Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    O fetiță de șase luni a ajuns la spital după ce și-a înghițit cercelul din aur.

Copila avea bijuteriile în urechi încă din a doua săptămână de viață, iar acum și-a smuls una din ele și a încercat să o înghită. Când a intrat în încăperea în care era bebelușul, mama fetiței a intrat în panică. Fetița abia mai respira. Femeia a chemat imediat salvarea și copilul a fost adus la spital.

Pentru medici a început o luptă contra-cronometru ca să salveze viața copilului. Cercelul i se înțepenise în esofag. Deși fetița are doar șase luni, i s-a făcut anestezie generala și, cu ajutorul unui tub care are la terminație doi cleștișori, corpul străin a fost scos.

Fetița va mai rămâne câteva zile în spital, sub supravegherea medicilor. Aceștia le-au recomandat părinților să mai aștepte câțiva ani, să mai crească fetița și după aceea să îi pună din nou cercei.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Cand cumparati cercei trebuie avut grija la mai multe aspecte:
    -inchizatoarea sa fie safe, sa nu se desfaca singura, sa nu se agate de hainutze
    -modelul cercelului sa nu contina inele destul de largi in care sa intre degetelul copilului.

Floricica Nou Venita nicokarinutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1
    fetitei mele Karina nu i-am facut gauri in urechi desi are trei luni si jumatate... mi-a parut rau s-o chinui. Acum mi-as dori sa poarte cercei... dar am hotarat sa-i fac gauri in urechi doar daca gasesc o crema sau solutie care, aplicata, sa-i amorteasca lobul urechii. A auzit cineva de asa ceva?... va rog sa ma ajutati.

Floricica Avansata mstefania's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2007
    Postari in forum
    2.122
    Teodora s-a trezit , s-a jucat in patut si eu am atipit, in joaca ei si cum are obiceiul sa se joaca cu urechea la un moment dat a inceput sa planga tare si sotul meu a ridicato in brate, a inceput sa tuseasca cu flegma si am spus ca este de la gatut, un pic s-a linistit si am luato in brate in sus si am puso cu pieptul pe partea ascutita a umarului meu, Dumnezeu mi-a dat inspiratia si ne-a ajutat, saracuta se chinuia sa tuseasca de zor si ....ce facuse A INGHITIT UN CERCEL, si se chinuia sa il scoata, norocul meu a fost ca nu a reusit sa il inghita ca era deschis si s-a oprit probabil in gatut, am tras o sperietura :((((
    din cuvinte nu reiese ce simt eu si ce am simtit, sunt speriata in continuare, i-am scos cerceii si vom lua un alt model desi initial am spus ca nu o sa-i mai punem, dar ii vom lua un alt model si apoi vom merge sa i lipeasca daca se poate, sa vedem,
    deci mare grija la cercei, noi am ales un model pe care sa nu il poata desface, dar se pare ca nu a fost suficient de bun, imi pare rau ca a trebuit sa trec prin asta

Moderator Floricica Senior wondermom's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.04.2008
    Postari in forum
    3.355
    doamne, Stefania, ce sperietura cred ca ati tras!!!! of.. bine ca ati fost inspirati sa reactionati pe moment si nu s-a agravat situatia...

parintii mei mi-au pus cercei in urechi de la 3 luni si i-au lipit... si i-am dat jos (i-am taiat) pe la 24 de ani... dar exista un alt risc in cazul asta: sa nu o traga de cercei alti copii si sa nu ii rupa urechea...

eu am baietel, dar daca as avea fetita in mod SIGUR nu i-as pune cercei de la varsta asa mica...

Floricica Nou Venita claudia sindrilaru's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2008
    Postari in forum
    1
    Stefania biata de tine pe bune ca ai tras o sperietura......am si eu o fetita care i-am pus cercei la varsta de 7 luni si nu am avut o asemenea experienta neplacuta.

Floricica Nou Venita irinam's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2007
    Postari in forum
    67
    eu i-am facut fetitei mele gauri in urechi la 3 luni si un pic. a fost mai mult sperietura de zgomotul pistolului, si probabil a si durut un pic, ma gandesc. insa dupa 5 minute de plans si-a revenit. i-am dat zilnic la urechiute cu baneocin unguent si totul a fost in regula. nu a avut nici un fel de reactii dupa. i-am pus cercelusi medicinali. asa ca eu te sfatuiesc sa nu mai amani, si sa mergi cu ea sa ii pui cercelusi. cu cat inainteaza in varsta, cu atat percepe mai bine durerea. in plus, cand ii faci gaurile in urechiuse, trebuie sa fi trecut o luna de la ultimul vaccin. curaj si bafta!

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    am intreabt eu medicul si nu are nici o legatura gaurirea urechilor cu vaccinul.
    faza e ca gaurirea nu e mai dureroasa decat o intepatura de tantar. eu i-am facut singura lui khloe direct cu cercelul si nu a plans decat 3 secunde pt ca am tinut-o nemiscata. avea 3 luni sau 4
    afrodita sa stii ca trebuie multa atentie nu numai la cercei dar la orice obiect marunt.mai rau e cand inghite vre-o tinichea si ajunge in stomac si acolo se descompune in dif substante chimice si bebe se poate otravi, au fost cazuri destule

mischa2000
    Guest
    exact ... pe copil nu il doare cand ii faci gaura ... cel putin la pistol ... dar se sperie si la zgomotul pistolului, dar si de fetele parintilor ... ingrijorate ...
    la noi cerceii medicinali s-au scos foarte greu ... am lasat-o un pic sa se linisteasca si peste doua zile deja se lipise gaura ... asa ca am renuntat ... cand o cere ... o sa ii punem...

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    cerceii medicinali se lasa in ureche 6 saptamani si se rotesc in fiecare seara. fie in directia acelor de ceasornic fie in cea opusa dar intotedeauna intr-o directie. dupa 6 sapt se pot inlocui.

Floricica Nou Venita irinam's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2007
    Postari in forum
    67
    aceleasi recomandari spuse de sunshine ni le-au facut si noua la clinica, si in plus, au zis sa ii dam pe lobul urechii cu baneocin unguent timp de 10 zile.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari