Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Pufuletii in alimentatia copiilor

Eu credeam ca pufuletii sunt ok pentru copii, sunt moi si usor de mestecat si digerat, si nu are ce sa le faca rau ca este doar malai.

Medicul pediatru m-a tot atentionat cu privire la pufuleti si imi spunea ca nu sunt tocmai buni, si ii denumea "mamaliga pe bat". Recunosc ca am ignorat treaba asta si am zis ca e deplasata, pana Edi mi-a faucut o indigestie de la pufuleti cu tot tacamul de voma de nu se mai oprea.

De atunci nici n-a mai vazut pufuleti si am zis ca pana la 18 ani nici nu ii mai dau .

Care este parerea vostra vis-a-vis de pufuelti?

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Orice aliment dat moderat, nu cred ca poate face rau.Bineinteles, daca nu exista anumite restrictii.

mother
    Guest
    ce inseamna dat moderat? o punga pe zi? :P

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Eu pufuleti ii iau cam o data pe saptamana...punga mare cu surprize din care mancam si noi
    Pufuletii au faina de porumb, apa si sare. Pe langa faptul ca nu contin nutrientii necesari copilasului mai sunt si sarati iar sarea mai ales in primul an de viata stim ca nu face bine la rinichii lor micuti.Prefer sa ii dau biscuiti si piscoturi...fructe bineinteles....

mischa2000
    Guest
    gabi, esti sigura ca nu erau expirati?
    sau punga sparta pe undeva ...
    sau nu simpli?

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Pufuleti dati ocazional , adica 1-2 ori pe saptamana ca orice alt aliment nu face rau...
    De exemplu noi daca depasim masura cu mancarea nu ajungem la indigestie?De sarbatori atatia oameni ajung in urgenta cu indigestie datorita faptului ca nu au o limita,nu se lasa pana nu mananca din toate si sa nu ramana nimic...asa si copii ...

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Citat Postat de mischaela2000 Vezi mesajul
    gabi, esti sigura ca nu erau expirati?
    sau punga sparta pe undeva ...
    sau nu simpli?
    Da punga era ok, in termen...el mai mancare pana atunci pufuleti nu era prima oara. Probabil ca a mancat prea multi si de acolo necazurile. Insa am stat si m-amgandit si in afara de faptul ca "ii umfla" somacelul nu fac nimic altceva, aduica n-au nici un fel de beneficiu.

mischa2000
    Guest
    in general noi ca adulti facem indigestii ba cand mancam ... fara numar fara numr si cu mare pofta alimente nu tocmai usoare ...
    sau cand e ceva alterat si insesizabil pe moment.
    un copil mancare fara numar fara numar ... :) nu poate inghiti asa ... poate doar dulciuri ... dar din propria experienta nici macar ...
    asa ca ramane varianta alterarii ... un mic punctulet in pung ape unde intra aer de mult ...

nu se mareste stomacul de la un pufulete care imediat bagat in gura se transforma in pasta ...

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Citat Postat de mischaela2000 Vezi mesajul
    in general noi ca adulti facem indigestii ba cand mancam ... fara numar fara numr si cu mare pofta alimente nu tocmai usoare ...
    sau cand e ceva alterat si insesizabil pe moment.
    un copil mancare fara numar fara numar ... :) nu poate inghiti asa ... poate doar dulciuri ... dar din propria experienta nici macar ...
    asa ca ramane varianta alterarii ... un mic punctulet in pung ape unde intra aer de mult ...
    Sunt de acord cu tine ...sau varianta alterarii

Floricica Debutanta mamica1's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2010
    Postari in forum
    835
    cred ca daca nu exageram cu ei, adica nu in fiecare zi 2pungi de pufuleti, nu le fac rau.
    stiti ca de multe ori consumul de pufuleti, a fost asociat cu aparitia diareei la copiii mai mici de 1an. asa ca cele care le dau pufuleti copiilor de 9luni am vazut, mare grija ca se pot strica la burtica rau. eu le dau maxim de 2ori pe saptamana, o punga amandoi, asa ca nu am patit nimic, prefer grisinele simple, nu stiks ci grisine.si biscuiti cateodata, de regula le iau simpli nu coconitos sau alte arome, cu crema iar rar.
    eu cred ca trebuie sa-i obisnuim cu de toate, date in cantitati mici nu le fac rau.

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Citat Postat de cristina16 Vezi mesajul
    I am dat de sarbatori un ou kinder ca l-a primit de la cineva dar a pus un pic limba pe el si a zis caaahhhh si nu l a mancat , nici macar nu s-a mai uitat la el :)))
    Asa a reactionat si Edi cu ciocolata kinder (aceea mica lunguiata cu lapte mult) am vrut sa ii dau de sarbatori sa guste si cand apus gura pe cicolata s-a strambat si n-a mai vrut deloc sa guste si nici n-am insistat.

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari