Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739

Retete pentru un bebe sanatos

Nu stiu daca i-am gasit locul potrivit postarii mele (daca nu e ok,nu-i nici o suparare daca i se schimba locul)m-am gandit sa postez cateva retete pentru bebici mai mari de un an:budinca de dovlecei:1 dovlecel,1 lingura de smantana,1 lingura branza de vaci,1 ou(eu folosesc de prepelita)1 lingurita de unt,1 lingurita de pesmet,dovlecelul il fierbi in apa cu putina sare,il pasezi si il amesteci cu untul frecat cu galbenusul,branzica si pesmetul iar la final pui albusul batut spuma,coci in vas de yena 20 de minute,puiul meu il papa fara probleme.Daca aveti si voi retete pt copii mai mari de un an astept sa le postati(asa facem schimb de experienta).Pupici si la mamici si la bebici!

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    mai am eu o reteta simpla care ii placea fetitei mele.branzica de vaci proaspata cu putina sare,marar tocat marunt,fin,ceapa verde proaspata tocata fin.le amesteci si e un deliciu de pus pe painica dimineata.si e si sanatos.

Floricica Nou Venita marta's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.05.2009
    Postari in forum
    29
    Buna fetelor!va rog mai postati cateva retete,uneori sunt chiar in pana de idei.va multumesc

Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    O alta reteta pe care Darius o prefera este cea de Pui cu sos alb,este super buna si usor de facut.Iti trebuie o pulpa de pui,50g unt,putin zarzavat(morcov,telina,patrunjel)100ml lapte un galbenus de ou,o ceapa mica si 20g faina,pui carnea bine spalata la fiert taiata bucati,iei spuma si apoi pui zarzavatul dat pe razatoare si ceapa intreaga,dupa cea fiert scoti ceapa,faci un sos alb din unt,faina si lapte,il iei de pe foc pui si galbenusul,carnea si zarzavatul(fara ceapa),Darius il mananca cu mamaliguta.

Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Salata de mere:3 mere,zeama de la o lamaie,50g nuci,50g stafide,1para,1banana,sirop din 4 lingurite zahar+4 linguri apa,un praf scortisoara.Cureti merele,le tai felii le stropesti cu zeama de lamaie,tai foarte marunt nucile,para,banana le amesteci cu stafide,pui peste ele siropul fiert si racit,in loc de sirop poti pune iaurt.la un bebe mai mic de un an nu ii pui nuci!

Floricica Debutanta ana2003maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2011
    Postari in forum
    609
    Citat Postat de zonica Vezi mesajul
    Salata de mere:3 mere,zeama de la o lamaie,50g nuci,50g stafide,1para,1banana,sirop din 4 lingurite zahar+4 linguri apa,un praf scortisoara.Cureti merele,le tai felii le stropesti cu zeama de lamaie,tai foarte marunt nucile,para,banana le amesteci cu stafide,pui peste ele siropul fiert si racit,in loc de sirop poti pune iaurt.la un bebe mai mic de un an nu ii pui nuci!

Nu e prea dulce si cu stafide, si banana si 4 lingurite de zahar? Eu cred ca zaharul nu mai e necesar, in rest suna f bun.
    Desi eu nu gatest separat pentru baietelul meu cel mare poate ca am sa postez si eu cateva din preferatele lui, pe care le mancam si noi cu tot atata pofta :)

Floricica Debutanta ana2003maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2011
    Postari in forum
    609
    Spagetti cu pui si cury galben:

500 g piept de pui dezosat,
    1/2 ardei rosu,
    1/2 ardei galben,
    1/2 ardei verde,
    1 ceapa,
    1 conserva lapte de cocos,
    100 ml smantana dulce,
    1 lg cury galben (sau dupa gust)
    sare si piper dupa gust
    ( frunze proaspete de coriandru)optional
    200 g spagetti ( nefierte)( eu folosesc din faina integrala)
    1 lg unt de gatit.
    100 ml cascaval ras

Fierbe pastele insa cu 2 min mai putin decat recomandarea pe pachet.Goleste apa si pune pastele intr-o forma pt cuptor unsa cu putin unt.
    Taie puiul in cubulete. Caleste-l in unt la foc mic. I-l la o parte si caleste ardeiul si ceapa taiate potrivit de mari pana se inmoaie putin. Adauga cury, sare si piper. Adauga smantana si laptele de cocos si puiul si fierbe 1-2 min. Toarna compozitia peste spagetti,presara cascavalul si coace cca 20 min la cuptorul preincalzit la 180 grade( caldura potrivita). Optional: Serveste cu coriandu tocat proaspat
    Modificata de ana2003maria; 08.04.2012 la 00:07:23.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari