Ultimele discutii din forum
    iubytzik22
    Guest

Sucul de fructe poate provoca obezitate la copii?

O cunostinta dea mea mi-a spus ca nu ii da copilului suc de fructe ca sa nu fie predispus la obezitate....Am ramas masca sa aud asa ceva.Am intrebat-o da stii vreun studiu care sa certifice acest lucrur? La care ea: nu habar nu am, dar nu vreau sa risc.
    Intrebarea mea ce risc poate prezenta un suc de fructe facut in casa?
    Modificata de iubytzik22; 23.03.2011 la 17:37:03.

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Depinde de cantitatea pe care o bei si de ce fel de fructe e vorba (de exemplu, mustul ingrasa foarte tare). E bine sa manaci fructul intreg cu pulpa si cu toate fibrele, ca sa nu se absoarba doar fructoza. Poate o sa intre si Stefania pe aici sa dea toate detaliile despre fructoza. Dar o cantitate rezonabila de 100-200 ml / zi nu cred ca e o problema.
    Modificata de dama de pica; 23.03.2011 la 15:52:11.

Floricica Nou Venita ralucanaturista's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.05.2010
    Postari in forum
    60
    Nici unul, poate doar a vrut sa spuna sa nu ii dai in cantitati mari. Pentru ca, adevarul este ca un copilas bea cu usurinta un pahar de suc de portocale (in care intra cam patru fructe) sau chiar doua (deci 8 fructe in total), insa daca ia-ai da aceeasi cantitate de fructe sa o manince intr-o zi precis nu ar manca-o. Iar 8 portocale au o cantitate de fructoza mult prea mare pentru un copilas atat de micut (si de furmusel! sa-ti traiasca) ca al tau. Care precis mai mananca in cursul zilei si alte alimente care contin zahar (sau fructoza)

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Si in completare la ce a zis raluca, la portocalele stoarse nu bei fibrele , care ajuta la digestie si sunt bune

Moderator Floricica Veterana vava's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2006
    Postari in forum
    13.949
    draga mea am ascultat intr-o dimineata la Tv pe medicul nutritionist Mihaeala B.si spunea ca intradevar sucul de fructe are cel mai mare continut de zahar iar ea nu il recomanda mai bine sa-i dam fructul ca atare la copil decat sa-l facem suc.

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Eu prefer sa-i dau fructe intregi decat suc de fructe; ii fac suc atunci cand vreau sa o tin ocupata la masa, cu paharul si cu paiul, ca sa pot face si eu treaba in bucatarie.
    La o petrecere de copii e de preferat sucul de fructe facut in casa decat sucul cumparat din comert.

stefaniajohansson
    Guest
    1 pahar(200 ml) de suc de porto are cam echivalentul a 7 cuburi de zahar (sursa e o carticica primita in sarcina, cand am avut probleme cu glicemia:P )

WARNING: Fructose Feeds Cancer Cells
    Fructose: May Be Almost as Hazardous to Your Health as Soda
    http://articles.mercola.com/sites/ar...-glucose.aspx
    Fructose Affects Your Brain Very Differently than Glucose
    High Fructose Diet Contributes to High Blood Pressure

......

cautam de fapt articolul in care spune ca fructoza ingrasa de vreo 40 de ori mai mult decat zaharul normal(parca asa era)..din cauza ca e tarziu, nu am avut timp sa iau articolele de la cap la coada, deci e foarte posibil sa-l fi ratat pe respectivul. in orice caz, restul articolelor ar trebui sa fie de ajuns ca sa va faceti o parere.

insa copiii au alt metabolism decat adultii..of..ma striga sotul..am 1 minut sa opresc PC-ul..revin maine, Noapte buna!

stefaniajohansson
    Guest
    am gasit:)
    "When you eat 120 calories of glucose, less than one calorie is stored as fat. 120 calories of fructose results in 40 calories being stored as fat"
    Sugar May Be Bad, But This Sweetener is Far More Deadly, Part 1 of 2

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari