Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Sucurile de fructe, cum le introducem in alimentatia copilului?

In general diversificarea se recomanda sa fie inceputa cu sucul de fructe (desi si aici sunt pareri pro sar si contra deci nu e nimic batut in cuie). Introducerea sucului de frcute trebuie facuta treptat, prima zi o lingurita, a doua zi 2 lingurote si tot asa pana se va ajunge la 30 de ml de suc care se pot da apoi cu biberonul.

Trebuie urmarite foarte atent reactiile bebelusului, scaunul (daca apar evenutale modificari semnificative), daca nu cumva sucul respectiv ii cauzeaza dureri de burtica.

Niciodata sucul de fructe nu trebuie amestecat cu laptele pentru ca i va cauza bebelusului mari dureri de burtica.

Noi am incercat cu sucul de mere insa Edi nu l-a acceptat si abia dupa un an si ceva a inceput sa accepte sa il bea insa nu se omoara deloc cu sucul de fructe.

Voi cand si cum ati introdus sucul de frurcte in alimentatia bebelusului?

stefaniajohansson
    Guest
    cred ca pe la 8-9 luni. dar i le dadeam cu tot cu pulpa..cum iesea in blender..am o mentiune, Gabi:P la noi se spune ca sucurile/ceaiurile si apa nu se dau cu biberonul..explicatia ar fi ca biberonul devine concurentul sanului..se dau cu lingurita sau cu canuta cu cioc, sau pahar normal..

mother
    Guest
    nu prea se mai recomanda in general inceperea diversificarii cu sucuri :)

eu sunt antisucuri... mereu i-am dat fructul intrreg (pasat).... sucurile sunt concentrate in zaharuri si nu contin toate elementele benfice din fructe....

Floricica Cu Vechime gabriella25's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.04.2010
    Postari in forum
    8.190
    Baietelul meu mananca intai fructele pasate sub forma de piure dupa care bea si suculetul de fructe.....

iubytzik22
    Guest
    Gabriella o mica recomandare scz pt offf topic: baietelul tau deja merge in premergator la 6 luni? Ai grija ca eu l-am pus tot asa pe la 7 luni si m-a facut doctorita cu ou si cu otet...e recomandat 10 minute pe zi incepand cu 8 luni....acuma vorbind de sucuri ...fiii miu la inceput ii placea suc de mar dar de morcov sa nu auda.....si ii mai dadeam da asta de la 5 luni...am incercat prima oara la 4 luni si nu i-a placut...apoi la 5 luni i-am dat...si acuma mananca banane si struguri intruna....

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Iubi tot off topic.....al meu baietel la 6 luni jumate m-a luat de maini si s-a ridicat singur in picioruse...ped a zis ca e de acord sa il pun in reprize scurte in rotobil....la 7 luni jumate alerga prin casa iar acum la 8 luni jumate ma doare spatele de stau sa mor....rotobilul nu mai prezinta interes nu stiu cat ca nu prea are libertate de miscare in el......asa ca Depinde si de copil f mult.......sunt anumite semne dupa cre te poti ghida cand iei o decizie de genul asta.....

si acum in topic ...fiica'mea a baut primul ei suc de fructe la un an.......si nu a fost prea incantata...ea manca fructele bucatele...de mica pasat...apoi am trecut la bucatele.......acum cere suc o data sau de 2 ori pe saptamana......cel mic a gustst odata suc d emar si mi-a vomitata...avea 7 luni....asa ca mai poate astepta......el oricum papa fructele din manuta.....

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    ei Iulia, baietel ca al tau mai rar. are dreptate iubytika, la varsta asta trebuie pus treptat, cate 10-15 min max si gata. el vrea, e dornic, dar sistemul lui osos nu e capabil sa suporte greutatea si de aici incep necazurile. intradevar difera de la copil la copil asa cum gasesti si persoane in varsta fara vreo problema si altele mult mai tinere care au ajuns deja la proteza de sold, ca necroza capului femural e una din complicatiile de temut ale suprasolicitarii articulatiilor

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    eu diversificarea exact cu sucul de fructe am inceput-o. cu suc de mere si apoi am bagat si morcov, su apoi si pulpa si dupa am trecut la banane. l-a primit fara nici o problema. i l-am dat cu lingurita, niciodata cu biberonul. doar sucul de portocale + manadrine + apa i-l puneam in biberon. acum al meu e terminat dupa sucuri de fructe ( facute in casa bineinteles ) , iar dupa fructe nu mai vb. manaca orice fruct la orice ora si fara nici o pb. iar dimineata nu-i lipseste paharul cu suc de portocale (cateodata de mar). a mancat vara asta galeti de mure, zmeura si afine fara nici o exagerare.

Floricica Cu Vechime gabriella25's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.04.2010
    Postari in forum
    8.190
    Citat Postat de iubytzik22 Vezi mesajul
    Gabriella o mica recomandare scz pt offf topic: baietelul tau deja merge in premergator la 6 luni? Ai grija ca eu l-am pus tot asa pe la 7 luni si m-a facut doctorita cu ou si cu otet...e recomandat 10 minute pe zi incepand cu 8 luni....acuma vorbind de sucuri ...fiii miu la inceput ii placea suc de mar dar de morcov sa nu auda.....si ii mai dadeam da asta de la 5 luni...am incercat prima oara la 4 luni si nu i-a placut...apoi la 5 luni i-am dat...si acuma mananca banane si struguri intruna....
    Nu Andreea inca nu l-am pus in premergator ca nu sta nici in fundulet singurel.L-am pus asa de curiozitate sa vad dar il tineam eu......

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Nici eu nu i-am dat sucuri de fructe, ci fructe pasate. Le mananca foarte bine. de ceva vreme mai incerc sa i le dau bucatele, dar mananca cam putine, le prefera tot pasate.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari