Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mihaono's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136

Scaunul bebelusului la 8-9 luni

Mamici cate scaune pe zi fac bebelusii vostri?Fetita mea are 8 luni si o saptamana si de cateva zile face cate 3-4 scaune pe zi.Ea papa lapte praf si are cam 3 mese solide pe zi.De ex. intr-o zi papa cam asa:
    dimineata: cereale de ovaz cu prune
    la ora 10 papa un biberon de 150 ml lapte
    la ora 12 -12.30 papa fie mar cu biscuite, fie mar cu branza
    ora 15 papa piure de legume cu piept de pui sau cu ou
    seara iaurt cu banana sau tot cereale
    Intre mese mai bea lapte.Sa ii dau mesele la intervale mai mare de timp?Pana sa incep diversificarea facea un scaun pe zi apoi o perioada a facut 2, mai ales in perioada in care i-am dat fier.Facea 2 scaune si destul de consistente.Acum de cand am oprit fierul face 3-4 si normale, uneori chiar cam moi.

Floricica Nou Venita mihaono's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136
    sunt un pic ingrijorata....a facut 5 scaune azi....oare sa fie de la mar sau suc de mar ca i-am dat azi?

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Buna:) Din cate stiu eu, dureaza ceva timp pana digestia intra pe fagasul normal, mai ales la inceputul diversificarii.
    Se poate ca sucul de mar sa-i dea o aciditate si scaunele sa fie moi...incearca sa-l inlocuiesti cu cel de morcov si vezi cum reactioneaza.

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Buna :) Fetita mea are 10 luni ,dar pe la 8-9 luni tot atatea scaune avea pe zi,pe mine mereu ma intreaba pediatra la fiecare control despre asta si imi spune daca este bine sau nu.Mi-a spus ca este ok,pana cand intra totul pe fagasul normal
    In legatura cu 5 scaune poate sa fie o reactie de la ceva ce a mancat,am mai patit si noi asa,dar numai intr-o zi

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari