Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161

Accidentele casnice

Accidentele casnice sunt principalul motiv pentru care copiii sub 3 ani ajung la camera de garda si aproape 70% din copiii care isi pierd viata in accidente casnice au sub 4 ani. Copiii mici prezinta cel mai mare risc de a suferi accidente casnice pentru ca isi petrec o mare parte a timpului in interiorul casei.
    Masa de infasat si patul adultilor reprezinta un pericol chiar daca bebelusul este lasat departe de margine, pentru ca el se poate rasuci pana cade.

Si baita este un moment delicat, copilul mic nu trebuie lasat niciun moment singur in cada.
    Fumul, oricat de inofensiv ar fi pentru un adult, pentru copii este foarte daunator.. Fumul de tigara sau de la aragaz poate irita caile aeriene sensibile ale unui nou-nascut.
    Obiectele mici pe care le poate inghiti. Imediat ce este capabil sa apuce cu manutele, bebele va duce totul la gurita pentru ca numai asa stie sa exploreze obiectele din jur. Jucariile sau alte obiecte indeajuns de mici pot fi inghitite cu usurinta.

In casa nu trebuie sa existe substante periculoase: monoxid de carbon, azbest, mercur, mucegai.

Patutul nou-nascutului trebuie sa fie cat mai liber. Indeparteaza paturile, pernutele, jucariile, snururile. Exista posibilitatea ca bebelusul sa se rasuceasca, sa ajunga cu fata in jos pe paturica, sa alunece sub paturi sau sa-si rasuceasca snurul de la suzeta sau de la protectorul de patut in jurul gatului.
    De la 6-7 luni situatia se complica pentru ca bebelusul incepe sa se deplaseze singur. De acum este nerabdator sa exploreze fiecare coltisor al casei si nu stie ce inseamna pericolul. Acum este momentul sa te asezi in genunchi si sa privesti casa din perspectiva copilului. Gandeste-te care sunt pericolele pe care le poate infrunta.In primul rand, acopera prizele si pune protectoare la colturile mobilei. Cel mai bine ar fi ca in camera copilului sa nu existe mobilier in exces.

Medicamentele, detergentii substantele pentru curatat, parfumurile, cosmeticele si orice alt produs cu care copilul se poate otravi trebuie ascunse undeva unde copilul nu poate ajunge.
    La fel, brichetele, chibriturile, vasele cu apa fierbinte, cuptorul....

Accesul la scari al copilului trebuie limitat prin plasarea unui obstacol. La bloc este bine ca usa de la casa scarilor sa nu ramana niciodata deschisa, iar accesul in balcun sa se faca sub supravegherea parintilor, mai ales daca balconul este deschis.

Ferestrele sunt un alt punct sensibil al casei. Chiar daca pare ca nu ar avea cum sa ajunga la geam, copiii sunt foarte inventivi si daca isi doresc sa ajunga intr-un loc, cu siguranta vor gasi o cale mai devreme sau mai tarziu. De asemenea, trebuie verificate draperiile, perdelele si snururile lor. Ideal ar fi ca acestea sa nu ajunga pana la pamant, ci doar pana la marginea de jos aferestrei sau sa se inlocuiasca cu jaluzele de panza.

Mersul este la inceput destul de nesigur. De aceea pe o suprafata alunecoasa riscul este cu atat mai mare. Gresia si parchetul proaspat lustruit sunt adevarate patinoare pentru copiii mici. Daca trebuie neaparat lustruit parchetul copilulare nevoie de ciorapei sau incaltaminte anti-alunecare. Covoarele ar trebui prinse de podea.

Si copiii mai mari se pot ineca sau pot aspira diverse obiecte mici. Jucariile trebuie sa fie adaptate varstei si sa nu contina piese mici care se pot desface.

Bucataria este o camera plina de capane pentru un copil. Pe langa aragaz si oale care au continut fierbinte, un pericol mare il reprezinta cutitele si furculitele. Usa frigiderului sa fie mereu inchisa si cel mic sa nu o poata deschide. Acelasi lucru e valabil in cazul cuptorului.

Baia este o alta zona-capcana. Copilul mic nu trebuie sa aiba acces la masina de spalat, toaleta si niciodata nu se lasa cada plina cu apa.

Nu se lasa copilul singur langa recipiente cu apa, oricat de mici ar fi ele. Un copil de 6 luni se poate ineca intr-o galeata sau intr-un acvariu.

Nu se lasa copilul singur langa animalele de casa. Orice animal, oricat de bland ar parea, poate sa atace daca se simte amenintat, iar copii nu stiu intotdeauna cum sa se poarte cu animalele.

Un copil nu va fi mai atent doar pentru ca a fost prevenit in legatura cu pericolele casei. Unii devin mai interesati de un anumit obiect sau proces pe masura ce li se atrage atentia si chiar insistenta parintelui poate sa-l impinga catre prize, cutite sau brichete. Parintii trebuie sa anticipeze si sa previna pericolele pentru ca la aceasta varsta curiozitatea copilului este foarte mare si este normala in dorinta lui de a descoperi lumea. El nu poate constientiza pericolul si nu poate intelege interdictiile.

Floricica Nou Venita LaraRo's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.11.2010
    Postari in forum
    96
    Buna mamici, fetita mea trebuie sa soseasca in mai putin de doua saptamani si tocmai ii aranjam camera (cam tarziu, dar noi suntem mai lenesi). Problema securitatii ne-am pus-o si si noi.

Am luat un patut cu saltea ferma, fara perne sau jucarii, sac de dormit, pentru a evita SIDS. Dupa ce-am ales locul patutului ne-am uitat in jur si am indepartat tot ce putea sa pice pe el in caz de neglijenta sau cutremur. Am scos niste rafturi de perete care stateau chiar deasupra patului, am mutat o etajera care statea pe peretele opus si in caz ca ar fi picat, ar fi picat exact pe patut (camera e ingusta). Sotul a schimbat o priza care era periculos de aproape si care atarna in niste fire (desi saracul copil nici n-o sa poata sa-si ridice capul la inceput, nicidecum sa-si bage degetele in priza si in plus ar fi trebuit sa-si mute patul ca sa ajunga la ea).

Deocamdata cat o sa fie mica e mai usor, dupa ce o sa inceapa sa exploreze o sa ne iasa peri albi. Cred ca o sa blindam toata casa cu elemente de siguranta. Deja sotul se uita urat la vitrina si masuta de cafea, cred ca o sa dispara in curand. :))

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de LaraRo Vezi mesajul
    Buna mamici, fetita mea trebuie sa soseasca in mai putin de doua saptamani si tocmai ii aranjam camera (cam tarziu, dar noi suntem mai lenesi). Problema securitatii ne-am pus-o si si noi.

Am luat un patut cu saltea ferma, fara perne sau jucarii, sac de dormit, pentru a evita SIDS. Dupa ce-am ales locul patutului ne-am uitat in jur si am indepartat tot ce putea sa pice pe el in caz de neglijenta sau cutremur. Am scos niste rafturi de perete care stateau chiar deasupra patului, am mutat o etajera care statea pe peretele opus si in caz ca ar fi picat, ar fi picat exact pe patut (camera e ingusta). Sotul a schimbat o priza care era periculos de aproape si care atarna in niste fire (desi saracul copil nici n-o sa poata sa-si ridice capul la inceput, nicidecum sa-si bage degetele in priza si in plus ar fi trebuit sa-si mute patul ca sa ajunga la ea).

Deocamdata cat o sa fie mica e mai usor, dupa ce o sa inceapa sa exploreze o sa ne iasa peri albi. Cred ca o sa blindam toata casa cu elemente de siguranta. Deja sotul se uita urat la vitrina si masuta de cafea, cred ca o sa dispara in curand. :))
    sa stii ca si la mine tot tatal e cel care anticipeaza si vede pericolele mai repede, chiar si pe cele minore... a mea e in perioada in care tot ce vede vrea si tot ce apuca baga in gura... asa ca sunt cu ochii pe ea tot timpul, desi am grija sa nu ajunga la lucruri periculoase cum ar fi cabluri sau pungi... deja mi-e groaza pentru ca va incepe sa umble in patru labe si atunci sa te tii! si ma mai plangeam ca e greu cand era mica-mica...:0000

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari