Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita brishtara's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.03.2007
    Postari in forum
    7
    Ce este sling-ul

Sling-ul (din engl. to sling — a atirna peste umar) – este un articol din stofa (componenta este cel mai des din in sau bumbac), confectionat astfel ca in el poti purta copilul. In sling copilul se simte tot atit de confortabil ca si in brate. Avantajul purtarii copilului in sling in comparatie cu purtarea copilului in brate consta in faptul ca, purtind copilul in sling, nu obositi asa de repede, miinile sint libere, sarcina fiind repartizata pe umeri si coloana vertebrala, astfel incit greutatea copilului pare cu mult mai mica, respectiv copilul poate fi purtat citeva ore fara a obosi.

Tipuri de sling

Exista mai multe tipuri de sling si nu putem spune ca anume unul este cel mai comod, iar altul deloc. Exista deosebiri si subtilitati, dar este imposibil de afirmat care dintre ele este mai comod si mai bun. Fiecare are prioritatile sale. Alegerea legaturii depinde de situatiile in care este nevoie de sling, de virsta copilului, de preferintele si stilul parintilor.

Sa examinam 4 tipuri de sling raspindite in Europa, desi in realitate ele sunt mult mai multe.

Sling cu inel

Este o fisie de materie cu lungimea de aproximativ 2 metri, la una din capetele careea sunt cusute inele. Pentru a incheia slingul se trage al doilea capat al slingului (chinga reglatoare) in inele (la inceput in ambele, pe urma in sens invers in unul din ele). Slingul incheiat se imbraca peste cap pe umar, astfel formindu-se un cuib in care este plasat copilul. In acest tip de sling bebelusul poate fi purtat de la nastere pina cind greutatea lui poate fi dusa de parinte (15-16 kg). Copilul poate sa stea culcat sau asezat in diferite pozitii si chiar sa se roteasca. Schimbarea marimii sling-ului se efectueaza in dependenta de schimbarea pozitiei chingii reglatoare.

Sling esarfa sau WRAP

Este o fisie lunga de materie cu lungimea de 4-6 m si latimea de 50-80 cm. Folosind acest tip de sling, mama poate "atasa" copilul de ea in diferite pozitii: pe burta, pe coapsa, in spate. De obicei, sling-ul-esarfa este purtat pe umeri, asa incit greutatea copilului sa se repartizeze uniform pe spate, umeri si sale. In acest sling nou-nascutul poate fi culcat confortabil ca intr-un leagan. In cazul unui copil mai maricel e mai comod sa fie purtat pe burta sau in spate.

Avantajul sling-ului-esarfa consta in faptul ca greutatea copilului este repartizata uniform pe umerii, spatele si talia mamei. Deoarece in sling-ul-esarfa copilul este strins lipit de mama (spre deosebire de rucsacul-cangur), piciorusele lui nu atirna, ci cuprind talia mamei, iar greutatea este repartizata mai bine si este mai usor sa porti copilul. Acest tip de sling este ideal pentru purtatul copiilor care au o greutate a corpului mai mare.

Dezavantajul sling-ului-esarfa rezida in faptul ca e nevoie sa deprinzi abilitatea de a le lega in diferite pozitii si e nevoie de timp pentru a le lega, dar si pentru ca capetele acestui sling se vor tiri pe jos, murdarindu-se. Mie sincer a ajuns sa nu imi ia mai mult de 30 de secunde sa ne legam. Si ne simtim foarte bine amandoi.

Slingul buzunar sau slingul fix sau pouch

Sling-buzunarul – este un inel din pinza elastica, care se imbraca pe umarul maturului. In fata se formeaza un hamac, unde poate fi asezat bebelusul in diverse pozitii: culcat, semiasezat, asezat cu fata spre exterior sau spre parinte, pe sold si pe spate. Sling-urile de acest tip pot fi reglabile si nereglabile. Acestea din urma trebuie alese strict dupa marimea maturului. Schimbarea marimii sling-ului este posibila intr-un diapazon larg (pina la 7 marimi intr-un sling).

Mai tai-ul

Mai-sling (mai tai) – denumire comuna pentru unul din tipurile de sling. De obicei, constituie o bucata patrata sau dreptunghiulara de materie cu chingi la colturi.

Traditia acestui mod de purtare a copiilor dureaza de mii de ani si este caracteristica pentru multe tari din Asia, asa ca China si Tailanda. Popularitatea mai-tai-ului creste datorita confortului pe care il asigura acest sling pentru mama si copil, precum si caracterul lui universal. Folosind mai-sling-ul, Dvs puteti purta copilul din prima luna de viata pina la virsta de gradinita si chiar mai mult, cu fata spre sine, pe sold, sau pe spate (de la 8 luni).

Mai-sling-ul imbina comoditatea sling-ului-esarfa si sacului-cangur: chingile late repartizeaza greutatea pe tot corpul, ceea ce permite micsorarea sarcinii de pe umeri, de asemenea, asigura sustinerea spatelui copilului si micsoreaza sarcina asupra coloanei vertebrale (caracteristic pentru sacul-cangur). Pozitia copilului in mai-sling contribuie la profilaxia displaziei articulatiilor coxofemurale si nu implica o solicitare de efort a perineului copilului. Cantitatea mai mica de materie (comparativ cu sling-ul-esarfa) face confortabila folosirea acestui sling si iarna, sub haine, si vara, pe timp calduros. Chiar si taticii care privesc sceptic la sling, au o atitudine mai binevoitoare fata de mai-sling, datorita faptului ca este mai obisnuit pentru ochiul european.[/color]

Sling pentru ocazii speciale

Se deosebesc de cele obisnuite prin utilizarea unei stofe mai scumpe, prezenta ornamentelor, a broderiei. Ele se folosesc nu atit pentru purtatul copilului, ci ca element al stilului.

Sling sau "cangur"

Din dispozitivele pentru transportarea copilului, sling-ul este considerat cel mai fiziologic si comod. Sa examinam deosebirile dintre sling si sustinatorul pentru copii "cangur"

1. pozitia copilului aflat in sling este fiziologica si naturala, sling-ul sustine uniform copilul de-a lungul coloanei vertebrale, de asemenea, sarcina este repartizata de la fundulet pina la genunchi, pe cind in rucsacul-cangur copilul atirna pe perineu, toata greutatea revenind acestuia si coloanei vertebrale.
    2. chingile rucsacului-cangur sunt subtiri, de aceea ele apasa perceptibil asupra umerilor parintelui.
    3. in sling copilul poate fi purtat de la nastere si pina cind aceasta ii va fi lui necesar (copiii se cer in brate mai des pina la virsta de doi ani), pe cind cangurul este indicat doar aproximativ de la trei pina la noua luni.
    4. in sling copilul poate fi purtat citeva ore, in rucsacul-cangur nu se recomanda mai mult de 30 de minute.

O mama ne impartaseste din experienta ei:

Sling sau carucior???

Exista pareri ca daca mama poarta copilul in sling, ea nu mai are nevoie de carucior. Practica demonstreaza ca aceasta parere este gresita si nu convine tuturor. Caruciorul, intr-adevar, poate sa nu fie necesar, deoarece sunt copii care nu accepta acest tip de transport. Nu le place sa doarma in carucior (se trezesc peste jumatate de ora) si nici chiar sa se afle acolo, incep sa plinga. In acest caz, eu cred ca, intr-adevar, aceste mame ar trebui sa caute sling-uri comode pentru plimbari, decit sa incerce incontinuu si fara succes sa deprinda copilul sa stea in carucior.

Asa a fost si in cazul copiilor mei. Nu le placea sa stea in carucior, dormeau acolo cel mult o ora, in schimb la plimbare, in sling, fetita mea dormea 2-3 ore, si se trezea fara sa plinga, se uita cu mult interes in jur, unde se afla? Daca se trezea in carucior, putea sa inceapa sa plinga, deoarece nu ma simtea alaturi. Se linistea numai atunci cind o luam in brate. Ce rost avea sa iau cu mine caruciorul si sa duc fetita in brate? De aceea, eu am optat pentru sling. Insa, sunt copii care se simt foarte bine in carucior, dorm acolo citeva ore in sir, trezindu-se doar pentru ca sa manince si sa comunice cu mama. Consider ca acestor mame slingul le este necesar doar pentru ca sa poata merge cu copilul la cumparaturi, in ospetie la vreo prietena, in transportul public si pentru alte treburi, care pot fi dificile sau practic imposibil de realizat in prezenta caruciorului. Din aceste considerente, atunci cind sunt intrebata: "Ce este mai bine de folosit, caruciorul sau sling-ul?", eu raspund: "La aceasta intrebare puteti raspunde numai Dvs insasi, fiind atenti la necesitatile copilului si intelegind ce este mai potrivit pentru Dvs si copilul Dvs in anumite conditii concrete."

In primele luni de viata ale copiilor mei, eu am optat pentru sling, deoarece:

1. Copiilor mei nu le placea sa mearga in carucior.
    2. Consider ca purtatul copilului in brate este de folos pentru dezvoltarea lui psihologica.
    3. Noi traim la etajul patru intr-o casa fara lift; transformerul nostru cintarea aproximativ 20 kg si era destul de dificil de ridicat si coborit.
    4. Atunci cind s-a nascut fetita, baietelul avea 2 ani. Imi era mai comod sa merg cu el de mina, sa alerg si sa ma joc, atit timp cit fetita dormea in sling, decit sa car cu mine peste tot caruciorul si sa conving copilul neastimparat de doi ani sa stea numai linga mine. Mie personal nu-mi reusea sa merg exclusiv numai prin locurile potrivite pentru carucior si, in general, consider ca nu aceasta e important.
    5. Este comod atunci cind mergi la magazin.
    6. Este comod de mers in transportul public.
    7. In general, imi place senzatia ca copilul meu este alaturi si eu ii simt caldura, vad cum el doarme dulce, simt cind il deranjeaza ceva in somn, mereu pot sa-l sarut si sa-l mingii, ii vad mutrisoara atunci cind abia s-a trezit. Vreau sa va spun ca este, intr-adevar, o placere!

Sling cu inel:

Wrap sau esarfa:

Pouch sau sling fix

Mei tai

Membru inregistrat la
    26.03.2007
    Postari in forum
    7
    Acest subiect deschis are rol informativ.

Se stie si se discuta foarte putin despre aceasta modalitate de purtare a copiilor de la nastere pana la 15 kg sau pana pur si simplu nu mai vor.

Imaginati-va , eu sunt o mana de om, daca am 52 de kg, cu doi copiii mici si nu primesc nici un ajutor. Faptul ca il pot purta, hrani in sling, alinta si feri cateodata de sora lui care sare sa il muste ba de drag ba din gelozie .Ehe oamenii buni, dar ce minunatie de emoticon aveti voi aici :)) un bebelus alaptat in sling. Super!!!

Revin cu poze cu baietelul meu purtat.

Ah, apropo: marsupiile sunt o tampenie. Am doua si imi e rusine sa le ofer stiind ca nu m-au ajutat cu adevarat. Bretele prea subtiri ma taiau pe spate iar bulanele micutului erau strane :((

Floricica Cu Vechime ligiafodorean's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    si eu am auzit despre sling abia recent... mi se pare mult mai usor si mai comod de folosit decat un marsupiu...
    in Franta am observat ca majoritatea mamicilor apeleaza la sling asa ca la urmatorul bebe cred ca as fi curioasa sa incerca sa-l utilizez ... bineinteles daca va vrea si bebelusul, fiindca pe Carina am convins-o doar de 2 ori sa stea in marsupiu desi ne-a costat o gramada de bani :))

Membru inregistrat la
    26.03.2007
    Postari in forum
    7
    ligiafodorean..imi pare rau ca nu am raspuns mai repede, dar cred ca am omis sa imi bifez casuta de notificare prin email. Intamplator am gasit mesajul tau.

Eu am doua marsupii si nu le pot folosi. Am mers pana la poarta si m-am intors inapoi. Le-as oferi, dar cum o pot face cand le consider atat de proaste, de daunatoare? Bretele subtiri care taie, greu de pus copilul in ele...o gramada de catarame...bleac!

Am o fetita mai mare decat a ta. Are 2 ani si 10 luni si chiar si acum ii place sa fie purtata fie si pentru cateva minute( 15- 20 ) pana isi mai relaxeaza picioarele de la alergatura :)

Sa nu mai spun de Lucas( 9 luni) care e inebunit de a dreptul. Pentru mine aceste mijloace au ajuns sa fie ca un microb. Am un sling, un pouch si un mei tai..si un wrap :D Nebunie!

Nu e prea tarziu sa o porti. Si da! Si eu imi alaptez copilul in mei tai, in wrap si in sling :)

Floricica Debutanta k3loo's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2009
    Postari in forum
    1.057
    a vazut cineva asa ceva de vinzare in Romania ?

Floricica Senior ginazarna's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2009
    Postari in forum
    3.466
    Am vazut si eu tot pe forum, dar deja era mare fata, umbla. Noi am avut un marsupiu de milioane, super misto, usor de utilizat, confortabil pentru amandoua...Matilda cand il vede si acum mi-l aduce sa o pimb cu el...dar a depasit 10 kg...Baby wrap (sling) din cate am inteles se poate face acasa, cumperi material si il tai/tivesti...se gasesc pe google dimensiunile...Ma bucuram daca stiam de chestia asta dinainte, sigur ne-ar fi folosit...

stefaniajohansson
    Guest
    gina, merci de informatie:) nu m-am gandit ca gasesc pe google cum sa-l fac. eu am vrut sa cumpar pt Jacquie, dar imi cumparasera deja ai mei marsupiu si mi s-a parut o cheltuiala inutila..mai ales ca costa mult..

Floricica Nou Venita vadszelvesz's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.12.2007
    Postari in forum
    1
    Iata cateva adrese web de unde puteti cumpara slinguri de toate felurile:
    greenbaby
    nandu.ro - pentru mama si bebe
    Poart

Floricica Nou Venita elena_din_troia's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.05.2010
    Postari in forum
    1
    Eu mi-am cumparat un sling reglabil (cu inele) de pe site-ul Poart anul trecut. Ne-a fost de mare folos, iar ofertele de pe site sunt minunate. Merita toti banii.

Elena

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari