarna (adica 220-230 euro) iar cele de la maxicosi erau pe la 2700-2800 kr si vanzaatoarea m-a asigurat ca nu e diferenta de calitate sau performanta, din contra, ea le recomanda pe cele de la graco..

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari