Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ancatavi's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2009
    Postari in forum
    166

probleme cu greutate

fetita mea la sapte luni are 6300g este o greutate prea mica?ea s-a nascut cu 3000g si a scazut la 2850g.cat are un copil pe la 7 -8 luni?

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    6300 g e destul de putin la 7 luni, dar este inca in limite normale. Las aici un link cu mai multi indicatori de crestere, facut de organizatia mondiala a sanatatii
    WHO | The WHO Child Growth Standards
    Cand copilul ajunge sub percentilul 3 atunci este o problema. In rest ideea este sa se mentina cam acelasi ritm de crestere, adica daca in luna a treia a fost la percentilul 50 sa nu ajunga in luna a 4-a la percentilul 5... ca atunci inseamna ca s-a intamplat ceva.
    Iar dezvoltarea nu se evalueaza doar prin greutate. Sunt inidcatori si pentru circumferinta capului, lungime, etc

Dar cum papa fetita ta? Ce ii dai si cam ce cantitati? Cum reactioneaza dupa masa? Iar dezvoltarea motorie cum e?
    Pupici si multa sanatate

M-am uitat putin in albumul vostru... vai ce seamana cu fata mea. Mie personal nu mi se pare slaba asa la aspect, mi se pare un copil normal si frumos :)
    Modificata de ankag; 16.11.2010 la 15:55:49.

Floricica Cu Vechime kamyy's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    9.867
    Depinde de fiecare copil in parte...fetita mea a avut a 6 luni 8,5kg,acum la un an fara 2 zile are undeva peste 11kg...dar ea a fost mare la nastere a avut 4,380kg si a scazut la 4,050kg...dar manaca foarte bine,absolut tot ce ii dau.

Floricica Nou Venita ancatavi's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2009
    Postari in forum
    166
    mananca bn nu am probleme cu ea.papa si lapte si cereale,supica,suculet,iaurtel,piure,branzica,pufuleti,biscuiti,mar,portocala banana.cam tot ce se poate manca la varsta asta.ea este un copil ff energic nu sta 2 clipe jos.sa faca mereu ceva.oricum dr mi-a zis ca e putin slabuta dar dezvoltarea e buna nu are nimic,acum nea dat niste vitamine baby jarrow dau si pofta de mancare,sunt pune si pt anemii,pt refacerea florei intestinale.acum sa vedem.adevarul e ca au fost cam scumpe,dar pt miha mea fac orice.

mischa2000
    Guest
    pai daca maninca bine de ce ii dai vitamine?
    faptul ca e mai slabuta nu are nici o legatura cu carentele de orice fel.
    pentru linistea ta poti face niste analize normale ... dar nu ii ma da vitamine fara motiv.
    sa stii ca exista copii slabi sanatosi tun si copii superdezvoltati ... si toate alea varza.

Floricica Nou Venita irina_ioana's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.01.2011
    Postari in forum
    1

Nefericire bebe de 10 luni nu mananca

Am o fetita de 10 luni si are 7,5 kg. La nastere a avut 3470gr. De vreo 4 luni a inceput sa nu mai manance cum trebuie, iar acum, de vreo doua saptamani, mananca numai lapte, biscuiti si paine. Altceva nu-mi accepta.Mentionez ca pana la aceasta varsta nu i-a iesit nici un dintisor. Am fost si la medicul de familie si la pediatru, insa amandoi mi-au zis ca trebuie sa o las in legea ei, ca, la un moment dat o sa se apuce de mancat. Mi-au dat sa-i dau vitamine, dar nu ia nimic, vomita tot. Nu am ce sa mai fac, sunt disperata. Rog mamicile mai experimentate sa-mi dea o solutie la problema mea.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari