Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Primul ajutor cand se ineaca cu mancare

Copiii se pot inecat foarte usor cu mancare indiferent de varsta iar pericolul sufocarii este extrem de mare si deloc de neglijat. Ce trebuie sa facem atunci cand copilul se ineaca cu mancare?

Daca s-a incecat si tuseste foarte tare si plange atunci nu trebuie sa intervii ci doar sa il supraveghezi pentru ca ceea ce a mancat "a luat-o pe partea cealalta" dupa cum se spune si cum patim uneori si noi adultii. In astfel de situatii "batutul pe spate" nu ajuta ci din contra mareste discomfortul.

Daca insa s-a incecat si nu poate sa tuseasca sa sa respire in primul rand trebuie sa iti pastrezi calmul. Apoi deschide-i gurita si daca vezi bucata de mancare cu care s-a incecat incarca sa o scoti dar doar cu un deget pentru ca daca vei baga mai multe degete o data in gura copilului exosta sanse sa indesi si mai tare bucata de mancare deoarece cavitatea bucala a unui copil este foarte mica.

Daca nu reusesti sa scoti bucata de mancare aseaza bebelusul cu fata in jos pe genunghii tai si bate-l ferm peste spate.

Daca nu reusesti sa scaoati bucata de mancare cel mai indicat este sa suni la 112 pentru ajutor.

Noi am patiti de 2 ori sa se inece Edi cu mancare dar Salva Domnului a reusit sa scuipe singur prima data dupa ce i-am dat cateva palme pe spate iar a doua oara pentru ca i-a venit sa vomite si atunci a scos si bucata de biscuite.

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    de asta imi este cel mai frica .cand ii dau sa pape stau tot timpul cu un nod in gat .eu ii pasez mancarea ca la bebelusi aproape chear daca avem vreo 15 dintisori.nu s.a inecat niciodata pana acum ca am avut mare grija de ea. am vazut bebei cu 2 dintisori care papa din covrigel fara nici o problema .

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    am ramas cu sperietura asta de cand s.a inecat nepoata mea cand avea 1 an nu mai tin minte cu ce dar a fost ingrozitor pt sora mea .tin minte ca se invinetise la fata si nu mai putea respira .noroc ca intervenisea maicamea la timp a batut.o putin pe spate si i-a dat apa . si totusi sunt 10 ani de atunci dar mi-e mi-a ramas intiparit pe creer acea intamplare

oanachampion
    Guest
    Manevra Heimlich... Am patit-o cu Devon o data... si am facut ce-am vazut prin filme, respectiv m-am postat in spatele lui, l-am luat cu bratele de sub diafragma si l-a strans nitel (si rapid)... a fost ok, i-a sarit bucatica de mancare din gat... Insa nu cred ca as avea curajul sa repet experienta, puteam sa-i rup o coasta (in cel mai fericit caz)... Pur si simplu, pe moment, nu stiam ce altceva sa fac (dupa batut pe spate in timp ce copilul statea la mine in brate, pe burta, cu capul in jos... chestie care nu a rezolvat nimic)... Din punctul asta de vedere, e fff rau cu astia mici, mai ales cand le place ceva f tare si inghit (de pofta) mai mult nemestecat... Si nici nu stiu care ar fi alternativa, pt ca, la 3 ani cat au ai mei, e deplasat sa mai pasezi mancarea unui copil...

Floricica Avansata kim80's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.877
    Am patit-o si eu acum vreo luna...prima data...a luat de pe masa un triunghi de branza topita si cat m am dus eu pana pe hol si inapoi i-a muscat un colt cu tot cu staniol...noroc ca am venit repede, de obicei ea nu baga nimic suspect in gura si de asta am stat relaxata ca nu va baga nici branza topita nedesfacuta...a rupt cam 1 cm si branza a putut sa in inghita ca era moale dar staniolul se ducea mai greu, ea incerca sa inghita si probabil bucatzica de staniol se mai ducea un pic ca de respirat putea sa respre dar in acelasi timp ii venea si greatza...numai Dumnezeu m-a intarit atunci si i-am bagat degetul pe gat si nu stiu daca am simtit staniolul sau l-a inghitit ea dar a inceput imediat sa tipe si mi-am dat seama ca l-a inghitit. A doua zi la scos pe partea cealalta:D Si acum cand ma gandesc ma ia groaza...ufff bine ca am scapat.
    Eu i pasez mancarea tot de frica sa nu se inece si pt ca la un an si 4 luni are doar 4 dinti iar cand i dau sa rontaie cate un biscuite stau cu ochii pe ea...am vazut si eu ca sunt copii mult mai mici care rod la covrig si la biscuiti si nu se mai ineaca...dar numai cine este patit intelege ce cumplit este sa se inece copilul.

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    Copiii se pot inecat foarte usor cu mancare indiferent de varsta iar pericolul sufocarii este extrem de mare si deloc de neglijat. Ce trebuie sa facem atunci cand copilul se ineaca cu mancare?

Daca s-a incecat si tuseste foarte tare si plange atunci nu trebuie sa intervii ci doar sa il supraveghezi pentru ca ceea ce a mancat "a luat-o pe partea cealalta" dupa cum se spune si cum patim uneori si noi adultii. In astfel de situatii "batutul pe spate" nu ajuta ci din contra mareste discomfortul.

Daca insa s-a incecat si nu poate sa tuseasca sa sa respire in primul rand trebuie sa iti pastrezi calmul. Apoi deschide-i gurita si daca vezi bucata de mancare cu care s-a incecat incarca sa o scoti dar doar cu un deget pentru ca daca vei baga mai multe degete o data in gura copilului exosta sanse sa indesi si mai tare bucata de mancare deoarece cavitatea bucala a unui copil este foarte mica.

Daca nu reusesti sa scoti bucata de mancare aseaza bebelusul cu fata in jos pe genunghii tai si bate-l ferm peste spate.

Daca nu reusesti sa scaoati bucata de mancare cel mai indicat este sa suni la 112 pentru ajutor.

Noi am patiti de 2 ori sa se inece Edi cu mancare dar Salva Domnului a reusit sa scuipe singur prima data dupa ce i-am dat cateva palme pe spate iar a doua oara pentru ca i-a venit sa vomite si atunci a scos si bucata de biscuite.
    NICIODATA nu bagi degetul dupa bucatica in gura copilului !!! mai mult ca sigur sporesti sansele de a-l inneca, fara sa vrei ii impingi mai rau bucatica spre gat !! oricum copilul cat tuseste isi tine gurita deschisa, si daca o tine inchisa cu atat mai grav e gestu de a baga degetu dupa bucata de mancare, caci daca pe copil bucata aia ii provoaca tusea tu nu o sa o gasesti prin guara asa aiurea sa o poti scoate cu degetu, e deja la glota ajunsa..

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    Citat Postat de oanachampion Vezi mesajul
    Manevra Heimlich... Am patit-o cu Devon o data... si am facut ce-am vazut prin filme, respectiv m-am postat in spatele lui, l-am luat cu bratele de sub diafragma si l-a strans nitel (si rapid)... a fost ok, i-a sarit bucatica de mancare din gat... Insa nu cred ca as avea curajul sa repet experienta, puteam sa-i rup o coasta (in cel mai fericit caz)... Pur si simplu, pe moment, nu stiam ce altceva sa fac (dupa batut pe spate in timp ce copilul statea la mine in brate, pe burta, cu capul in jos... chestie care nu a rezolvat nimic)... Din punctul asta de vedere, e fff rau cu astia mici, mai ales cand le place ceva f tare si inghit (de pofta) mai mult nemestecat... Si nici nu stiu care ar fi alternativa, pt ca, la 3 ani cat au ai mei, e deplasat sa mai pasezi mancarea unui copil...
    Heimlich se face doar la adulti !!!! si ca tot ziceti ca ati vazut prin filme, si asta se face intr-un anumit fel nu asa aiurea ca risti mai rau sa-i faci. cand treci in spate si-l cuprinzi cu bratele tb sa-ti pozitionezi pumnul tau stang la nivelul epigastrului lui ( imediat sub stern...) si mana dreapta peste pumnul stang si cu o apasare scurta si ferma cumva de jos in sus...nu stiu daca m-am exprimat inteligibil, sunt si f obosita..in fine, ideea e sa creezi la nivelul cavitatii abdominale o presiune care sa impinga practic mancarea ajunsa din greseala la nivelul cailor aeriene, d'aia se apasa de jos in sus..
    pt copil nu se face asa. dupa loviturile pe spate care tb sa fie interscapulovertebrale ca sa aiba sanse de succes, si nicidecum asa la nimereala, oricat de aiurea vi s-ar parea, copilul il intinzi pe spate cu fata in sus si-i apesi tot acolo la nivelul epigastrului, cu podul palmei, miscarea fiind dinspre anterior spre posterior si de jos in sus

Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.877
    Multumim de sfaturi Larisa...f concrete...dar in momentele alea eu una nu m-am mai gandit la nimic altceva si tot cu degetul in gatul copilului am rezolvat...sper sa nu mai trec prin asa ceva.
    Modificata de cristina16; 09.09.2010 la 23:06:15.

Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.877
    Oana, sfaturile tale mereu sunt bune(cel putin pentru mine)...eu te citesc tot timpul cu mare interes.

oanachampion
    Guest
    Citat Postat de larisa2000 Vezi mesajul
    Heimlich se face doar la adulti !!!! si ca tot ziceti ca ati vazut prin filme, si asta se face intr-un anumit fel nu asa aiurea ca risti mai rau sa-i faci. cand treci in spate si-l cuprinzi cu bratele tb sa-ti pozitionezi pumnul tau stang la nivelul epigastrului lui ( imediat sub stern...) si mana dreapta peste pumnul stang si cu o apasare scurta si ferma cumva de jos in sus...nu stiu daca m-am exprimat inteligibil, sunt si f obosita..in fine, ideea e sa creezi la nivelul cavitatii abdominale o presiune care sa impinga practic mancarea ajunsa din greseala la nivelul cailor aeriene, d'aia se apasa de jos in sus..
    pt copil nu se face asa. dupa loviturile pe spate care tb sa fie interscapulovertebrale ca sa aiba sanse de succes, si nicidecum asa la nimereala, oricat de aiurea vi s-ar parea, copilul il intinzi pe spate cu fata in sus si-i apesi tot acolo la nivelul epigastrului, cu podul palmei, miscarea fiind dinspre anterior spre posterior si de jos in sus
    Multumesc pt sfaturi! Eu recunosc ca nu sunt de profesie, am si zis ca habar nu am... pur si simplu asta mi-a venit in cap la momentul respectiv... ulterior am citit pe net despre asta si, CLAR, nu as mai face asa ceva a doua oara! E cam greu, ca simplu parinte, fara cunostiinte medicale, sa stii exact ce sa faci intr-un moment de criza... cert e ca nimeni nu poate sta cu mainile in san...

stefaniajohansson
    Guest
    Citat Postat de larisa2000 Vezi mesajul
    Heimlich se face doar la adulti !!!!
    ...
    la noi tot manevra heimlich ii spune, atat la adulti, cat si la copii..doar ca se efectueaza un pic diferit (evident, tinand cont de diferenta intre marimile si rezistentele corpurilor adultilor si ale bebelusilor/copiiilor. mai am de completat ca copilul se intinde PE GENUNCHII NOSTRI pe spate, cu capul MAI JOS decat restul corpului. si cand efectuam manevra cu bebe pe spate, nu se apasa cu podul palmei, ci cu degetul aratator si mijlociu. apasand pe cavitatea abdominala, diafragma va impinge pe plamani, ceea ce va forta plamani sa elimine din aerul ce se afla in ei (mereu exista o rezerva de aer in plamani!!) aerul din pamani va impinge bucatica de mancare. am exersat asta pe niste papusi speciale, plus ca am avut nenorocul sa trebuiasca sa ii aplic manevra lui J, cand avea vreo 9-10 luni..

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari