Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387

Scaun moale dupa borcanel cu mar??

Buna, fetelor. Am si eu o curiozitate. De vreo cateva zile am inceput sa ii dau micutului piure de mar (intai facut in casa, apoi la borcanel - hame bio) si de fiecare data a avut scaun cam la 2 ore dupa masa, oarecum mai moale, deci nu lichid. Ii dau doar la o masa, cate 3 lingurite, incepand cu o singura lingurita in prima zi de 'experiment'. Pasarelul meu face de obicei la doua zile un scaun normal, usor moale, la ora fixa (ora 11) , mai putin cand ii dau mar, cand face zilnic. Ce ma intereseaza este - Asa patiti si voi sau numai al meu? Azi a reusit sa dea nitel si pe dinafara pampersilor, chiar daca nu a facut mult. Numai de la mar face asa sau sa ma astept la reactia asta si de la alte piureuri? Ce-i drept al meu 'nu le are' cu constipatia, mai degraba se scapa la diaree, inca de cand era mititel..

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Cate luni are bebelusul ? Este posibil ca din cauza piureului de mar scaunul bebelusului tau sa se modifice.

Floricica Senior claudia252820's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.07.2010
    Postari in forum
    3.390
    da-i piure de morcov....zic si eu :) morcovel fiert, este f bun ptr burtica.

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2011
    Postari in forum
    564
    bebelusul tau e prea mic ca sa aiba ceva mai ales ca marul e cel mai hipoalergenic aliment. inainte de a incepe diversificarea Cori facea o data pe zi....acum face de 3-4 ori pe zi aproape dupa fiecare masa. e normal sa faca mai des acum doar nu tot ce mananca se si consuma. o sa se modifice si consistenta pe masura ce introduci mai multe alimente.

mada_lyna
    Guest
    din cate am vazut in thiker ,bb are 4 luni si 3 sapt si il si alaptezi,ceea ce e minunat. dar piure de mar la varsta asta e prea devreme. dak bb e alaptat exclusiv,NU are nevoie de nimik in afara de tzitzi pina la 6 luni. stomacul bb-lusului nu e pregatit pt altceva inca. dovada este faptul ca nu ii prieste piureul de mar. nu poate sa il digere. mai asteapta putin, ai sa apreciezi zilelel astea cand nu trebuie sa ii dai decat piept. apoi vor incepe zilele in care nu va papa, te vei stresa, nu vei stii ce sa ii faci de mancare(din lipsa de idei) si tot asa.....of, ce bine era cand papa doar tzitzi. cum plingea...pac, bluza sus, lua o dusca si gata....apoi a inceput greul,pina s-a obisnuit cu papa, se constipa, sau avea diaree, etc....

Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Il alaptez, dar nu exclusiv, defapt in ultima vreme papa tot mai putin de la tzitzi, ca nici eu nu mai am asa de mult si a devenit si el un mic mofturos. Cu chestiile noi este deja obisnuit - intai lapte nan1, apoi nan fara lactoza, in final milupa 1, milupa fara lactoza, zeama de orez, mucilagiu de orez, faina de orez, din cauza unei diarei de la 1 luna, acum piure de mere. Asa ca ...

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Parerea mea este ca e prea mic bebelusul pentru piure de mar ... incearca alte piureuri si eu sunt contra celor cumparate.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu sunt toatal contra borcanelelor.mic nu e pentru piure de mere,ca si eu iam dat la 4 luni,acum depinde si cat iai dat.poate fii de la faptul ca borcanelul ala nu contine decat tampenii,pe langa un amarat de mar pe care poti sa insisti facandul in casa

Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Am facut si in casa, dar nu i-a placut de niic o culoare. Ce-i drept, era si acru rau tare! Cu tot cu stradaniile mele de a-l indulci (glucoza). Macar cel la borcanel e mai dulceag. Nici eu nu stiu ce sa zic.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Parerea mea sa nu-i mai dai asa ceva
    mere dulci sunt cele cele golden sau cele ionatane ( de la noi)
    Oricum e micut pt piureut.Acum ar trebui doar cate o lingurita de suculet..usor introduse toate.
    Piureul de fructe este mai greut pt burtica lor.Poate o supica de legume ..apoi piureut de legume fierte e mai sanatos decat un piure de fructe crude ( ma refer la bebelus asa micut ca al tau)
    Mai ales ca povestesti ca este mai sensibil cred ca ar trebui sa o lasi mai usor cu fructele

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Citat Postat de madasabi Vezi mesajul
    eu sunt toatal contra borcanelelor.mic nu e pentru piure de mere,ca si eu iam dat la 4 luni,acum depinde si cat iai dat.poate fii de la faptul ca borcanelul ala nu contine decat tampenii,pe langa un amarat de mar pe care poti sa insisti facandul in casa
    Si de ce crezi tu ca ele contin tampenii? Ce fel de tampenii? Eu, de ex., am acasa un borcanel de morcov bio si contine: 80% morcov si 20% apa. Ingredientele sunt din culturi bologice controlate. Se specifica de asemenea ca NU contine: lactoproteine, gluten. NU contine adaos de sare, arome, coloranti, conservanti, agenti de ingrosare, vitamine. Deci este pur si simplu piure de morcov cu putina apa. La fel sunt si borcanelele de mere.

Macar marul de la borcanel este preparat termic, nu e normal sa dai mar crud la o varsta asa de mica, e greu digerabil.

Si eu prefer sa prepar in casa, dar nu are sens sa denigram produsele la borcan pentru bebelusi. SUnt o alternativa buna pentru deplasari sau pentru cazuri de urgenta, cand nu apuci din diverse motive sa-i faci tu mancare.
    Modificata de ruxidadi; 05.01.2012 la 23:08:06. Motiv: completare

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari