Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Supa de legume, cand o introducem?

Supa de legume este in general cea cu care se recomanda sa se inceapa diversificarea alimentatie.

La noi supa de legume nu a prins bine asa cam am inceput cu brazica calcica cu banana si para si apoi am introdus si dupa de legume dupa cum urmeaza: in prima zi am fiert doar morcovii si i-am dat doar zeama, apoi a doua zi i-am pasat si morcovii pe care i-am fiert impreuna cu un pic de telina. Apoi am pasat in supa si telina, am adaugat la fiert si cateva boabe de orez, apoi am adaugat cartoful, apoi dovlecelul.

Voi cand si cum ati introdus supa de legume?

lorito
    Guest
    buna!
    nu ai mentionat varsta la care ai inceput diversificarea

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Diversificarea propriu-zisa am inceput-o la 5 luni, Edi a fost alimentat exclusiv cu lapte praf insa pentru ca lua ok in greutate nu am inceput diversificarea la 4 luni cum se procedeaza in cazul copiilor care primesc lapte praf. La 4 luni si 3 saptamani i-am dat prima data cereale in biberonul de seara (2-3 seri cat am marit cantitatea de la 1 masura si cand am ajuns la 4 masuri de cereale i-am dat cu lingurita)

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    hmmm, diversificarea nu se incepe cu supa de legume, se incepe cu sucul de fructe. si la vreo 2 sapt dupa ce ai bagat sucul bagi si supica. care se face din albitura ( o rad patrunjel, una pastarnac, o jumate de telina mica ) si un morcov si i-o dai copilului strecurata adik doar zeama. mai intai 15-15 ml, a doua zi 15-20 si tot asa si cam in ziua a 5-a ii adaugi si din legumele pasate. dar in nici un caz cartof ..

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    si nu stiu cine te-a sfatuit pe tine gabizza in diversificare dar tare anapoda a facut-o. pai cum naiba sa incepi diversificarea cu branzica calcica cu banane ?! pai dak branzica aia ai facut-o tot din lapte praf de care Edi bea pana atunci, nici nu poti spune ca ai facut diversificare. si practic ti-a ramas doar banana, care este alergena ! acum, nu e ea atat de alergena pe cat e capsuna de ex, dar sa incepi diversificarea copilului cu un aliment cu potential alergogen...hmmm, e prea din cale afara

stefaniajohansson
    Guest
    cate bordeie atatea obiceie:P
    la noi nu se da zeama de legume la bebelusi:P li se dau legumele. se incepe diversificarea cu radacinoase fierte sau, eventual cu cereale..pe urma se introduc fructele pasate, asta ca sa nu primeasca dulcele inainte si sa nu mai accepte restul alimentelor..

Floricica Cu Vechime isaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    Si eu una am inceput cu supa de legume si piureule de legume, fiindca fructele oricum mi se par cam acide, si ca fermeteaza mult mai repede decat fructele crude. imi pare rau ca nu mai am fisterul cu diversificarea noastra dar cred ca oridnea e pe blog: asa cum am tinut minte am papat cereale, supita de legume, compot de mere, suc de mar si morcov.

Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    Evident ca diversificarea nu este aceiasi pentru topti copii este si in fuctie de preferintele copilului...Sara de exemplu uraste cu desavarsire oul acumc e sa ii fac, sa o oblig? Nu am fost si nu sunt adepta sa mance copilul fix cat e cantarit sau la ore fixe...mananca cat vrea si cand vrea si ce ii place...ca o sa creasca mare si va avea destul atunci program de masa.

Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    A, si ca amuzamnet, in materninate am intalnit doua doctrore neonato una zicea sa ii dau la cerere alta la program...inca dinainte sa nasc avusesem cu sotul o discutie pe aceasta tema, si stabilisem ca hranim copilul al cerere, si i-am zis doctoritei care sustinea faza cu programul"Nu eu ii dau cand vrea, ca o sa mearga la servici si va manca cand va avea posibilitatea! Doar nu e printesa sa stea acasa....cat e mica va manca cand vrea!"

mischa2000
    Guest
    hrana la cerere ...
    hm ... in maternitate a dormit 5 ore la rand .... si daca nu o trezeam eu sa ii dau ... dormea mult si bine ....
    sa planga de foame ... doamne fereste ...

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    Citat Postat de larisa2000 Vezi mesajul
    hmmm, diversificarea nu se incepe cu supa de legume, se incepe cu sucul de fructe. si la vreo 2 sapt dupa ce ai bagat sucul bagi si supica. care se face din albitura ( o rad patrunjel, una pastarnac, o jumate de telina mica ) si un morcov si i-o dai copilului strecurata adik doar zeama. mai intai 15-15 ml, a doua zi 15-20 si tot asa si cam in ziua a 5-a ii adaugi si din legumele pasate. dar in nici un caz cartof ..
    de ce nu cartof??? am citit ca dupa multe teste se pare ca este cel mai nealergen produs, fiind extrem de putini cei care au avut diverse manifestari la el.
    si diversificarea se poate incepe si cu suc de fructe si cu legume. adica ori cu una ori cu alta. sunt medici cae recomanda supa deoarece fructele sunt si dulci plus ca fiind fierte ar fi ceva mai bine tolerate decat un suc crud.
    pana la urma daca o faci corect adica treptat sansele de succes sun la fel si in cazul fructelor si al legumelor.
    aaaa si in supa eu stiam ca se introduc legumele pe rand, nu mai multe chiar daac sunt radacinoase

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari