Ultimele discutii din forum
    mischa2000
    Guest
    sincer eu ma crucesc cand vad bebelusi de nici o luna, doua in carucioare in magazine aglomerate de gen carrefour, real etc ... mai ales cand e insotit de ambii parinti ...

cred ca un mediu mai "bun" de a expune noul nascut la microbi si raceli nu exista ...

Floricica Debutanta irra's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2007
    Postari in forum
    810
    Pe Damaris am inceput s-o ducem peste tot cu noi de cand avea o luna si n-am avut probleme cu imbolnavirile. Am iesit la plimbare a doua zi dupa ce-am nascut, si regulat de atunci. Depinde foarte mult de preferintele parintilor, unii se simt in largul lor sa-si scoata bebelusii devreme, altii prefera sa-i tina acasa mai mult...

Floricica Senior delya's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2007
    Postari in forum
    3.920
    Buna , eu sunt de parere ca e bine sa-i scoatem afara dar totusi sa-i ferim de contactul cu multa lume, si intr-adevar magazinele mi se par un mediu in care se pot imbolnavi foarte usor, mai ales daca te si mai intalnesti cu cunoscuti care trag de el si il smotocesc

eu una prefer sa-l tin mai departe de astfel de imprejurari, nu din egoism si posesivitate ci din metode de precautie

Floricica Cu Vechime cotuca's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.915
    eu sunt de parere, ca e bine sa ii scoti in lume,ca apoi se imbolnavesc mai repede,devin mai sensibili.
    si eu ies cu bb la cumparaturi,bine nu il iau cu caruciorul,in marsupiu.
    noua ne place sa facem cumparaturile in familie,mergem toti 4,oricum nu prea avem cu cine sa ii lasam pe copilasi.

Floricica Cu Vechime cotuca's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.915
    am uitat sa zic,totusi cautam sa mergem la cumparaturi seara,cand e mai putina lume,ziua mergem mai rar,oricum ziua e aglomeratie si pe strazi,ca e plin sezon doar.

Floricica Nou Venita nicoletaconst's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.02.2008
    Postari in forum
    40
    Intr-un fel ai dreptate, Mihaela. Eu cu Roxana am iesit pe afara la plimbare din a doua zi dupa ce am adus-o acasa din maternitate (Ioana, ca o curiozitate, te-au lasat cei din spital sa o scoti a doua zi dupa ce ai nascut? Foarte interesant!), iar in locurile aglomerate dupa 3-4 luni. Totusi este cam micut la o luna doua. E bine, intradevar, sa iesim cu bb afara, dar in aglomeratie nici eu nu ma simt prea bine, dar el.

Floricica Avansata loreley's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2008
    Postari in forum
    1.317
    si noi tot pe la o luna am iesit la cumparaturi si a fost totul ok

Floricica Nou Venita irinam's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2007
    Postari in forum
    67
    si noi tot pe la o luna am iesit in magazine si nu a fost nici o problema. mergem mereu in cora, in carrefour, practiker, mall...... cred ca fiecare dintre noi simtim deja nevoile copilului si observam imediat ce ii e bine si ce nu. daca copilul se comporta normal....nu vad de ce nu. cred ca multe chestii sunt mituri, gen: sa nu scoti copilul pana la botez, sa fie imbracat mereu cat mai bine (imi e asa mila cand vad unii bebei pe caldurile astea infofoliti....ma gandesc ca ar trebui si parintii imbracati asa sa simta cum e). cred ca trebuie sa fi precaut, grijuliu, dar nu exagerat! dar...parerile sunt pareri, fiecare considera ce e bine in felul lui, si e de inteles.

stefaniajohansson
    Guest
    noi am venit acasa la 12 ore de la nastere si am scos-o afara la aer curat..dar in magazine in nici un caz nu e indicat sa mergeti cu bebelusii pana la aproximativ 3 luni..sau locurile unde se aduna multa lume..printre care si bolnavi..fiecare face cum crede.noi o lasam la socrul meu cate 1 ora si ne faceam cumparaturile..nu e asa de mare efortul;P

Floricica Novice coradyna's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.04.2008
    Postari in forum
    581
    Noi suntem pro iesiri in lume..bine, n-am mers in magazine la 2 sapt (oricum era iarna si frig) dar pe la 1 luna jumate - 2 sigur mergeam cu ea la cumparaturi. Nu avem bunici aproape si nu as avea cu cine sa o las asa ca unde merg eu merge si ea. Si n-am avut probleme.. Singurul loc in care m-am temut un pic a fost la cabinetul medical la primul vaccin..eram inca in Ro, iarna, lume multa si desigur bolnava, ea era micuta.. am stat intr-un colt mai retras.
    Sigur ca fiecare parinte isi observa copilul si face cum simte el ca e mai bine, dar eu cred ca si bebe se adapteaza la stilul parintilor; pe a mea e mai greu sa o tin in casa ;))

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    Nu-mi place nici acum sa merg cu el in locuri aglomerate unde unul tuseste ,altul stranuta si nu se uita unde...etc....sunt locurile pe care le evit intotdeauna...mai bine face cumparaturile doar unul din noi si celalalt sta acasa cu copilul.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari