Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita buneaalinaelena82's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2012
    Postari in forum
    20

Nelamurit Retete pentru bebelusi de 5 luni

dragi mamici,sint in pana de idei!voi ce mai dati papa la micutii vostri?are cineva reteta de branzica facuta in casa cu zeama de lamaie?

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Branza cu zeama de lamaie

Ingrediente: 1l lapte
    2 linguri zeama de lamaie

Mod de preparare: Se pune laptele la fiert si se stoarce o jumatate de lamaie. Cand clocoteste laptele, se adauga zeama de lamaie si se mai fierbe 2-3 minute (se incheaga foarte repede). Se trece prin sita sau tifon si se tine la rece.
    Sa stii ca branzica asta chiar are gust bun.

Mai este si varianta calcica, dar nu ti-o recomand. Am inteles ca are un gust traznit rau.

Eu i-am dat multa vreme lui Andrei piureuri de fructe de la hame, intai cu mere, cu mere si piersici, apoi, la 5 luni jumatate, cu mere si banane, apoi cu mere, banane, piersici. Bananele se pot introduce de la 6 luni, dar eu piureuri cu banane i-am dat mai devreme, dupa cum spuneam. Ii mai poti lua si cereale (eu am mers cu milupa, sunt foarte dulci si bune) si sa i le prepari cu lapte formula. Cele cu biscuiti si cu 7 cereale sunt excelente pentru ei. La inceput, un piure cat mai moale, zemos, asa le place bebelusilor la inceput.
    Supele nu ti le mananca decat cu mari sfortari, trebuie sa astepti pana pe la 7 luni, cand ii poti da ciorbita si supita de casa, facute pentru voi, numai ca fara sare multa. Acelea vor fi savurate cu mare placere. Tot de la 7 luni, o sa ii poti baga iaurt, pe care il poti combina cu fructe - piersici, banane, pepene galben, caise, cirese, etc.

Membru inregistrat la
    25.11.2012
    Postari in forum
    20
    mersi mult!piure de banane i-am dat si eu micutei mele.din acelea la borcanele,cu combinatie de 2-3 fructe si i-a placut.cereale papa de la 3 luni jum,dar am o nelamuire cu privire la prepararea lor.nu vrea sub nici o forma asa cum scrie pe cutie ca se fac,adica ca un piure si am decis sa le fac in biberon.la 150 ml de apa ,pun 3 masuri de lapte formula si 2 de cereale.nu stiu daca e bine asa.cereale am tot de la milupa,cele simple,fara gluten,pt 4 luni.de care lapte ai folosit pt branzica?de vaca sau din comert cu mai putine grasimi?mersi mult si crestere mare in continuare!

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2011
    Postari in forum
    564
    la 5 luni jumate noi deabia incepeam diversificarea desi am hranit-o cu lapte praf. parerea mea ca e prea devreme pentru retete. nu ti-a dat pediatrul o schema de diversificare? totul depinde de copil: daca e mai plinut poti incepe cu legume, daca e mai slabut cu cereale. branzica cu lamaie se poate face din lapte din comert cu 3.5% grasime. pediatra mi-a recomandat latele Napolact. noi i-am dat banana de la 9 luni, la sfatul medicului. nu ai voie sa-i dai nici un pic de sare pana la 1 an. rinichii bebelui nu sunt destul de dezvoltati ca sa proceseze sarea. daca ii dai prea multe, risti sa dezvolte alergii mai tarziu. sotmacelul si enzimele din organism nu sunt dezvoltate. consulta medicul si ia-o mai incet! multa sanatate!

Membru inregistrat la
    25.11.2012
    Postari in forum
    20
    Citat Postat de simonacio Vezi mesajul
    la 5 luni jumate noi deabia incepeam diversificarea desi am hranit-o cu lapte praf. parerea mea ca e prea devreme pentru retete. nu ti-a dat pediatrul o schema de diversificare? totul depinde de copil: daca e mai plinut poti incepe cu legume, daca e mai slabut cu cereale. branzica cu lamaie se poate face din lapte din comert cu 3.5% grasime. pediatra mi-a recomandat latele Napolact. noi i-am dat banana de la 9 luni, la sfatul medicului. nu ai voie sa-i dai nici un pic de sare pana la 1 an. rinichii bebelui nu sunt destul de dezvoltati ca sa proceseze sarea. daca ii dai prea multe, risti sa dezvolte alergii mai tarziu. sotmacelul si enzimele din organism nu sunt dezvoltate. consulta medicul si ia-o mai incet! multa sanatate!
    aici unde suntem noi nu se merge pe nici o schema.am discutat cu medicul pediatru si a zis ca de la 4 luni ii pot da piureuri de legume sau fructe,cereale,suculete,iar de la 5 luni pot incepe sa-i dau carnita de pui.am inceput diversificarea de la 4 luni jum,pt ca micuta mea nu se mai satura doar cu laptic simplu.la 1 ora jum-2 ore ii era din nou fomica.datorita sistemului de aici recurg la sfaturile voastre dragi mamici cu mai multa experienta.

Floricica Nou Venita catalex's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.04.2012
    Postari in forum
    4
    Buna
    La cinci luni este suficienta o singura masa de solide, in rest lapte (simplu): ii poti da piure de morcov, pastarnac, dovlecel, dovleac, cartof dulce, iar dintre fructe mar/para/avocado - la varsta asta marul si para trebuie preparate termic (coapte/la abur/compot fara zahar, decojite!!). Cam atat... la sase luni ii poti da o masa de legume si una de fructe simple/cu branzica, ii mai introduci eventual carnita de pui, fasole verde, nectarine.. La sapte luni galbenus, iaurt, ...
    Sarea nu are ce cauta in alimentatia bebelului pana la 1 an, nici zaharul.
    Cereale cu gluten dupa 7 luni.
    Eu una prefer sa nu ii dau lui bebe mancare la borcanele. Cerealele au rostul lor daca bebe este sub greutatea normala, dar daca bebe are greutatea ok, cel mult ii poti amesteca o lingurita de cereale cu piureul de fructe sau ii poti da fructele simple.

Floricica Nou Venita Anyared's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.04.2012
    Postari in forum
    39
    Poate te ajuta si cateva din retetele pe care le-am folosit eu: Diversificarea la bebelusi

erlampeywilbu
    Guest

Help me choose my dress!!

Hey ladies

I have done a bit of shopping around and internet hunting and found I really really love the strapless wedding dresses. I have found two in an online shop named Dudool. I love both for different reasons and need to choose one in the next week or two.

These are the two:

Click for details

Click for details

They are pretty different but both so feminine and lovely! Let me know your thoughts. Any feedback would be great!

erlampeywilbu
    Guest

Hey ladies

I have done a bit of shopping around and internet hunting and found I really really love the strapless wedding dresses. I have found two in an online shop named Dudool. I love both for different reasons and need to choose one in the next week or two.

These are the two:

Click for details

Click for details

They are pretty different but both so feminine and lovely! Let me know your thoughts. Any feedback would be great!

erlampeywilbu
    Guest

Hey ladies

These are the two:

Click for details

Click for details

rpandoracheap
    Guest

Hey ladies

These are the two:

Click for details

Click for details

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari