Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita andreas2381's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.10.2009
    Postari in forum
    179
    De la cate luni se poate introduce sucul de fructe in alimentatia bebelusului?

Floricica Novice salaicristina's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2009
    Postari in forum
    531
    Eu am intrdus de la 3 luni morcovi cu porocale. Pupici!

Floricica Nou Venita meli&dari's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2009
    Postari in forum
    134
    Noi am inceput la 3 luni jumate cu suc de mar cu morcov.

Floricica Nou Venita garcineanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.10.2008
    Postari in forum
    103
    Eu am inceput la 3 si jumatate cu cateva lingurite de suc de mar.

claudia73
    Guest
    Aveti AICI discutii cu si despre sucul de fructe.

Floricica Nou Venita andreas2381's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.10.2009
    Postari in forum
    179
    Da mamici, dar eu vreau sa stiu retelete voastre proprii. Cum l-ati preparat, cat ati incercat prima data sa ii dati (1-2 lingurite), daca are bebele sau nu reactii adverse, cu lingurita cu biberonul cum...astea as dori sa stiu. Bebele meu are acum 2 luni si o saptamana si am citit o carte (chiar super faina si interesanta) care spune ca de la 2 luni bebele poate fi invatat usurel cu suculetul de fructe. Incepi cu o lingurita si in fiecare zi cresti portia pana ajungi la maxim 6 lingurite pe zi. Se da cica intre mese. Voi asa ati inceput? Mai sunt mamici care au incercat de la 2 luni?

Floricica Nou Venita cataianamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.11.2009
    Postari in forum
    12
    eu am intodus la 4 luni mar+morcov aproape 1 luna dupa care am introdus si porto..ii place ff mult.acum depinde si cum este alimentat:la san sau artificial,conteaza ff mult...

Floricica Nou Venita lalymarcean's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2009
    Postari in forum
    11
    eu zic sa mai astepti, stomacelul bebelui s-ar putea sa protesteze, de ce vrei sa te grabesti, daca bebele e hranit la san incepi cu sucul dupa 6 luni, daca e hranit cu lapte praf dupa 4 luni, nu are sens sa te grabesti, s-ar putea sa regreti mai tarziu. Cand o sa vezi ca nu se mai satura cu mancarea atunci tb inceputa diversificarea, si cum am zis e cam la 4 luni sau 6 luni, nicicum la 2 luni. Cel mai bine ar fi sa vb cu pediatrul copilului si sa decideti impreuna

Floricica Nou Venita coryna1980's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2009
    Postari in forum
    15
    Am inceput sa-i dau suc de morcovi de la 4 luni apoi l-am combinat cu mere.pe la 5 luni i-am dat si pepene rosu si tot in jurul acestei varste i-am dat si suc de rosii.baiatul meu are 8 luni si de cele mai multe ori imi refuza sucul preferand sa manance fructul dat din mana.

Floricica Nou Venita petronix's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2009
    Postari in forum
    1
    Deoarece papa lapte praf,i-am dat bebelusei pentru inceput suc de morcov.La inceput cateva lingurite apoi la cerere- cat a putut si a vrut sa bea(la ora 10-11).Asta timp de 2 sapt,apoi mere si in alta saptamana pere Williams,delicioase pentru bebelus.
    Sucul de portocale deabia la 5 luni si jumatate il voi introduce,deoarece sunt fff. sceptica privind calitatea acestora, avand in vedere cate produse chimice se folosesc pentru cresterea si coacerea lor. Prefer deci produsele autohtone deocamdata.

Floricica Nou Venita sorina eliza's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.11.2009
    Postari in forum
    1
    e posibil sa face beba mea diaree de la sucul de mere?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari