Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita anne_marye's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2009
    Postari in forum
    63
    Eu ,fetitei mele ii dau suc de portocale,stors din portocale insa am auzit ca trebuie sai ii l dau indoit cu apa pt ca e prea puternic asa simplu si ii provoaca aciditate la stomacel. Voi ce stitii este adevarat? Mentionez ca de cateva zile de cand ii dau nu a avut nici o problema. Voi cum ii dati bebeilor?

Floricica Nou Venita olofamily's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    296
    Nu ii dau de portocale,doar de manadarine,clementine,mere,morcov. . . Intradevar este un fruct f acid,dar daca fetita ta nu are nimik. . . Nu stiu poate ei ii face bine! :)
    oricum vb cu pediatra! Multa sanatate

Floricica Nou Venita sara mihaela's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.03.2010
    Postari in forum
    27
    Nici eu nu prea ii dau de portocale, foarte rar ca il cam doare burtica si nici nu prea este incantat de gust! De obicei , ii dau suc de portocale doar cand este constipat, il mai ajuta din cand in cand.

stefaniajohansson
    Guest
    problemele nu apar dupa cateva zile. problemele se vad peste ani, cand e prea tarziu..mai bine evitati sucul de portocale, exista atatea alte alimente care contin mult mai multa vitamina C decat portocalele. asteptati pana cresc bebeii mai mari..multa sanatate va doresc

Floricica Cu Vechime madona's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.01.2009
    Postari in forum
    6.233
    dintr-un articol mai amplu referiror la diverse alimente:
    ''- Citricele
    Vitamina C previne cancerul.. Cei care combina, de exemplu la micul dejun, felia de sunca cu un grapefruit pot preveni formarea nitrosaminelor cancerigene. In pielita alba a citricelor se gasesc bioflavonoidele care sporesc de 30 de ori efectul vitaminei C.''

revenind la subiect, citricele sunt acre la gust, da...dar in stomac sunt baze, deci nu dau arsuri sau alte efecte...trebuie urmarita insa reactia copilului, daca face eritem fesier sau trebuie avut grija ca la unii copii are si efect laxativ...la varsta mica (trei luni)eu am dat copilului indoit cu suc de morcov sau suc de mar...la noi a fost ok...

Floricica Nou Venita drutza1799's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.02.2010
    Postari in forum
    291
    eu i-am dat de la 6 spre 7 luni suc de portocale;nu mi-a facut eritem fesier
    e foarte incantata de gustul dulce-acrisor

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Sucul de portocale e indicat de dat bebe-ului care se apropie de 1 an de zile. La inceput e bine de diluat cu apa si nu in cantitati mari fiindca are efect laxativ.
    Cu cit bebe-ul e mai mic, cu atit e mai dependent de lapte, acesta fiindu-i sursa necesara de nutrienti. Daca o mare parte a portiei de lapte este inlocuita cu suc (de portocale sau orice altceva), bebe-ul nu primeste destule substante nutritive.

Floricica Nou Venita drutza1799's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.02.2010
    Postari in forum
    291
    la bebe meu nu are efect laxativ

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari