Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Adea's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    4

Cum protejam copilul mic sa nu cada din pat?

Fetita mea nu mai vrea sa doarma in patut asa ca i-am cumparat un pat mare, dar este cam nazdravana si mai cade din el. Voi cum ii protejati pe cei mici sa nu cada din pat? Am auzit si am si vazut pe net bara de protectie; intrebarea mea este daca o folosete cineva si ce poate sa-mi spuna.

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Noi am pus salteaua direct pe jos si suntem f multumiti de varianta asta.

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Stiu ca exista (am eu acasa, in dulap, insa nu am folosit-o inca) o husa care se incheie ca un sac de dormit- si astfel copilul nu mai cade din pat (pat simplu de o persoana). Baiatul meu se foieste f tare in pat, efectiv se invarte- si a si cazut odata din patul mare- asa ca noi am luat o scandura mai lata (un fost raft care nu ne trebuie) si l-am pus protectie intre tablia patului si saltea (acum, cand suntem la bunici am venit cu raftul dupa noi :) )- se mai izbeste in el, dar nu cade...

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Pe la noi exista asa numitul "bed rail", care se fixeaza sub saltea de pat. Pe timpul zilei sta coborat, iar noaptea il ridici si protejeaza copilul sa nu cada din pat. E ceva mai scurt decat lungimea patului a.i. copilul are loc sa se dea jos din pat daca de ex noaptea ii trebuie la toaleta.

Foarte util, dupa parerea mea.

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Sofia doarme la ea in patut, la care deja am coborat pana jos salteaua. Cand mai doarme la noi in pat, sta la mijloc, deci nu are unde sa se rostogoleasca. Sper sa folosim patutul de bebe cat mai mult, pentru ca acolo e in siguranta. Doar cand va invata sa escaladeze marginea o sa il schimbam cu pat obisnuit. La Sabi si Sara mai puneam perne pe jos langa pat in caz ca aterizeaza, dar nu s-a intamplat pana acum, desi Sabina se misca foarte mult in somn.
    Bedrail ala pare foarte util, dar nu e cam scurt? Pentru un copil care se rasuceste ca acele de ceas si se plimba prin tot patul... mie mi-ar trebui unul de jur imprejur

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    yuxi, nu e scurt deloc. Raman cam 25cm la extremitatile patului, iar pe-acolo nu are cum sa cada copilul din pat. Nici macar daca copilul doarme de-a curmezisul. Mie mi-a fost extrem de util, tinand cont ca fiu-meu se misca in toate directiile, dormea de-a curmezisul, ajungea cu picioarele pe perna.
    Noi am avut numai pe-o parte fiindca patul era pus la perete.

Floricica Debutanta ana2003maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2011
    Postari in forum
    609
    Bebele meu la 9 luni a sarit din patutul lui, nu pot sa inteleg cum a reusit... Salteaua era coborata pana la ultimul nivel- partea de sus a patutului ii ajungea pana la nivelul umerilor.... Alpinist il face mama :))... Am avut noroc ca aveam o ladita cu jucarii in fata patului si a cazut in cap intre jucariile de plus :))... Acum rad, dar am tras o sperietura cand l-am vazut in zbor!!!!
    Acum am pus patutul la noi in camera si l-am lipit de patul nostru si de perete. Nu prea il culc in el mai degraba il culc la noi in pat. E mai mica distanta pana la podea de acolo :)

Floricica Avansata roxy31's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2010
    Postari in forum
    1.942
    Citat Postat de mama leone Vezi mesajul
    Pe la noi exista asa numitul "bed rail", care se fixeaza sub saltea de pat. Pe timpul zilei sta coborat, iar noaptea il ridici si protejeaza copilul sa nu cada din pat. E ceva mai scurt decat lungimea patului a.i. copilul are loc sa se dea jos din pat daca de ex noaptea ii trebuie la toaleta.

Foarte util, dupa parerea mea.
    si eu i-am cump la david bara de protectie exact ca aceasta din poza si sunt multumita de ea

Floricica Nou Venita Adea's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    4
    Va multumesc pentru raspunsuri.
    Tot cautand pe net informatii am gasit si protectii de pat/ gradene. Voi ati auzit despre ele? Le foloseste cineva?
    Le-am gasit pe un site de prezentare, care nu are date de contact si am constatat ca se vand prin site-uri specializate.

mada_lyna
    Guest
    Citat Postat de roxy31 Vezi mesajul
    si eu i-am cump la david bara de protectie exact ca aceasta din poza si sunt multumita de ea
    unde se gaseste o astfel de bara?

miha.b
    Guest
    Citat Postat de ana2003maria Vezi mesajul
    Bebele meu la 9 luni a sarit din patutul lui, nu pot sa inteleg cum a reusit... Salteaua era coborata pana la ultimul nivel- partea de sus a patutului ii ajungea pana la nivelul umerilor.... Alpinist il face mama :))... Am avut noroc ca aveam o ladita cu jucarii in fata patului si a cazut in cap intre jucariile de plus :))... Acum rad, dar am tras o sperietura cand l-am vazut in zbor!!!!
    Acum am pus patutul la noi in camera si l-am lipit de patul nostru si de perete. Nu prea il culc in el mai degraba il culc la noi in pat. E mai mica distanta pana la podea de acolo :)
    exact asa a facut si fii-mea ... la aceeasi varsta ...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari