Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 12
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Debutanta mirela_a's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.08.2006
    Postari in forum
    954
    raman inmarmurita de un astfel de tablou : copilul scapa suzeta pe jos iar mama o baga in gura ei ca sa o "curete".

mama mesteca mancarea bebelusului deoarece bucatile de hrana sunt prea mari.

Nu stiu cun priviti voi un astfel de tablou dar mie imi provoaca ceva neplaceri in zona abdominala.

in ceea ce priveste sarutul pe gurita.... hmmmm... controverse. ne iubim nespus copiii si vrem sa le dam tot ce e mai bun. sa intre in aceasta categorie si bacteriile?

Floricica Avansata katalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2007
    Postari in forum
    2.287
    nici eu nu sunt de acord cu niciuna din practicile pe care le-ai enumerat ,este pr si simplu neigienic si nesanatos,mai ales ca in ziua de astazi avem la indemana cu totii o razatoare ,un mixer ,un procesor electric ,apa ptr spalat tetina eventual,iar copii pot fi sarutati foarte bine si pe obrajori,se stie ca adultii au forte multe bacterii in gura ,iar copii le pot lua si numai bine nu le face acest lucru.

Floricica Avansata dana maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2008
    Postari in forum
    1.830
    La fel sunt si eu inmarmurita cand vad astfel de proceduri. Soacramea are obiceiul sa il pupe pe Raul pe gura eu tb sa stau planton cand vad ca il pupa sa- i repet a mia oara ca nu pe gurita, mor cand o vad.Toti microbii ii iau copiii asa prin astfel de practici.

Floricica Debutanta mirela_a's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.08.2006
    Postari in forum
    954
    Am deschis acest subiect nu neaparat pentru a condamna pe cineva. Pur si simplu imi si doresc sa aud opinia unei mame care aplica aceste proceduri. poate argumentele ei sunt destul de solide... poate ca nu gaseste in acel moment alte solutii decat cele de sus asa ca m-am gandit sa le oferim cateva idei. eu pot spune ca de cand am nascut car peste tot cu mine geana cu suzeta de rezerva, tetine curate, servetele umede etc... cele necesare. iar daca se intampla sa ii cada pe jos si ultima suzeta curata ori il las fara ea ori folosesc putina apa din biberon si o clatesc, daca se crizeaza. cel putin e apa, nu saliva. in ceea ce priveste mestecarea daca nu am gatit eu mancarea puiului, pentru ca atunci cand o pregatesc am grija sa o poata mesteca si inghite, deci cand servim mancare preparata de altcineva o tai cu un cutit cat mai marunt si am grija sa nu ii dau prea multa mancare in gura. Poate aceste lucruri sunt niste banalitati pentru multe dintre noi, dar raman surprinsa cat de multe mame vad mestecand mancarea si bagand suzeta in gura. poate veniti si voi cu alte idei sa le ajutam pe mamele aflate in criza de inspiratie.
    HRISTOS A INVIAT!!!

Floricica Senior elybacau's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.09.2007
    Postari in forum
    4.190
    sa spun sa nu spun...nici eu nu sunt de acord cu astfel de practici insa trebuie sa recunosc ca suzeta o bag eu in gura cand cade si se umple de par si nu am la indemana apa.si vad ca puiul meu nu are nimik.nu se intampla des insa recunosc ca o mai fac desi inainte spuneam ca nu voi face niciodata asa ceva.cu mancarea in gura mea nu poate fi vorba.doar cu suzeta si niciodata dimineata pt ca stiu si eu ca gura umana e plina de bacterii e cel mai infect organ.va intrebati oare de ce constienta fiind de aceste lucrui mai practic chestia cu suzeta? va spun imediat din comoditate si pt imunitate.asta ca am vazut ca puii de tigani au imunitatea crescuta nu ca ai nostri care-i ferim de orice bacterie.am vazut mamici care iau suzeta de pe jos si o baga in gura copilului direct.eu una nu fac asa si nu mi se pare normal chiar asa..dar din cand in cand nu ii face rau ceva bacterii ci am eu imresia ca il imunizeaza.oricum traim intr-o lumea plina de bacterii.cred ca stiti ca si dupa ce va spalati pe mani cu sapun aveti bacterii pe maini sau corp.asta e parerea mea nu e una generala doar a mea.si stiti si voi ca fiecare isi creste copilul cumcrede ca e mai bine .si tot in acest scop eu fac si baie cu puiul meu. fara frica de bacterii sau infectari cum se sperie alte mamici.va pup dulce.

cristina elena
    Guest
    Interesant topicul
    Eu din cele 3 enumerate in titlul topicului nu sunt de acord cu primele doua. Cu ultimul ce sa spun?! Eu imi pup copiii pe gura, eu si tatal lor. In rest nu dau "liber" la nimeni sa-mi pupe copiii pe gura. Chiar si bunicii stiu ca doar obrajii pot sa-i sarute la copii. Si i-am invatat si pe pitici sa dea doar obrazul, gurita doar la mama si tata e voie.
    Fetelor nu zic ca n-o fi gura plina de microbi dar ce au buzele cu interiorul gurii?! Nu va place cand vine puiul si va da un "pup"? Nici prea exagerate nu trebuie sa fim. Doar nu ne pupam copiii prin cine stie ce saruturi frantuzesti Ne lipim doar buzele, nu?
    Cat despre suzete exista lantisoare pentru asa ceva. Daca e asigurata in acest fel ai scapat de grija de-a o tot culege de jos.
    La capitolul "mestecarea mancarii" nu ma bag ca sa nu spun ceva nepotrivit. Credeam ca tine de educatie si de mediul in care ai crescut (ca sa nu zic ca doar femeile de la tara fac asta) dar am o verisoara crescuta la oras si pe deasupra si asistenta medicala si asa si-a hranit copiii, prin mestecarea mancarii. Uechhhhh [vomit]
    Exista atatea feluri de maruntire a mancarii, de ce trebuie s-o mestece mama inainte de-a ajunge la copil in gura? Pe langa ca-i dai microbi ii iei si gustul si ajunge la copil in gura acel bot de mancare fad fara nici un gust, ca doar gustul a ramas la mama in gura

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    si eu ca si tine cristina cele doua nu le accept. suzeta o pot sterge cu servetel umed sau mai am una doua rezerva in geanta.mestecat nici vorba.eu am dinti destul de rai asa ca nu vreau sa ia microbii mei.
    in legatura cu pupicul e altceva. cred ca e nevinovat un pupic pe buze le pe care abea le ating ca doar nu ne sarutam franch.si nimeni altcineva nu o saruta pe buze.

silvia_l
    Guest
    Cristina si Adela intru in "clubul" vostru. Suzeta Evan a acceptat-o foarte putin insa nu am bagat-o niciodata la mine in gura si nici nu sunt de acord cu aceasta practica. Cat despre mestecat ce sa zic...numai ideea ma dezgusta si in plus mai am si probleme cu dantura deci nu prea am chef sa ii transmit cariile mele.
    Cu pupicii e altceva :) La inceput ma feream si eu sa il pup pe gurita dar el de cate ori ma ia de gat vrea sa ma pupe pe buze, insa asta nu mi se pare ceva rau; cum spunea Adela buzele abia se ating.

Floricica Senior anissia's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    3.659
    Acum vad si eu topicul asta! Numai citind subiectul mi s-a facut o greata ingrozitoare!

Eu sunt f"scarboasa",am mostenit-o pe mama si nu suport sa mananc sau sa beau apa dupa cineva(doar dupa patinti si sot ,in rest..sub nici o forma)...Nu i-as da mancare mestecata de mine nici sa stiu ca mor,numai gandul ca e impregnata in saliva mea si imi intoarce stomacul pe dos..mai ales de la bunici care au si dintii ffff "obositi".Din pct meu de vedere e cea mai stupida si dezgustatoare metoda de a alimenta un copil!

Cat despre pupacitul pe guritza,eu am fost pupata mica de mama si nu mi-a pacuttttttttttttt,faceam urat,ma stergeam desi nu ma uda cu saliva,doar ideea in sine si imi provoca greata..prin urmare nici eu nu o pup pe Anisia pe guritza,doar tati o pupa! Eu..pe restul corpului,obrajori,manutze,gatutz,ceafa piciorushe,burtica dar pe guritza nu!Nu am nimic impotriva(in orice caz as accepta s-o pupe doar membrii familiei f apropiati) dar eu una nu o pupacesc pe guritza!

Floricica Senior irina27's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.06.2007
    Postari in forum
    4.494
    subscriu si eu la cele zice de majoritatea mamicilor, de cateva ori am sters eu suzeta, dar nu am perseverat in obicei. cu mestecatul mancarii nu sunt de acord, iar cu pupatul pe gura nici atat, nimeni, eu chiar le zic sa nu imi pupe copilul pe buze, cine se supara nu are decat, eu nu pot accepta si gata, iar Alex sta la pupat pe obraz, rade de numai poate.

Floricica Senior dorissa's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.04.2007
    Postari in forum
    4.038
    Fiecare face cum crede de cuviinta!
    Mamicilor care curatati suzetele in gura, renuntati la aceasta practica! Orice carie cat de mica si orice abces dentar al mamei poate cauza grave probleme si infectii bebeilor! Exista gentute speciale pt suzete, slava domnului, nu costa o avere! Niciodata nu strica o suzy sterila de rezerva, oriunde am pleca! Si personal, va recomand gelurile antiseptice de la farmacie, se pot da pe maini si la mami si la bebe si nu au contraindicatii! Servetelele umede am inteles ca nu sunt prea indicate pt stergerea obiectelor pe care bebe le baga in gura, deoarece sunt impregnate cu diverse subst, dintre care unele pot fi nocive!

+ Raspunde
Pagina 1 din 12
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari