Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita fildav's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.12.2009
    Postari in forum
    5

Sunt un bebe mofturos!

Nu vreau suc de mere, nu vreau suc de morcovi, supa de legume o dau afara... Mama a incercat sa-mi puna in biberon, a incercat cu lingurita dar eu tot nu ma las convins... Mama nu mai stie ce sa-mi faca, doar n-o sa-mi dea fripturi si sarmalute! Ajutati-o pa mama cu sfaturi!

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Cat timp are bebelusul?
    Poate nu este inca pregatit de diversificare. Varsta de 6 luni este perioada cand unii copii sunt pregatiti de diversificare, dar multi sunt pregatiti cu adevarat de abia pe la 9 luni, chiar 12.

E posibil sa nu isi fi sters reflexul de a impinge cu limba afara tot ce ii intra in gura... Acesta este un semn ca bebele nu e inca pregatit de solide.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    cate luni are?banuiesc ca daca ii dai supa are 6.ai incercat iaurt?cereale?supa io dau ca pe apa sau pasta?

Floricica Nou Venita monadrag16's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.03.2011
    Postari in forum
    2
    parerea mea ar fi sa il lasi cateva zile dupacare sa incerci din nou,

Membru inregistrat la
    14.12.2009
    Postari in forum
    5
    5 luni si-un pic. Deocamdata i-am pus doar faina de orez in lapte pentru a-l mai ingrosa, la recomandarea medicului pediatru. De la supa ii dau doar zeama deocamdata, ma rog, incerc sa-i dau...

Membru inregistrat la
    14.12.2009
    Postari in forum
    5
    Nu-l fortez, incerc doar sa-i gasesc ceva ce-i place si ii face bine

Floricica Senior carla24's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2009
    Postari in forum
    3.005
    Incearca sa ii fierbi un morcov si sa ii dai un pic,nici fata mea nu a baut zeama de legume, daca nu vrea eu zic sa mai astepti pana la 6 luni daca bebe a luat bine in greutate si manca laptic.Il alaptezi sau ii dai lapte praf, stiu ca daca alaptezi poti incepe diversificarea la 6 luni.

Floricica Nou Venita taydy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2011
    Postari in forum
    101
    De ce sa pui faina de orez in lapte? Are diaree? Daca vrei sa-i dai orez pt ca il tolereaza usor sunt cereale cu orez si sunt chiar bune incepand de la 4 luni.
    Nici bebelusul meu nu vrea sa manance nimic.El intotdeauna incepe masa cu un refuz. Te sfatuiesc sa te inarmezi cu rabdare si sa vezi cum ii place mancarea . Spre exemplu al meu prefera sa manance cu o lingurita mica mica din metal (asta dupa ce am incercat lingurite din silicon ,lingurite termice),trebuie sa fie liniste in camera sau muzica data incet,mancarea sa fie cam la 30 grade .Copilul meu mananca doar daca ii este foame ,in rest nu deschide gura nici pentru biberon,poate asa e si al tau. De obicei eu ma prefac ,ca ii mananc mancarea ii spun ca e buna ,chestii din astea ca sa-l fac curios si functioneaza. Al meu mananca para cruda ,supa din morcov dovlegel radacina de patrunjel ulei de masline,cereale Humana cu fructe si cereale Nestle orez. A refuzat borcanelele din comert acceptand doar para de la Nestle ,a refuzat supa de cate ori am pus in ea cartof si ceapa ,a refuzat marul copt si branzica calcica,iar suc de morcov si mar nu a vrut decat cate o lingurita doua. Asa ca o sa vezi singura gusturile bebelusului tau .Cred ca fiecare e unic si are gusturile sale. Eu in timpul sarcinii am mancat multe pere si avocado,sunt curioasa daca si avocado o sa accepte asa cum accepta para. Aminteste-ti ce mancai tu in timpul sarcinii si daca se potriveste varstei lui sigur o sa accepte. Oricum fa-i din masa o placere nu un stres sau o lupta.Daca nu vrea lasa pe mai tarziu . Eu ma gandesc ca nici mie nu mi-ar placea sa-mi bage cineva mancare cu forta pe gat daca nu-mi place sau nu mi-e foame,asa se comporta si bebelusii .Sa stii ca sunt mai inteligenti decat par si oricum la ei functioneaza instinctul de aparare foarte mult. Daca mancarea miroase frumos o gusta ,la ei e bine dezvoltat simtul olfactiv si deosebesc mirosurile ,chiar si pe tine te stie dupa miros. Iti urez bafta si rabdare.

Floricica Debutanta ana2003maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2011
    Postari in forum
    609
    Ideea cu diversificarea treptata are tocmai rolul de a-l invata pe bebe cu gusturi si texturi noi. Se poate sa dureze luni intregi, si nu e nici o graba. Nu forta bebele, ia-o incet cu o lingurita sau doua la inceput. Nu vrea, mai incearca a doua zi...

Floricica Nou Venita laurita6's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    42
    cu rabdarea treci marea:) intr-adevar sunt si copii dificili, dar spun ca se poate relua dupa cateva zile...sa se incerce din nou.

te astept si la topicul deschis de mine:
    https://www.copilul.ro/forum/bebelus...ml#post2547715

Floricica Nou Venita cris_valy's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.05.2011
    Postari in forum
    4
    Si bebita mea e foarte mofturoasa, are 7 luni si jumatate si refuza mancarica... pentru ea nu exista decat tatzica.. pana la 6 luni a supt exclusiv de la san. Nu stiu ce sa ma mai fac. Legumele le refuza cu desavarsire, iar azi nu a mancat nici macar marul pe care pana acum il accepta. Totusi mi se pare ca e destul de mare si la varsta asta ar trebui sa manance. Daca ar fi dupa ea, numai laptic si atat.. Cum sa o pacalesc?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari