Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta ioana07's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.12.2008
    Postari in forum
    1.038
    buna tuturor. cred ca tine de siguranta bebelusului si subiectul la care ma refer: mucegaiul. am o problema: nu mai scap de mucegai.in partea dreapta a geamului mi se innegreste mereu peretele. curat si degeaba. mi-e frica pt micuta mea. v-ati confruntat cu asta?cum ati rezolvat?

Membru inregistrat la
    28.12.2008
    Postari in forum
    1.038
    am uitat sa precizez ca nu este izolat peretele,doar geam termopan.

Floricica Cu Vechime mamiti's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.12.2008
    Postari in forum
    9.455
    Buna ioana!sati traiasca micuta!
    din pacate si noi avem aceasta problema si am tot amanat izolarea pe motiv ca ne mutam,dar nu am facuto ./ curat peretele si degeaba.... 2 sapt. nu am probleme dupa care apare din nou!

cristina elena
    Guest
    Fetelor eu am ales aceasta varianta: izolat si pe exteriorul blocului si pe interior si geamuri clasice (adica de lemn)
    Si am scapat de mucegai.

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    se gasesc de cumparat niste cutiutze cu granule ce absorb umezeala si mucegaiul
    sunt fff bune
    la fel pateam si eu si degeaba curatam
    sunt si de la Ceresit parca dar sunt mai scumpe alea
    costa cu o punga de granule cam 30-40 lei si iti ajunge cam 2-3 luni
    mie mi-a ajuns 2 luni
    granulele absorb apa si mucegaiul
    mi se umplea rezervorul de apa in 2 luni adica cam jumate de litru

Floricica Avansata florizarnovean's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    1.753
    Si noi patisem asa dupa ce-am pus termopanul, peretele nu era izolat si vopsisem cu lavabila. Tot la 2 saptamani trebuia spalat intregul perete. Solutia a fost asa:spalare cu domestos, dupa ce s-a usucat am dat cu solutie antimucegai de la bison(are tasnitoare ca la solutia de spalat geamuri) si apoi am dat cu lavabila antimucegai de la spor(policolor). Numai asa am scapat, n-a mai aparut toata iarna. Mult succes iti doresc.

Floricica Cu Vechime mamiti's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.12.2008
    Postari in forum
    9.455
    Chiar eram curioasa daca sunt bune granulele acelea ,am vazut la magazin dar nu stiam daca au efect si nu am cuparat!
    mersii de sfat! o sa le incerc si eu!

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    sunt bune, intradevar atrag la greu apa dar unde am gasit ca a apucat sa se faca mucegaiul se reface in continuare

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Sunt bune si sunt parfumate, aici se cheama deumidificatoare.
    Daca ai umezeala multa tre sa pui des granule din alea ca se dizolva si cutia se umple des cu apa.
    Iar unde ai mucegai spala peretele cu apa cu clor.....am avut si eu asa si mi-am distrus varuiala.
    Acuma am un fel de soba care usuca mai bine aerul in casa, de fapt imi creeaza un echilibru....nici prea uscat, nici prea umed.

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Sau daca vrei sa faci o chestie mai serioasa fa cum a zis Flori, numai ca nu cred ca-ti convine acum in plina iarna.

Membru inregistrat la
    28.12.2008
    Postari in forum
    1.038
    multumesc pt sugestii.deocamdata sterg cat pot de des.macar sa nu fie miros si stratul acela pufos pe perete. de negreata de pe pereti nu mai zic,ma oboseste psihic. mi-e mai greu sa curat cu clor.ar trebui sa stau cu fata in alta camera si e frig.hmm e mai complicat. uff! poate o scot la capat.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari