Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414

Probleme cu diversificarea

Am si eu nevoie de niste sfaturi de la mamici cu mai multa experienta.Antonia are 8luni si nu vrea sa manance mancare solida,mai ales mancare cu lingurita doar lapte in biberon si fructe de orice fel,rosii si castraveti...stam 3insi pe ea sa o pacalim sa inghita cateva lingurite...am inceput cu diversificarea la 5luni(atunci mi am pierdut si laptele)si a mancat la inceput dupa care nu prea a mai vrut si noi am lasat o asa i am dat lapte si am fost acum 1saptamana cu ea la pediatru si ne a certat ca e slaba are 6kg 600la 8luni dar faza e ca ea a fost mica si la nastere 2kg400 .Am inceput sa ii bag in lapte cereale de la Nestle orez cu roscove cate o lingurita la fiecare masa poate o mai lua si ea in greutate,oare o fi bine???De renuntat nu o sa mai renuntam,insistam pe ea cu mancarea...mi a zis un coleg ca sa o las nemancata o masa si o sa vrea...am incercat si e mai rau k se enerveaza si nu mai vrea nimic,plangeeeee si iti da peste mana,baga buza de jos in gura si nu ai ce ii face...m am gandit sa incep sa ii dau lapte de vaca dar mama soacra zice ca nu k devine anemica.Voi ce ziceti e chiar asa slaba la 6kg 600 si voi cum ati procedat???

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Buna Maria,
    in primul rand ai grija cu cerealele cu orez si roscove ca s-ar putea s-o constipe, acestea sunt cereale pentru regim!Daca nu ai probleme de genul asta poti sa-i dai in continuare.
    Ia-o incet, da-i ce-i place ei, n-o forta ca n-ai sa rezolvi nimic...ia-o treptat!
    Daca-i slabuta asta se poate recupera, incearca sa-i dai mancare din toate grupele alimentare.Fa ca masa sa fie moment de placere pentru ea, nu "camp de bataie ", stiu ca e greu, dar incet, incet, ai sa vezi c-o sa reusesti.

Lapte de vaca, EXCLUS, are dreptate soacra ta! Nu-i are valoare nutritiva, nu se da inainte de un an si te poti alege cu mai multe probleme decat iti poti imagina!

O sa caut un grafic de crestere si iti pun un link, nu-mi mai amintesc acum care-i greutatea ideala la aceasta varsta!

Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    mersi mult pt sfaturi...da i am luat cereale cu orez pt ca a avut diaree de la dintisori vreo 3zile,asta a fost si motivul pt care am mers la pediatru...acum am scapat de diaree face normal

Floricica Debutanta miriam82's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    780
    Incearca cu alte feluri de cereale pentru bebelusi, sunt de la diferite firme, diverse gusturi si ingrediente, pe grupe de varsta. Si poti sa ii faci ca un piure, nu doar sa pui putin in biberon, ca asa nici nu simte. Si da-i ce-i place, important e sa manance. Foarte bine ca mananca fructe.
    Lapte de vaca in nici un caz, nici nu stiu de ce te-ai gandit la laptele de vaca, din moment ce mananca laptele praf deja si nu are probleme cu el.

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Citat Postat de Maria Vezi mesajul
    mersi mult pt sfaturi...da i am luat cereale cu orez pt ca a avut diaree de la dintisori vreo 3zile,asta a fost si motivul pt care am mers la pediatru...acum am scapat de diaree face normal
    Ok, atunci, dar cum spunea si miriam@, poti sa-i faci piure din cereale cu lapte, POTI SA-I PUI SI IN PIUREUL DE FRUCTE SAU IAURT! Bafta!

Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    iaurt nu i am dat pana acum...de care iaurt folositi voi...am zis k baga astia chimicale in ele...la capitolul lactate i am dat doar branzica facuta de mama soacra si ii dau cu banana

Floricica Debutanta miriam82's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    780
    Eu lactatele pentru copiii le iau de la Napolact. Si le dau mai mult kefir decat iaurt. Untul si smantana tot de la ei.
    Modificata de miriam82; 11.08.2011 la 15:28:29.

Floricica Novice nalexandra's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2011
    Postari in forum
    396
    Maria in mod normal un bebe trebuie sa ia in greutate in primele4luni din viata800grame,in urmatoarele4 luni,500grame iar in urmatoarele4cam250grame!La6luni trebuie sa isi dubleze greutatea de la nastere!Tinand cont ca la tine a fost micuta e binisor!!!Cat despre mancarica la varsta asta trebuia sa manance mai multe!!!acum ia o si tu treptat cum a a spus si Nicole si dai azi ceva,maine ceva!!!Rabdare si bafta!!!

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    practic e slabuta,dar nu te speria.hai sa iti zic la 8 luni ce papa fata mea.avea in meniu cereale de la milupa,iaurtel danonino,supa,piure de cartofi,banane,mere,biscuiti,nectarine,spanac,pepene galben,si cam atat imi aduc aminte.nici fetita mea nu era mancacioasa,dar tine minte,nu o forta,nu fii agitata cand ii dai sa pape,ai multa rabdare,si mareste-i programult,dai dimineata lapte,pe la 9-10 dai fructe,pe la 1-2 dai supa si biscuitei sau danonino,pe la 5-6 dai cereale iar seara dai lapticul.eu cam asa procedam,si ea lua 2-3 linguri de ceva la o masa,iar la 1 anisor iam dat vitamine care au facto sa pape,si asa sa invatat.acum papa orice,rar refuza.to ce tiam scris e valabil daca e vb de mofturile fetei,daca e o problema de sanatate nu stiu ce sfat sa iti dau.succes

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    aaaaaa,da in nici un caz lapte de vaca.si eu am tinuto pe milumil pe fetita mea pana la 2 ani,abia acum bea lapte de vaca

Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    fetelor va multumesc din suflet pt sfaturi,am sa tin cont de ele....de sanatoasa e sanatoasa asa a zis pediatra k asta a zis si ea un copil sanatos nu are de ce sa fie asa slab...azi manca pepene rosu si caisa si putina banana cu branza si pe la17 asa ii fiersai un ficatel si il manca
    pe tot...am observat ca daca ii dau ei in mana sau ii bag in gurita papa dar nu supor
    ta lingurita....am de gand sa ii caur niste lingurite colorate poate o atrag as
    a...mi se pare k de cand am mai insistat pe ea cu mancarea parca a mai luat ceva in greutate,maine o sa o cantaresc....multumesc inca o data pt ajutor...va pupam

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari