Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta g_ioana's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.09.2010
    Postari in forum
    1.064

Problema cu cerealele

Buna, fetelor!Am si eu nevoie de un sfat.
    I-am dat fiului meu cereale de la Nestle - se fac cocoloase greu de "doborat"
    I-am dat cereale cu lapte de la Humana (ben laptic tot Humana) si, desi i le-am facut de consistenta grisului, nu apuca sa termine de mancat si devin de consistenta apoasa (asta in max 5 min dupa ce le-am preparat). Voi patiti acelasi lucru cu ele?
    Despre cerealale de la milupa .... am inteles ca sunt gretoase

Care cereale sunt bine tolerate de copilasii vostri? Si, mai ales, ati intampinat si voi problemele astea?

Floricica Avansata kim80's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.877
    Eu nu am avut nici una din problemele pe care le ai tu...cereale de la Nestle am folosit de la 4 luni si nu s-a facut deloc cocoloase, pe la 1 an am zis sa-i mai dau si de la alta firma si i-am luat si humana si milupa, humana...erau ok, nu am obs nici o diferenta intre ele si nestle iar cele de la milupa intradevar nu sunt asa parfumate si gustoase ca celelalte dar cica sunt mai bio dar fetita mea le-a mancat cu placere. Acum i cumpar ce gasesc la promotie indiferent daca e milupa, nestle sau humana dar mai mult merg pe milupa si nestle.

Floricica Cu Vechime amona's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.05.2008
    Postari in forum
    5.485
    Bună seara !
    Eu am dat băiatului meu cereale Milupa încă de la 5 luni , cumpăram cîte două cutii și le alternam să nu se plictisească de același gust , dacă pui cît scrie la indicații , nu are de ce să se subțieze mai repede 30 de minute, asta am constatat în timp ......

Alea de la Nestle le-am încercat dar nu i-au plăcut , așa că am mers tot pe Milupa pînă la un an jumate , cînd nu le-a mai vrut el deloc .........

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Si daca apa este f fierbinte cand le faci, au tendinta sa se faca cocoloase...incearca si cu apa un pic mai rece. Asta a fost experienta mea.

mischa2000
    Guest
    voi faceti cerealele cu apa?
    eu intotdeauna le-am facut cu lapte ... macar impuscam doi iepuri ... masa cu lapte si cereale ...

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Da, dar apa cu care facu laptele sa fie mai rece, nu fierbinte. si sunt si variante care au laptele incorporat, adevarul e ca alea se fac mai groase si sunt f gusoase, se terminau (sunt pt 6 luni) mult mai repede la noi pt ca le atacam si eu.

mischa2000
    Guest
    ei ... au si lapte in ele ... dar nu tot laptele ...
    eu am folosit orez cu roscove ...din care manca in cantitati industriale pentru ca nu se ingrosau imediat ...

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Eu i-am dat de la Humana cereale cu lapte pana la 1 an, apoi am incercat Nestle insa nu i-au pacut la gust si sincer nici mie si de actunci papam cerealele de la Milupa fara lapte cu multicereale sunt suuper gustoase, mai sanatoase (zic eu pentru ca nu au arome) si le facem cu lapte de vaca.
    Cerealele care au deja lapte in compozitie stiu ca se fac doar cu apa nu se adauga si lapte.

Ca sa nu mai ai probleme cu cerealele incearca sa le faci exact asa cum scrie pe cutie, si n-ar trebui sa se mai faca asa cum zici cocoloase.

Floricica Senior niki29's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.08.2009
    Postari in forum
    2.598
    Citat Postat de g_ioana Vezi mesajul
    Buna, fetelor!Am si eu nevoie de un sfat.
    I-am dat fiului meu cereale de la Nestle - se fac cocoloase greu de "doborat"
    I-am dat cereale cu lapte de la Humana (ben laptic tot Humana) si, desi i le-am facut de consistenta grisului, nu apuca sa termine de mancat si devin de consistenta apoasa (asta in max 5 min dupa ce le-am preparat). Voi patiti acelasi lucru cu ele?
    Despre cerealale de la milupa .... am inteles ca sunt gretoase

Care cereale sunt bine tolerate de copilasii vostri? Si, mai ales, ati intampinat si voi problemele astea?
    da, am patit -o si eu la inceput, mai ales cu Nestle. asa cum au zis si fetele incearca cu apa calduta, nu fierbinte. dupa cateva portii stricate ...o sa devii experta. fetita mea a acceptat toate cele 3 tipuri de cereale, i le-am dat alternativ

Floricica Debutanta g_ioana's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.09.2010
    Postari in forum
    1.064
    va multumesc pentru raspunsuri!

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    eu nu am avut astfel de probleme si i-am dat cereale de la NESTLE,MILUPA SI BEBELAC...la fiecare cutie cumparata ai patit acelasi lucru?
    sa nu fie expirata sau necorespunzator depozitata

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari