Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita andelina's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.01.2011
    Postari in forum
    36

Trecerea de la o formula de lapte la alta

buna mamici am si eu o mare dilema fetita mea are 5 luni imediat sI cum lapte de la san nu a mancat foarte mult i-am dat si completare cu lapte formula nan pt ca asa imi daduse in maternitate si am auzit ca nu este bine sa il schimbam.Sunt multe pareri contra acestuia si vroiam sa stiu daca acum la 5 luni il pot schimba si care ar fi mai bun?Acum nu prea mai vrea lapte de la san mai deloc desi ma chinui fantastic de tare sa mai manance macar putin deoarece am avut-o racita si a urmat un tratament cu antibiotic asa ca ma gindeam sa ii mai dau si putinul acela dar degeaba ca nu mai vrea.Ce parere aveti despre milupa?

Floricica Nou Venita ancatavi's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2009
    Postari in forum
    166
    eu una pana la 3 luni iam dat nan si nu i-a mers deloc nu lua in greutate vomita nu manca mai mult de 90 ml apoi i-am schimbat cu milupa si papa super bn
    pana acum o luna manca si cereale tot de la milupa dar acum nu prea ii mai plac cerealele.da cu laptele i-a mers bn si miroase si are si un gust mai bun ca nanul

iubytzik22
    Guest
    de ce nu incerci totusi s-o alaptezi in continuare................si sa nu ii mai dai biberon deloc...fii miu a papat 11 luni lapte de la tzitzi si a fost si racit si i-am dat si supliment dar nu mult.......insa in cazul in care nu mai vrea de la tzitzi incearca sa ii scoti biberonu.......laptele de mama e cel mai bun.....

nicole13
    Guest
    Citat Postat de andelina Vezi mesajul
    buna mamici am si eu o mare dilema fetita mea are 5 luni imediat sI cum lapte de la san nu a mancat foarte mult i-am dat si completare cu lapte formula nan pt ca asa imi daduse in maternitate si am auzit ca nu este bine sa il schimbam.Sunt multe pareri contra acestuia si vroiam sa stiu daca acum la 5 luni il pot schimba si care ar fi mai bun?Acum nu prea mai vrea lapte de la san mai deloc desi ma chinui fantastic de tare sa mai manance macar putin deoarece am avut-o racita si a urmat un tratament cu antibiotic asa ca ma gindeam sa ii mai dau si putinul acela dar degeaba ca nu mai vrea.Ce parere aveti despre milupa?
    pediatrei i-ai cerut sfatul?intr-adevar Milumil-ul este mai aromat si mai bine acceptat de bebelusi,insa atentie trecerea de la un lapte la altul se face treptat!

eu zis sa mai incerci cu sanul...este normal sa nu mai vrea daca i-ai dat completare!mult succes si daca mai ai intrebari sunt convinsa ca sunt destule fete dispuse sa ajute!

Floricica Nou Venita andelina's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.01.2011
    Postari in forum
    36
    In greutate a luat f bine si chiar prea mult pt varsta ei are 8 kg si ii place laptele asta dar ma gandeam ca poate nu este atat de bun,nu stiu ce sa zic.da am vb cu pediatra si mi-a zis sa merg in continuare cu acesta.iar in privinta sanului nu stiu cum sa o fac sa pape pt ca asa a fost de mica ii era lene sa traga papa doar cand curgea mai mult cand trebuia sa traga ea,sa munceasca se enerva si nu mai vroia,recunosc ca am gresit trbuia sa nu ii dau completare si asa se invata sa traga dar ce sa fac daca toata lumea ''cu experienta'' ma sfatuiau sa ii dau completere ca o chinui,asa este cand nu prea stii dar acum imi pare rau.fiind primul copil nu stiam atat de multe dar acum am invatat,imi doresc din suflet sa mai o alaptez.va multumesc de sfaturi

nicole13
    Guest
    pai, daca ia in greutate, care-i baiul?ai inceput diversificarea,i-ai mai dat si altceva in afara de lapte?

Floricica Nou Venita stasyana's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2010
    Postari in forum
    224

Foarte interesant

Buna Andelina,

nu stiu de unde ai auzit ca nu este bine sa il schimbi dar ai fost informata gresit. Eu le-am schimbat fetelor mele laptele formula de 5 ori pana am reusit sa ajungem la unul pe care sa il si bea cu placere, sa aiba scaun, etc. Intr-adevar exista o regula de la care nu trebuie sa te abati , pentru sanatatea copilului tau. Si anume : trebuie sa ii dai bebelusului macar o saptamana noul laptic respectand ceea ce scrie pe ambalaj (modul de preparare si spun asta pt ca sunt f multe mamici care dilueaza lapticul sau invers, pun mai mult praf decat este inscriptionat pe ambalaj = din pacate nu se stiu problemele care apar) si sa observi ce schimbari apar. Daca la lapticul matern scaunelul se lasa 3 zile asteptat nu era nici o problema, ei bine la cel formula trebuie sa il aiba zilnic. E si normal sa nu mai vrea de la san, unde trebuie sa "lucreze" pt a ajunge la laptic, pe cand cu sticluta totul decurge mult mai usor. Nu are rost sa te stresezi sa il alaptezi daca nu vrea ; rezultatul este : mamica stresata, pui stresat, laptic mai putin..... Daca ai posibilitatea sa te "mulgi" si sa ii dai macar o data pe zi laptic matern ar fi minunat, poate iti vine greu sa crezi dar si 20ml de laptic matern pe zi ajuta bebelusul. In Germania sunt f multe studii pe aceasta tema. Cat despre ce laptic formula alegi : nu te lasa influentata de preturi, in ziua de astazi chiar daca platesti mai mult nu primesti intotdeauna ceva de calitate superioara, incearca si vezi ce ii place puiutului tau. Eu iti doresc mult succes, si daca mai ai nevoie de sfaturi sunt pe aici...

Citat Postat de andelina Vezi mesajul

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Si eu i-am schimbat lui Edi laptele insa am facut-o dupa ce am discutat cu pediatra, este foarte important sa ai parerea pediatrei legat de acest aspect.
    Apoi trecerea de la o marca de lapte la alta se face asa cum au spus si fetele treptat dupa urmatoarea schema:
    In prima zi inlocuiesti o masura din laptele vechi cu o masura din laptele nou, apoi a doua zi, inlocuiesti 2 masuri din laptele vechi cu cel nou si tot asa pana ajungi sa ii dai numai laptele nou. Este o regula sfanta ca sa nu ai probleme.

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    si eu am schimbat laptele... tot nan ii dadeam si deoarece avea scaunul verde am intrat in panica. dupa analize unde nu a iesit nimic...am citit ca o cantitate mare de fier poat cauza asta. si er adevarat nan avea mai mult fier. asa ca am trecut la milumil. eu am fost si mai precauta... adica i-am inlocuit o masura timp de trei zile, apoi doua alte trei zile, deci in total am trecut la milumil cam in 10 zile.
    insa daca fetita inca trage la san... o poti lasa fara biberon. nu ai scris daca ii dai divsificat. caci ar fi si mai usor. adica ii dai papa iar intre ii di numai san. incet incet va trage si mai mult

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    buna eu iam dat prenan fiind prematura,pana la o luna,si de atunci pana la 2 ani,numai milumil.poti sai faci treptat trecerea la orice lapte.ei ia mers ff bine cu milupa.ii dai azi nan cu 10 ml de milupa,maine ii adaugi inka 1oml de milupa si totasa pana ajungi sai dai numai milupa

Floricica Nou Venita stasyana's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2010
    Postari in forum
    224
    nu te supara,dar de unde ai preluat regula asta "sfanta"? Scuze dar cel putin la noi este INTERZIS sa amesteci o formula de lapte cu alta.....

Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    Si eu i-am schimbat lui Edi laptele insa am facut-o dupa ce am discutat cu pediatra, este foarte important sa ai parerea pediatrei legat de acest aspect.
    Apoi trecerea de la o marca de lapte la alta se face asa cum au spus si fetele treptat dupa urmatoarea schema:
    In prima zi inlocuiesti o masura din laptele vechi cu o masura din laptele nou, apoi a doua zi, inlocuiesti 2 masuri din laptele vechi cu cel nou si tot asa pana ajungi sa ii dai numai laptele nou. Este o regula sfanta ca sa nu ai probleme.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari