Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 8
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
    Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097

Primul aliment in diversificare

As vrea sa vorbim care a fost primul aliment introdus in alimentatia bebelusului dumneavoastra
    Cum s-a adaptat cu diversificarea? ati intampinat probleme in introducerea alimentelor noi?

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    primul aliment introdus la fetita a fost sucul de mar.L-a acceptat foarte bine.Am inceput usor..cate o lingurita..a durat cam o saptamana ..apoi am introdus sucul de mar cu morcov.Am inceput diversificarea la 4 luni si jumatate ( fetita nefiind alaptata la san decat 2 luni jumatate)
    La baietel am inceput cu legumele..Primul aliment nou a fost supa din 2 legume..apoi am introdus treptat cate o leguma noua
    Am inceput la 5 luni jumatate..el fiind alaptat exclusiv la san.

Pentru a fi hraniti cu lingurita, sugarii trebuie sa fie in stare sa stea pe un scaun si sa-si sustina capul timp de cateva minute. De asemenea, ei trebuie sa piarda reflexul de a scoate orice corp strain (inclusiv alimentele solide) din gurita cu ajutorul limbii. Daca bebelusul respinge mancarea dupa cateva incercari de a fi hranit cu lingurita, asteptati o saptamana inainte de a incerca din nou.

Avem 3 posibiltati:

In mod traditional, sucul de fructe este primul aliment oferit sugarului datorita aportului de vitamina C si de minerale. Sucul de fructe trebuie introdus treptat, crescand consistenta (prin adaus de pulpa) si volumul, ajungand ca la varsta de 5 luni masa de fructe sa inlocuiasca o masa de lapte.

Fainoasele(cerealele) reprezinta primul aliment semisolid introdus in alimentatia sugarului, cu mentiunea ca administrarea fainoaselor de grau trebuie intarziata pana la 6 -7 luni. In schimb, faina din porumb si faina din orez pot fi introduse mai devreme (4 luni).

Supa de legume este o a III-a varianta.

Floricica Cu Vechime Bia25's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.07.2010
    Postari in forum
    8.236
    noi am inceput de la 5 luni diversificarea,iar primul aliment introdus a fost suculetul de morcov...la fel ca tine am inceput cu o lingurita de suc si am marit cantitatea treptat....

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Eu am inceput cu orez.
    Au fost si alimente care nu i-au prea placut... dar am incercat alte retete, sau alte alimente din aceiasi grupa alimentara.
    Nu pot spune ca am avut probleme cu diversificarea... e o mare mancacioasa :) Mai degraba am avut probleme ca era mai interesata de solide decat avea rabdare sa suga la san.... dar cu rabdare am trecut si peste aceasta perioada.

Floricica Nou Venita iri_nuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.01.2010
    Postari in forum
    265
    si eu am inceput diversificarea de o sapt...adik vreau sa incep...ca bebe se pare ca nu vrea nimic :))... i-am dat supa de 2 legume- ii venea sa vomite, i-am dat supa din 3 legume- ii venea sa vomite,,, am zis ca e scarbos asa apa de la legume si ar trebui sa incerc cu suc, fiind mai dulce ma gandeam ca o sa pape- eroare.. face la fel...i-am dat sa guste mar si se pare ca nu atat de grava reactia ca la morcov... acum chiar nush ce sa mai fac.... ne apropiem de 6 luni si il alaptez la san si seara, inainte de culcare, cand ii dau vigantolette bea cateva lingurite de apa fiarta...se bucura tare cand ii dau apa(asta pt ca nu are gust)..sper sa nu fie un mofturos si sa treaca etapa asta...important e, deocamdata, sa se obisnuiasca cu gusturile ...nu?!?!

oanachampion
    Guest
    Eu am inceput cu cereale pt bebelusi (din orez, fara arome adaugate), amestecam cate o lingurita de cereale cu 4 lingurite de formula (preparata, nu praf) si le dadeam... Dupa o perioada le-am introdus piureul de morcovi... apoi de mere... si asa mai departe.

Moderator Floricica Veterana maryann32's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2008
    Postari in forum
    20.696
    Citat Postat de oanachampion Vezi mesajul
    Eu am inceput cu cereale pt bebelusi (din orez, fara arome adaugate), amestecam cate o lingurita de cereale cu 4 lingurite de formula (preparata, nu praf) si le dadeam... Dupa o perioada le-am introdus piureul de morcovi... apoi de mere... si asa mai departe.
    Absolut identic am facut si eu! Cu mentiunea ca am pus cerealele de orez in lapte in biberon!

Membru inregistrat la
    16.01.2010
    Postari in forum
    265
    mie tare peste mana sa ii dau cereale...... pt ca nu i-am dat cu biberonul niciodata, nu i-am dat lapte praf niciodata si nu stiu cum reactioneaza.... si ca sa mulg si sa amestec cu cereale e prea greu pt mine..... si in plus Erik are deja putin peste 10 kg la aproape 6 luniasa ca nu e musai cereale...zic eu...gresesc??

oanachampion
    Guest
    Irina, la baza piramidei alimentelor se afla cerealele (sub diverse forme)... nimeni nu e atat de gras, cat sa nu mai aiba nevoie de cereale (logic, ideal e sa mancam cereale integrale)... Daca te uiti pe cutia de cereale pt bb, o sa vezi ce putine calorii contin, de fapt...

Membru inregistrat la
    16.01.2010
    Postari in forum
    265
    dahhhh...... mai cantaresc in balanta si restul.... tre sa ma mulg(nu am facut asta niciodata, nush cum se face, tre sa cumpar pompa ).... sunt chiar atat de importante la inceputul diversificarii...sau se poate amana introducerea lor?

Membru inregistrat la
    16.01.2010
    Postari in forum
    265
    sau mai bine...nu as putea sa ii dau cereale amestecate cu suc de morcov ...?sau poate suc de mar?....

+ Raspunde
Pagina 1 din 8
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari