Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398

Aspirator nazal electric pentru bebe - da sau nu?

Pentru ca Teodora se sperie de aspirator atunci cand "intra in functiune" batista bebelusului, m-am hotarat sa cumpar un aspirator nazal electric.
    Voi aveti asa minunatie? Sunteti multumite? Are randament? E silentios?

Ca sa stiu daca merita sa cumpar sau nu...mai ales ca nu e ieftin, costa in jur de 200 lei.

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    nu am si nu pot decat sa iti spun ce am auzit...ca este mai silentios, dar ca are o usoara vibratie...ins aca si eficienta nu se compara, tot mai bun este cel care se ataseaza la aspirator

Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Multumesc mult..degeaba e silentios, daca nu e eficient:)

Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Nu e obligatoriu sa atasezi batista bebelusului la aspirator.Cele mai multe mamici prefera sa foloseasca gura pe post de aspirator:)) Incearca metoda asta, poate ai succes!!!

sadia
    Guest
    Cat are copilul de vrei sa folosesti aceste aparate....?Nu mai folosi aceste aparaturi,ca sa explic pe sleau..aceste aparaturi nu fac decat sa devina lenta si neproducatoare mucoasa nazala aproape inexistenta la un moment dat,pentru ca va inchide acea glanda care produce mucoitatile.daca vrei sa mentii un echilibru bun in nasucul copilului,mai ales infundat,cumpara o seringa si o sticla de apa fiziologica sau de mare.pune copilul la chiuveta,si baga pe fiecare nara cate jumate de seringa de ser in jet.
    Asta o poti repeta,de vreo 4-5 ori pe zi mai ales inainte de somn.
    Vei vedea rezultatele .....aparatele astea nu sunt decat chestii comerciale si financiare dn pacate.

Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Sadia, batista bebelusului am folosit-o si la baiat, la recomandarea medicului ORL-ist, care mi-a explicat ca din cauza mucozitatilor nazale neeliminate cum trebuie, pe cale naturala, apare foarte des otita.Si chiar asa a fost, inainte sa folosesc batista. Si eu eram foarte neincrezatoare in capacitatea ei de a ajuta , insa...da randament!

Bebelusul de care spun acum are 9 luni si jumatate si o productie impresionanta de mucisori:)) Vad ca de vreo doua zile s-au mai potolit...:)
    Apa de mare ii pun in nas, mai ales ca am una buna de la Sterimar, cu un jet destul de puternic.
    Multuemsc de sfaturi:)

Moderator Floricica Senior Musette's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.07.2011
    Postari in forum
    4.642
    Supermami eu am unul de la Graco...bani multi eficienta zero :) Cel mult pana la 3 luni il poti folosi sau poate nici pana atunci. Puterea nu este foarte mare si nu aspira mai nimic. Intr-adevar este ft silentios in comparatie cu batistuta atasata aspiratorului, are melodii...vibreaza usor, design frumos si cam atat. Eu am reusit sa fac fata mucisorilor doar cu batistuta, serul de la Marimer (sau fiziologic) si aspiratorul dat la minim si a fost ok. Daca se sperie de aspirator, pot incerca si cu gura asa cum spunea o mamica mai sus.

Sanatate multa
    Modificata de Musette; 06.06.2013 la 09:36:27.

tabitha
    Guest
    Citat Postat de supermami Vezi mesajul
    Sadia, batista bebelusului am folosit-o si la baiat, la recomandarea medicului ORL-ist, care mi-a explicat ca din cauza mucozitatilor nazale neeliminate cum trebuie, pe cale naturala, apare foarte des otita.Si chiar asa a fost, inainte sa folosesc batista. Si eu eram foarte neincrezatoare in capacitatea ei de a ajuta , insa...da randament!

Bebelusul de care spun acum are 9 luni si jumatate si o productie impresionanta de mucisori:)) Vad ca de vreo doua zile s-au mai potolit...:)
    Apa de mare ii pun in nas, mai ales ca am una buna de la Sterimar, cu un jet destul de puternic.
    Multuemsc de sfaturi:)
    Nici eu nu am folosit batista bebelusului,desi am primit-o cadou de la o prietena.Mucozitatile,asa cum a zis si doctorul tau,trebuie eliminate pe cale naturala,iar batista sau un aspirator electric,nu mi se par prea naturale...Asa cum a zis Sadia ,am procedat si eu cu fetita mea.Am folosit doar apa de mare,iar de la un an jumate a invatat sa-si sufle correct nasul.Mai foloseam si o crema mentolata sau cu eucalypt(se gaseste la magazinele naturiste),iar nasul se desfunda destul de repede.Mie mi-a zis o alta mamica ca a incercat pe ea batista bebelusului,iar dupa aspirare a simtit mucoasa nazala foarte uscata.

Floricica Nou Venita AlexandraL's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2013
    Postari in forum
    27

Nu e bine

Eu spun clar si hotarat "NU" !! Am vazut zeci de cazuri cu copii raniti din cauza acestor "aparate" .

Floricica Avansata blue65's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2006
    Postari in forum
    2.061
    buna, eu am folosit la baietel aspirator nazal din acela care se conecteaza la aspirator(batista bebelusului), iar acum, la fetita aspirator nazal din acela prin care tragi tu, cu gura; ulterior, voi utiliza, probabil tot batista bebelusului

Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    eu la eric am folosit de aspiratorul care se pune la aspirator doar cand chiar nu putea respira de mucisori...mediul lui ne-a explicat ca e masura doar cand chiar nu ai ce face, a zis ca aparete usuca mucoase si stimuleaza sa se formeze mai multi mucisori...deci cat mai rar mai bine...la noi a mers foarte bine cand a fost bebe foarte infundat spary-ul cu apa de mare de la humex face cat 10 aspiratoare...sa speram ca o sa vem nevoie de ele cat mai putin si ca o sa dea faliment firmele care le fac la cat de putine o sa cumparam neavand nevoie de ele :)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari