Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Sucul de mar la bebelusi. Bun sau rau?

Sunt foarte multe discutii legate de diversificare si mai ales de alimentele cu care se incepe diversificarea. Am vazut ca una dintre discutii este legata de sucuri, sucul de mar si cel de morcovi.

Controversele sunt in jurul sucului de mar despre care se spune ba ca ar fi alimentul optim pentru inceperea diversificarii ba din contra ca nu este deloc indicat pentru ca fermenteaza si da bebelusilor dureri de burtica.

Eu personal sunt de partea celor care cred ca sucul de mar nu e tocmai potrivit pentru inceperea diversificarii tocmai din acesta cauza pentru ca stiu ca fermenteaza si pentru stomacelul sensibil al bebelusilor nu cred ca este ok deloc.
    Mai cred legat de asta ca in prima perioada frcutele si legumele trebuie servite preparate termic bebelusilor.

Voi ce parere aveti despre sucul de mar pentru bebelusi?

Floricica Nou Venita iri_nuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.01.2010
    Postari in forum
    265
    ok .. acum sunt total in ceata....nu mai stiu cu ce se incepe diversificarea :))=))... prea multe pareri ....mai am o luna si jumatate pana incepem si noi diversificarea ... si cu cat se apropie timpul cu atat sunt mai nesigura,,, cu cat ma documentez mai mult cu atat mai zapacita sunt ... hellpppp

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Iriniuca imi pare rau daca am contribuit si eu la debusolare. Stiu cat este de urata treaba asta. Eu am avut noroc de o asistenta la pediatrie cu mare experienta (inainte de a veni in policlincia) a lucrat aproape 30 de ani in maternitatea la neonatologie si este foarte bine pregatita si tot ce mi-a spus ea sa fac a fost bine.
    Ea m-a sfatuit sa incep diversificarea cat mai tarziu chiar daca a papat doar lapte praf Edi si am inceput cu cerealele in biberonul de seara cate o masura adaugata in plus cam la 2 zile iar cand am ajuns la 4 masuri i-am dat cu lingurita din castronel si apoi restul de laptic. Apoi, dupa asta, piureul de legume si abia apoi fructele.

Daca vrei sa dezvolt te rog sa imi spui

Floricica Nou Venita nina-iris's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.03.2007
    Postari in forum
    9
    gabitza..ce fel de cereale iai dat baiatului?? si eu mam fript la fetita cu scucul de fructe..am renuntat ai mai da sii ii dau doar cereale..iam luat nesttle burtica sanatoasa cu orez si morcov

mischa2000
    Guest
    intradevar foarte controversat subiectul.
    sucul de mar nu e rau ... dar dat la timpul nepotrivit te poate anunta ca nu e timpul inca.
    eu una sunt pentru suc de mar amestecat cu cereale adecvate varstei.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari