Ultimele discutii din forum
    mada_lyna
    Guest

storcator sau blender

buna fetelor. lamuriti-ma si pe mine. ce electrocasnice imi trebuiesc pt a face pulpa de fructe ,sau cremele de legume, sau in general pt bebei care incep diversificarea in curand. momentan folosesc un storcator imprumutat de la fina-mea ca sa ii fac suculete. dar in curand trecem la pulpa de fructe, apoi la cremele de legume. si sunt cam in dilema:sa cumpar si un storcator de fructe si un blender, sau cu blenderul pot face si creme de fructe? ca sa nu arunc banii pe storcator daca nu imi va folosi decat pt suculete.

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Mada_lyna, eu am procedat asa......am achizitionat un storcator de fructe mai bunicel, nu stiu daca am voie sa fac reclama, De longhi, pentru ca suc de fructe ii fac si acum fetitei mele, si are un an si opt luni, si un blender din acela mai ieftin, cred ca nici 50 de ron nu am dat pe el, e ca un maner, foarte simplu, deci ocupa si putin spatiu si e foarte usor de curatat.Blenderul l-am folosit sa fac supele crema, piureul de fructe, sa pasez carnita...pana cand fetita a inceput sa manance cu bucatele mai mari...acum il folosesc doar la ficatul de pui pe care fiica-mea il mananca si acum foarte pasat...pentru ca e sec.In rest storcatorul il folosesc aproape zilnic....pentru suc, deoarece ii dau numai sucuri facute in casa,rareori din acelea in comert.
    Sper ca te-a ajutat postarea mea....numai bine!

mada_lyna
    Guest
    ms mult de tot. o sa imi iau pina la urma un storctor si un mixer de mana.pupici.

Floricica Novice Ruxy_ta's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    eu nu mai folosesc storcatorul, am convenit ca nu sunt foarte ok sucurile la copii, mai indicate sunt pireurile.

eu folosesc blenderul (unul simplu cadou de la mama, zice că l-a cumpărat cu 15 euro), răzătoare (de sticlă) foarte măruntă, sita metalică - pentru fructe și legume fierte folosesc blenderul după care le dau prin sită pentru a elimina părțile nemărunțite (vreo cojiță, un bulgăraș care a scăpat de blender intreg).. deci trec totul prin sită! fructele crude le dau prin răzătoare, apoi iarăși prin sită! Deci cel mai utilizat instrument e sita, apoi blenderul, apoi răzătoarea.. storcătorul stă bine strâns pe raftul din cămară.

mada_lyna
    Guest
    da, dar fructele care nu se pot da pe razatoare? sau morcovii? un mixer vertical nu ar fi util?ms.pupici

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Mada eu am un storcator de fructe deloc sofisticat (am dat 100 de lei pe el) si un maruntitor pe care la fel ma dat tot 100 de lei. Le folosesc pe amandoua, storcatorul pentru frcute si maruntitorul pentru mancarica. Am folosit la inceput un blender ca sa ii fac mancarica piure insa am cam gresit pt ca din cauza asta ca a fost totul mult prea pasat si facut pasta Edi si acum la 1 an si 7 luni tot pasat papa.

mada_lyna
    Guest
    ce fel de maruntitor? nu am mai auzit. da-mi te rog mai multe detalii.

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    uite asta e maruntitorul pe care l-am luat eu Maruntitor

Asta nu face pasta legumele ci se marunteste mic mic

mada_lyna
    Guest
    mi se pare super. voi cauta prin Cta, la supermarketuri. ms frumos.

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Cu placere Mada. poti cauta si pe net si vezi cum e cu livrarea in Constanta ca nu stiu daca gasesti in magazine....daca vrei pot sa ma interesez si eu si daca gasesc ceva iti scriu aici.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari