Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479

Nelamurit Lumina de veghe

mamici, cat timp ati avut o lumina de veghe in camera bebelusului? pana acum (bebe are 6 saptamani) am avut tot timpul o lampa cu intensitate mica aprinsa peste noapte in camera bebelusului pt ca imi era frica noaptea sa nu vomite, sau mai stiu-eu ce se poate intampla, dar mi-e frica ca nu cumva in momentul in care o sa sting lampa sa ii creez o teama de intuneric fiind obisnuit sa aiba tot timpul lumina. voi cum ati procedat?

Floricica Senior claudia_claudia's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2011
    Postari in forum
    3.178
    Eu nu am avut deloc..cand se facea seara si ne puneam la somn stingeam tot.Iar cand se trezea sa pape...aprindeam o veioza slaba...

Floricica Nou Venita andadeea's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2012
    Postari in forum
    61
    buna,la fel nici eu nu aveam delok lumina e m-ai bine sa il inveti asa astfel nu va avea nici tema de intuneric atunci cand va creste.

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Eu am avut de la inceput un carusel cu jucarii si activitati care are si lumina de veghe.Am folosit-o foarte putin,cateva zile dupa ce am adus-o din spital pe fetita pentru ca la fel imi era frica si nici nu eram prea obisnuita pentru ca in spital au stat mai mult asistentele cu ea :) Dar pe urma am stins-o pur si simplu,nu am mai stat cu ea noaptea.E MAI BIne sa faci asa,pe urma se invata cu lumina si atunci chiar ii va fi teama de intuneric.Stai linistita,nu are ce sa pateasca ,iti va da singur trezirea atunci cand ii este foame sau are nevoie de ceva.Mie asa mi-au zis asistentele si asa a si fost.De atunci am dormit linistita.Acum mai folosesc luminita foarte rar cand e prea intuneric in camera si am nevoie de ceva ,etc,dar imediat pe urma o inchid :)

Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    multumesc de sfaturi asa o sa fac si eu, ca incepe sa cresca si incepe sa priceapa si chiar nu vreau sa il fac sa ii fie teama de intuneric

Floricica Nou Venita mihaono's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136
    si eu am tinut primele 2 luni o veioza langa patutul bebelinei mele apoi am lasat fara.am o candela in camera si o tin aprinsa si se vede o lumina difuza care imi e suficienta sa vad ce face ea in patut

mada_lyna
    Guest
    eu nu am tinut nicio lumina aprinsa peste noapte, dar trageam perdelele/jaluzele astfel incat sa intre ceva lumina de afara(de la iluminatul stradal). cat despre teama de intuneric, nu stiu, caci Robi ,daca ramane pe intuneric nu se sperie, dar nici nu e f incantat, si niciodata nu l=am speriat ca e bau bau sau alte figuri de-astea, ca il ia baba cloanta sau tiganii sau mai stiu eu ce forma.dar creierul uman se autosesizeaza atunci cand apare intunericul si ,zic eu, se panicheaza putinel.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de erendis Vezi mesajul
    mamici, cat timp ati avut o lumina de veghe in camera bebelusului? pana acum (bebe are 6 saptamani) am avut tot timpul o lampa cu intensitate mica aprinsa peste noapte in camera bebelusului pt ca imi era frica noaptea sa nu vomite, sau mai stiu-eu ce se poate intampla, dar mi-e frica ca nu cumva in momentul in care o sa sting lampa sa ii creez o teama de intuneric fiind obisnuit sa aiba tot timpul lumina. voi cum ati procedat?
    am avut o chestie din aia mica mica din tara, care se baga in priza si la capat e o floare, dar am tinut-o pentru mine sa o pot vedea, nu pentru ea. dupa vreo 2 luni am renuntat la ea si am mutat mobila in asa fel incat sa am intrerupatorul la capatul patului (aici sunt mai multe intrerupatoare in incaperi, nu numai cel de la usa). niciodata nu am mai dormit cu vreo lumina aprinsa si nu a fost absolut nicio problema. bezna nu are cum sa fie fiindca trece lumina de afara si prin jaluzele, chiar daca sunt lasate. deocamdata nu-i e frica de absolut nimic in afara de foc si prize (pe astea le-am cultivat eu, preventiv).

Floricica Nou Venita AlexandraL's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2013
    Postari in forum
    27
    Noi am avut o lumina de veghe, pana a facut Timi vreo 11 luni. Atunci i-am facut mutarea in camera ei, si inainte de mutare, am facut din ce in ce mai slaba lumina (trebuia sa o setezi; mai tare sau mai incet). Apoi am pus-o in noua ei camera, si asta a fost! Nu a mai avut lumina. Acum are 2 ani si o luna. Iar cand i-am facut mutarea, dormea toata noaptea (de la 22-23, pana dimineata la 8 sau 9), si nu se trezea sa manance.
    Acum, la Mary, am pus din nou lumina aia, si cum doarme la noi in camera, ma deranjeaza... Asa ca nu o tin foarte mult aprinsa. Pe la 4 dimi, cand se trezeste sa manance, atunci o sting, pentru ca e deja lumina afara. Nu stiu ce fac la iarna... Poate se obisnuieste pana atunci! :P

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari