Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita carlamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2009
    Postari in forum
    12

Schema introducerii alimentelor

Fetita mea a baut lapte de san pana la 6 luni, iar de atunci am inceput introducerea treptata, pe etape a celorlalte alimente. Am tinut cont de sfatul pediatrului si am procedat ca atare. Am sa va scriu mai jos cum ap procedat eu si astept si alte pareri:
    intre 6 si 9 luni: - masa a III-a din zi: supa de zarzavat+ carne de pui/vita+ ulei de masline(40 ml/zi)
    - masa a V-a din zi: cereale cu lapte
    - masa a II-a: piure din fructe crude cu sau fara branza
    - masa a IV-a :# iaurt+ branza cu sau fara mar copt sau banana
    # orez pasat + branza cu sau fara mar, para, banana
    - masa I : lapte
    intre 9 si 12 luni: pe langa cele de mai sus se introduc: rosie, spanac, stevie, conopida, fasole verde, peste alb, conopida, broccoli, mamaliguta.
    dupa 12 luni: toate lactatele, paine, fructe fara puf, chec, galbenus de ou.

Floricica Debutanta ana2003maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2011
    Postari in forum
    609
    Eu locuesc in Suedia si aici se recomanda sa se inceapa la 4 luni cu mici portii de gust - 1 lingurita pentru inceput, crescand treptat cantitatea pana la 50 ml. Primemele alimente care se introduc sunt pireurile de legume cum ar fi cartof, cartof si morcov, morcov si pastarnac, porumb, brocolli samd. Pentru fiecare leguma noua introdusa se incepe cu o lingurita. Ideea e ca aceastahrana nu are un rol principal nutritiv si unul de a-l obisnui pe copil cu gusturi si consistente noi. Dupa ce ai introdus majoritatea legumelor si bebe s-a obisnuit cu cei app 50 ml. , se introduce carnea de pui si de vita mai intai apoi porc , miel si peste. Fructele se introduc la urma, deoarece bebe s-ar putea sa refuze celelalte alimente altfel, avand in vedere ca fructele sunt dulci si copiii aleg de obicei gustul dulce in veficitul celorlalte. La 6 luni se cresc treptat portiile. Lactatele se introduc in jur de 8 luni si doar in cantitati mici. Proteina din lapte, lactoza, este f greu de digerat. Abia dupa 10 luni , inspre un an pot papa iaurt gol sau lapte.

Sarea, sfecla rosie , spanacul si mierea sunt interzise pana la un an, mai ales ultimele 3.Spanacul si sfecla contin nivele prea ridicate de nitrati, iar mierea poate contine o bacterie daunatoare. Sarea in cantitati f mici nu e f daunatoare, de ex untul sarat , pateul , painea nu contin chiar atat de multa sare daca nu sunt consumate in cantitati f mari sunt acceptate.
    Citricele se recomanda dupa 8 luni, deoarece aciditatea ridicata poare sa le provoace dureri de stomac la bebelusi mai mici.

De la 5 luni se incepe sa se introduca grisurile din diferite cereale, grija insa la grau, deoarece contine mult gluten si poate produce intoleranta daca e administrat prea devreme si in cantitati prea mari. Mentionez ca grisurile nu se fac cu lapte. Aici se gasesc grisuri speciale pt bebelusi care au un continut mai ridicat de fier si alte minerale si vitamine, poate si in Romania.
    Sper sa iti fiu de ajutor, bebele meu are 10 luni si papa tot si creste ca un zmeu ;)

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Mie personal mi se par prea multe solide. Eu stiam ca pana la 9 luni o masa de solide, de la 9-12 se introduce a doua masa, si de la 1 an 3 mese, iar alaptatul se continua la cerere si dupa 6 luni.

Membru inregistrat la
    30.03.2011
    Postari in forum
    609
    In Suedia se recomanda introducerea unei ,ese principale la pranz si a unei de gris la cina, la 6 luni. Inainte de 6 luni sunt considerate degustari mancaricile ce bebelusii le incearca si se completeaza cu laptic.

Floricica Cu Vechime oanap99's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2008
    Postari in forum
    9.481
    buna ziua

sa va spun din punct de vedere al unui medic cam ce ar trebui in mare respectat

in primul rand indiferent daca e alimentat la san sau artificial nimic pana la 5 luni jum-6

primele alimente care se introduc sunt supica de legume, apoi piureurile de legume, apoi fructe in piure, apoi branzica si altele

-pana la varsta de 1 an nu se administreaza:lapte de vaca(distruge rinichiul,rahitism,bronsiolite frecvente,alergie,obezitate,imunitate scazuta,diaree,constipatie,colici abdominale,anorexie,etc),oua crude, albus de ou(infectie cu salmonella),samburi,alimente dure, fructe cu samburi - capsuni, zmeura, kiwi...-foarte alergene
    -nu se indulceste biberonul cu ceai indulcit sau miere- da botulism
    -nu se pune sare in lapte(distruge rinichiul)
    -consumul scazut de sare previne hipertensiunea
    -consum scazut de zaharuri
    -alimente cu gluten abia dupa 8 luni
    -mixerul se foloseste pana la 1 an
    -legumele se zdrobesc cu furculita de la 1 an

-de la 1,5 ani se pun legume uscate in pireu
    -peste 1 an se poate da 1 ou intreg
    -zahar-risc cancerigen
    -sub 4 luni:sucul de fructe poate produce reflux gastro-esofagian,de aceea se evita pana la 7-8 luni
    -pana la 3 ani nu se dau:alune,unt de arahide,peste
    -pana la 1,5-2 ani se evita albusul de ou
    -copii care au risc alergen-diversificarea cu cereale cu fier se face de la 6 luni
    -alimente alergene:alune,susan,telina,cacao
    -pana la 3 ani copii mananca grasimi(ex.lapte junior 3,5 %)
    -atentie mare la consumul de cartofi
    -atentie la consumul de banana- doar dupa 8-9 luni
    -alimentele preparate pe aburi contin mai multe vitamine decat cele fierte
    -pentru a se absorbi calciu ,copii trebuie sa faca miscare(sport)

Toxice pentru fat/sugar:alcool,cofeina,fumat
    Vitamina C asigura nevoile sugarului daca mama nu fumeaza.

Profilaxia pentru rahitism se face de la nastere pana la varsta de 14 ani,la 1 an-1,5 ani se intrerupe la indicatia medicului de familie,iar in perioada septembrie-martie de la 2 ani se ia doza profilactica indicata de medicul de familie.Sticla de vitamina D se schimba lunar,sugarul trebuie sa fie scos la soare,de asemenea si copilul mic.Va atentionam sa nu neglijati aceasta problema,caci sanatatea copilui d-voastra depinde de alimentatia si educatia pe care i-o dati d-voastra.

stefaniajohansson
    Guest
    si la noi se aplica "metoda gustatului" de la 4 luni..cate 1-2 lingurite. de la 6 luni se incepe inlocuirea meselor de lapte cu mesele de mancare

Citat Postat de ana2003maria Vezi mesajul
    . Proteina din lapte, lactoza, este f greu de digerat.
    proteina din lapte se numeste caseina (sau cazeina? nu stiu sigur pe romaneste). lactoza este un dizaharid, deci carbohidrat :P

stefaniajohansson
    Guest
    la noi fructele de genul capsuni, zmeura, afine nu sunt absolut de loc contraindicate, ba din contra, sunt cele mai des intalnite in produsele pt bebelusi. poate ca are legatura cu faptul ca sunt fructe tipice pt regiunea asta..
    si glutenul se introduce de la 6 luni, cate putin..
    cat despre nuci, alune..se dau copilului de cand incepe sa mestece bine (nu mai tin minte daca de la 2 ani sau nu..macinate insa se pot da de la 1 an)

cate bordeie, atatea obiceie..oricum, eu mi-am pierdut increderea in Livsmedelsverket (cred ca ar fi ceva de genul agentia nationala de alimentatie) foarte mult..din cauza ca au multe principii invechite si la noi este o lupta continua intre nutritionistii pasionati si cei din organizatiile sponsorizate de companiile de medicamente..

dezamagirea mea cea mai mare a fost cand, la grupul de parenting, am vizionat un video (facut de Livsmedelsverket) unde absolut toata mancare pt bebelusi era incalzita in mikro si la fiecare portie de mancare bagau cate o lingurita de margarina :(( incepuse sa-mi creasca tensiunea vizionand filmul..si mi-a fost extrem de greu sa nu comentez, norocul a facut ca doctorita care tinea lectia sa aibe o urgenta si sa se grabeasca..pt ca deja incepusem sa-mi formulez niste fraze in minte:P

Membru inregistrat la
    30.03.2011
    Postari in forum
    609
    Da, asa este, cate bordeie, atatea obicee...
    Nici eu nu agreez cuptorul cu microunde , dar din pacate uneori il folosesc, iar cat despre grasimi, uleiul de rapita este cel folosit de mine.
    De cat timp esti in Suedia?

stefaniajohansson
    Guest
    de 4 ani, pe 18 aprilie:) tu? ti-am acceptat cererea:)

Membru inregistrat la
    30.03.2011
    Postari in forum
    609
    Eu de 6 ani in 20 Noiembrie. Cum te-ai acomodat? Iti lipseste Romania?

stefaniajohansson
    Guest
    imi lipseste, adica imi lipsesc anumite aspecte, cum ar fi vacantele la bunici..nu suport sa stau la oras cand sunt in Ro..mi-e groaza de gunoaiele de pe strazi, masinile de pe trotuar, nebunii de la volan, de acreala si lipsa de chef a persoanelor care stau in spatele ghiseurilor sau caselor samd. insa la sat la bunica imi doresc mereu sa merg! sa ma plimb pe deal, pe malul apei, pe langa lanurile de porumb..sa simt mirosurile alea specifice ale vegetatiei din Ro..sa stau de vorba cu persoane genuine, care inca nu au uitat ca simplitatea are un farmec atat de deosebit!!

imi mai lipseste si viata sociala..desi, daca iau de exemplu vecinii mei, sunt de milioane de ori mai sociabili si mai de treaba decat orice vecini am avut eu vreodata in Ro. au venit cu cadouri la toate ocaziile importante din viata noastra, se ofera sa aibe grija de copii, ne-au oferit una dintre masinile lor cand tipa a avut concediu si nu avea nevoie sa circule..si nu suntem de loc prieteni, doar simpli vecini:P

eu sunt plectata din Ro de 6 ani si 4 luni (au fost 6 pe 23 decembrie), insa am locuit mai intai in Germania, pe urma l-am cunoscut pe sot. de fiecare data cand merg in Ro trec prin o gramada de stari contradictorii..cert e doar ca nu m-as intoarce sa locuiesc in Ro..nu mi-as creste copiii in Ro, mi se pare extrem de greu a mentine doza aceea de naturalete, simplitate, sinceritate care vreau sa inspire copiii mei..nu ca aici ar fi foarte usor de gasit, insa eu am avut norocul sa cunosc o gramada de persoane genuine, sincere..¨

tu?

of..chiar am fost foarte off topic :(

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari