Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398

Trucuri ale parintilor pentru a-si hrani bebelusii nazdravani

Multi bebelusi, familiarizati deja cu diversificarea, pur si simplu nu stau locului pentru a fi hraniti. Chiar daca le e foame, e greu sa le captezi atentia!
    Aici intervine rabdarea si ingeniozitatea parintilor ( mai precis a mamei, de cele mai multe ori!), care trebuie sa apeleze la diverse trucuri/smecherii/inovatii pentru a-si face micutul sa manance.
    De-a lungul timpului am auzit de diverse metode - mama pune ceasul sa sune sau sufla intr-o lumanare, suna dintr-un clopotel, tine copilul la geam sa-i arate diverse lucruri interesante ( o caruta, o masina, un catel), sau tine copilul in fata masinii de spalat aflata in functiune. Mai e si vechea metoda - "viiiine aviiiionul, deschide guuuuraaa".
    Sunt tare curioasa ce trucuri ati inventat voi pentru a trece cu brio aceasta incercare.

sadia
    Guest
    Mama si mai cate de nici nu-mi mai amintesc....jucarii,in special,dar eu in acelasi timp, acum sunt total impotriva,pt ca el trebuie sa fie concentrata doar pe mancare......

Floricica Nou Venita izabellab's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2012
    Postari in forum
    167
    In afara de faza cu avionul...restul sunt noutati. Unele destul de socante/ciudate. Uneori il puneam pe tati sa manace de "mostra" si ii deschideam apetitul. Nimic special.

mamidefundite
    Guest
    Eu nu sunt genul cu trucurile. De obicei la diversificare(cand am inceput-o) nu manca doar ce nu ii placea, asa ca nu mai insistam asupra acelei legume/acelui fruct etc. Se mai intampla (din cauza dintilor) sa nu vrea sa manance asa ca sanul era forma cea mai buna de alinare, rar il refuza. Sau nu manca mancare pt tzitzi. Si n-am fortat-o si nici n-o voi forta sa manance ceva ce nu vrea sau nu ii place. Daca ii este foame si vrea sa manance, va manca. Daca nu vrea in momentul respectiv/nu ii place acel fel de mancare, nu mai incerc ca ma enervez si eu, o enervez si pe ea si tot asa.

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Eu am fost nevoita sa apelez la trucuri pentru ca fetita mea era capabila sa stea si 2 zile nemancata. De obicei aranjam mancarea in cel mai frumos mod cu putinta, de obicei in forma de animalute. La noi era greu pana cand ajungea sa guste pentru ca apoi sigur manca. Am avut grija de fiecare data ca mancarea sa aiba gust bun, chiar daca la inceput era pasata. Intotdeauna ascultam muzica sau ii cantam.
    Modificata de meprincipessa; 01.08.2013 la 17:55:06.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari