Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268

Camera bebe+ parinti

Buna mamici!
    Eu si sotul meu tocmai ne amenajam casa :)
    As avea nevoie de ajutorul vostru :)
    Vreau ca in dormitorul nostru sa stea si bebe pentru ca asa consider ca ar fi in siguranta :)
    As vrea sa ma ajutati cu idei gen : unde sa pun patutul nou-nascutului,ce culoare sa dau in camera,etc,idei pe care poate le-ati aplicat si voi cand l-ati instalat pe bebe :) Ca sa ma fac si mai bine inteleasa as vrea o camera ca sa fie amenajata atat pentru noi cat si pentru el.
    Va multumesc din suflet!

Floricica Nou Venita alissia74's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.08.2011
    Postari in forum
    9
    Poate ca nu este ceea ce vrei sa auzi dar sfatul meu este sa faci doua camere separat , una pentru voi si una pentru bebe ,iti spun din experienta avand deja 3 copii.sa stii ca siguranta nu tine de camera in care doarme.oricum iti urez sarcina usoara si mult succes in amenajarea casei.
    o zi buna!

Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Citat Postat de alissia74 Vezi mesajul
    Poate ca nu este ceea ce vrei sa auzi dar sfatul meu este sa faci doua camere separat , una pentru voi si una pentru bebe ,iti spun din experienta avand deja 3 copii.sa stii ca siguranta nu tine de camera in care doarme.oricum iti urez sarcina usoara si mult succes in amenajarea casei.
    o zi buna!
    Alissia multumesc pentru sfat si pentru urari :)

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Eu am tinut copilul cu noi incamera dar la el in patut....si ma bucur ca am ales varianta asta caci nu odata s-a intamplat sa imi vomite noaptea dupa ce mi-a adormit...putin ce-i drept dar se putea mai rau....si nu il las nesupravegheat nici acum mai mult de 5 max 10 min....:))))....Culoarea cred ca trebuie sa fie calda, ca sa nu il oboseasca.....iar patutul eu l-am asezat langa patul meu....pentru ca doar acolo mi-a avut loc.....daca aveam alta varianta il puneam si mai departe!
    Sa ai o sarcina usoara si la termen sa nasti usor si sa ai un bebe sanatos, frumos si papacios!

Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Citat Postat de savuanamaria Vezi mesajul
    Eu am tinut copilul cu noi incamera dar la el in patut....si ma bucur ca am ales varianta asta caci nu odata s-a intamplat sa imi vomite noaptea dupa ce mi-a adormit...putin ce-i drept dar se putea mai rau....si nu il las nesupravegheat nici acum mai mult de 5 max 10 min....:))))....Culoarea cred ca trebuie sa fie calda, ca sa nu il oboseasca.....iar patutul eu l-am asezat langa patul meu....pentru ca doar acolo mi-a avut loc.....daca aveam alta varianta il puneam si mai departe!
    Sa ai o sarcina usoara si la termen sa nasti usor si sa ai un bebe sanatos, frumos si papacios!
    Multumesc mult de tot Ana Maria :) si patutul baiatului meu cred ca o sa stea tot langa al nostru.In rest ti-a ajuns camera pentru toate cele necesare pentru bebe?
    In legatura cu sarcina multumesc mult pentru urari,dar deja imi e frica de evenimentul numit "nastere" :))

Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Nu vreau sa discut de nastere pentru ca nu am de spus nimic bun si frumos...insa in rest....a fost ok....dar in sufragerie am mai cumparat un sifonier pentru hainele mele...si in dormitor a ramas ce aveam inate numai ca 2 "soldat", chestii din alea inainlte care le aveam langa pat, acum sunt cu hainele lui bebe si ale mele sunt in sufragerie si in sifinierul din dormitor!
    sa vedem acnd mai creste cum ne impartim...caci acum sunt micute hanele lui, si incap multe pr un sertar....dar mai este pana atunci...:))))

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Sfatul meu e sa faceti 2 camere, una in care va sta pana la urma copilul, chiar si cand va creste mai mare, si alta a parintilor. De ce? Sotul tau va merge la servici, tu va trebui sa te scoli noaptea de multe ori, un bebe poate mai trebuie plimbat ca sa scoata aerul, iti dai seama ca si sotul trebuie sa se odihneasca.
    Noi am facut camera copilului in care am pus si un pat de o singura persoana (in afara de patut). Eu am dormit acolo cu Silviu, acum cu Cati. Dar sotul s-a putut odihni in liniste. In afara de asta, cand am vrut intimitate aveam camera noastra. PEretii i-am facut albi peste tot in casa, cel putin pana cresc copiii mari (in camera lui S. am pus niste autocolante f frumoase, pe care le-am mai si schimbat), pentru ca se mai pateaza, sctica, de multe ori a trebuit sa corectam cate o pata si cu alb a fost mai usor. Cine stie, poate copilul tau va fi pasionat de desen, si ce loc mai bun decat peretii?

Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Citat Postat de raluca28 Vezi mesajul
    Sfatul meu e sa faceti 2 camere, una in care va sta pana la urma copilul, chiar si cand va creste mai mare, si alta a parintilor. De ce? Sotul tau va merge la servici, tu va trebui sa te scoli noaptea de multe ori, un bebe poate mai trebuie plimbat ca sa scoata aerul, iti dai seama ca si sotul trebuie sa se odihneasca.
    Noi am facut camera copilului in care am pus si un pat de o singura persoana (in afara de patut). Eu am dormit acolo cu Silviu, acum cu Cati. Dar sotul s-a putut odihni in liniste. In afara de asta, cand am vrut intimitate aveam camera noastra. PEretii i-am facut albi peste tot in casa, cel putin pana cresc copiii mari (in camera lui S. am pus niste autocolante f frumoase, pe care le-am mai si schimbat), pentru ca se mai pateaza, sctica, de multe ori a trebuit sa corectam cate o pata si cu alb a fost mai usor. Cine stie, poate copilul tau va fi pasionat de desen, si ce loc mai bun decat peretii?

Multumesc Raluca pentru sfaturi :) sunt foarte utile :) da oricum atunci cand o sa mai creasca o sa aiba camera lui,eu ma refeream acum cand e foarte mic:) si eu i-am propus sotului sa stau eu separat cu,copilul pentru ca sa poata sa doarma,dar nu vrea,a spus ca vrea si el sa participe la "noptile albe " :))

Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    In camra ...cat a fost sotul in concediu am dormit toti...dupa ce a inceput serviciul el s-a mutat in sufragerie....iar acum ca bebe doarme toata nopatea a inceput sa dorma din ce in ce mai des cu noi in camera...iar legat de intimitate am avut-o si o avem....:)))))....nu trebuie neaparat sa fie in dormitor......

Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    da..pai si la noi de mers la servici o sa mergem amandoi,nu o sa pot sa stau cu bebe 2 ani :( o sa am programul mai scurt la servici,iar in rest o sa ma ajute sotul si soacra :)

Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Dupa cat timp o sa mergi la servici....te intreb pentru ca primele 2 luni sunt grele rau....cel putin la mine a fost....desi am auizt cazuri si mai rele dar si mai bune...:))))

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari