Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita monyka314's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2008
    Postari in forum
    15

Bebe doarme singur in camera

Am nascut un baiat dupa 10 ani de casatorie si l-am asteptat cu drag..........dar de cand am venit din maternitate l-am culcat in patutul lui si in camera separata....pt ca am considerat ca e mai curat mediul plus ca am aparat pt apnee+ monitor,etc...lucruri care il tin in siguranta pe bebe .....va dati seama ca il iubesc, dar am vrut sa aiba camera lui si acest lucru stiu ca e un subiect controversat.......deci intrebarea mea este: daca am procedat bine ???........tin sa va spun ca bebe doarme noaptea fara sa se trezesca peste noapte sa pape de la 2 luni........acum la 3 luni jumate doarme linistit de la 12 noaptea la 9 dimineata......

Floricica Debutanta gabriela-ionela's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2008
    Postari in forum
    878
    De ce crezi ca esti "o mamica nebuna"? Ti-a spus cineva asa???
    Daca tu crezi ca e bine asa, atunci e bine! nu ar trebui sa te ingrijoreze ce spun cei din jurul tau...Mai bine ca tine nu stie nimeni cum trebuie sa-ti cresti copilul!

Floricica Cu Vechime bjmaryo's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.07.2007
    Postari in forum
    6.462
    buna! eu am pus-o pe fetita noastra intre noi pana la 2 luni,pt caldura,o mai invarteam pe o parte ca nu cumva sa se sufoce si mi-era si mie mai usor cu trezitul,alaptatul,etc... posibiliati sa o culc in camera ei nu avem,dar mi-as fi dorit.nu esti nebuna deloc draga mamica! mai ales ca v-ati luat tot ce trebuie pt ca bb sa fie in siguranta si protejat.

Floricica Nou Venita dariaana's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.08.2009
    Postari in forum
    9
    Si fetita mea doarme singura in camera de pe la vreo 2 luni jumate. De altfel nici nu se mai trezeste noaptea sa manance. Doar pentru ca nu mai dormim in aceeasi camera nu inseamna ca o iubesc mai putin, dar consider ca macar noaptea putem sa fim "departe" una de cealalta. Face revederea mai frumoasa.

Floricica Senior bea08's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.01.2009
    Postari in forum
    3.549
    dupa parerea mea ai procedat cel mai bine atat pt voi cat si pentru copil si la noi e la fel

Floricica Nou Venita monyka314's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2008
    Postari in forum
    15
    Nu mi-a zis nimeni dar sunt sigura ca asa ma considera cei care intreaba unde doarme bebe....mai stau pe alte siteuri-pe forum si cand au auzit cum doarme bebe se tot mirau si ziceau ca ele nu si-ar lasa bebe asa de singur ,si alte comentari care m-au pus pe ganduri...sincer eu sunt multumita ca am procedat asa.....pt bebe are un aier curat in camera lui ,in sensul ca noi audlti mai transpiram , etc......are patutul lui confortabil.....lucrurile lui mai atent curatate si dezinfectate.........totusi consider ca e mai bine asa.........chiar cunosc o persoana care are un copil de 6 ani si de abia acuma vreau sa il lase sa doarme si ce scandal are cu el pt canu vreasa doarma singur......e drept...orice mama isi portejeaza copilu asa cum crede ea ca e mai bine.........si plus atata timp at avem la dispozitie acum in aceste vremuri aparate performante pt monitorizarea lui bebe ,de ce sa nu profitam ?........mai ales ca acum si mamele treuie sa se odihneasca pt ca au un serviciu.....nu ca si pe vremuri cand femeia era doar gospodina........in definitiv nu comentarile m-au pus pe ganduri.....ci faptul ca doresc sa se dezvolte armonios si din punct de pshio-social......sa nu fie un copil retras sau cu probelme de adaptare.......Va pup

Floricica Cu Vechime annee's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2008
    Postari in forum
    8.186
    Monika eu zic ca ai luat o decizie foarte buna,si eu asi vrea sa doarma Karina singura in camera dar de la un an si o luna nu mai vrea sa doarma in camera ei doarme cu mine in pat si vreau sa iti zic ca e un chin pt mine.
    Imi iubesc fetita foarte mult dar asi vrea sa doarma in camera ei sper sa o pot obisnui cat mai curand sa doarma iar in camera ei.

Floricica Senior ginazarna's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2009
    Postari in forum
    3.466
    pai, daca asta e nebunie, nebuna sunt si eu...Matilda doarme singura in camera de cand avea 3 zile...Si ne este foarte bine...Seara abia asteapta sa ies din camera sa poata dormi...O pun in patut cel tarziu la 8.30, o pup de somn usor si ies...Daca intarzai cu ceva- sa mai scot ceva din camera ei, maraie nemultumita, si rasufla usurata ca un om mare cand ies...
    La amiaza la fel...Monika, vezi ca sunt ceva dicutii pe tema asta, cu unde, cum, in ce conditii doarme bebelone :)

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    mda, si Yanis ca si Matilda, din momentul in care am venit de la spital acasa in patutul din camera lui a fost "instalat". e adev ca in primele 2 sapt am dormit cu el in camera, pe un fotoliu extensibil, mai intai ( o sapt eu ) apoi mama ca mie imi era mult mai comod sa dorm in patul meu si sa vin sa-l alaptez decat sa dorm pe fotoliu ala ( cezariana...)
    rezultatul, acu la 1 an si 3 luni, seara cand e ora de somnik ( dupa baita ) decat il pun in patut si adoarme singurel

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    si tot de pe la 2 luni a incetat si el cu trezitu noaptea.iar acu daca vreau sa plec seara pe undeva nici nu e nevoie sa fiu cand adoarme, ca e depinde de prezenta mea adormitul lui
    plus ca noua , dar mai ales lui tati ii suna tel la orice ora. cam ce ar fi insemnat asta pt el ? sau vreau sa ma mai uit si eu la tv..ca numai noaptea mai apuc eventual

Floricica Debutanta gabriela-ionela's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2008
    Postari in forum
    878
    Draga Monica fetita mea a dormit in camera la noi dar in patutul ei, pana la 3 luni...Dupa a dormit singurica in camera ei si ii auzeam (cu ajutorul bebe-pfonului) orice miscare,...
    Chiar pe acest site am avut o data o discutie cu o mamica care spunea ca ii este frica sa lase copilul singur in pat... Si eu am intrebat-o de ce...
    Pai ii este frica de "moarte subita", mi se pare o aberatie dar fiecare face cum vrea...
    Si eu sunt de aceasi parere cu tine si celelalte mamici care au postat aici...
    Pupici

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari