Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita moniktto's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.06.2009
    Postari in forum
    49
    am un bebelus de 4 luni si a facut o mica indigestie, doctorul mi-a spus sa nu-i mai dau lapte praf si, prin urmare, am fost nevoita sa-i dau doar cereale si orez nestle. ce stiti? ce se intampla cand bebe primeste mai multe cereale decat trebuie?

claudia73
    Guest
    Ti-a zis doctorul sa nu-i mai dai lapte ? Nici macar din cel special, fara lactoza sau, stiu eu, din soia (de ex.) ?
    Cred ca bebe, daca primeste mai multe cereale decat trebuie, se poate constipa. Si obezitatea e un risc, dar asta se poate instala doar daca se consuma, in execes, un timp indelungat.

Membru inregistrat la
    01.06.2009
    Postari in forum
    49
    da, mi-a spus sa nu-i mai dau lapte 2 zile si apoi sa il introduc treptat si in tot timpul acesta sa-i dau cereale si orez tocmai pt asi reveni

claudia73
    Guest
    Dar dai alte lichide, nu ? Ceai, apa.
    Neplacuta situatie, sper sa-si revina repede bebele tau.

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    interesant !!! spune-i dr tau ca repausul digestiv dpdv al laptelui in perioada indigestiei este ceva....din trecut. se considera ca nici laptele fara lactoza nu isi are intotdeauna rostul iar in afara au inceput sa renunte si la ideea aceasta, si se merge pe principiul " acelasi tip de mancare mai putin alimentele care sunt purgative "

Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    si mai spune-i dr tau ca cerealele fac parte din "diversificare " ca sa zic asa, ori cand vorbim despre diversificare mergem pe ideea ca totdeauna un aliment nou se introduce in plina sanatate a copilului. asa ca nu ar fi tocmai indicat sa incepi cu cereale pt prima data cand copilul este bolnav ( si o afectiune digestiva..)

Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    cat despre "cate cereale ?" se spune ( dar nu pot garanta pt afirmatia asta ) ca tb sa primeasca atatea lingurite cate luni are.

Membru inregistrat la
    01.06.2009
    Postari in forum
    49
    doctorul spune k laptele este purgativ si cereale ii dadeam deja de vreo saptamana

Floricica Cu Vechime ligiafodorean's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    si mie mi s-a recomandat la fel sa sistez laptele praf si orice alt tip de lactat timp de 2 zile cand a facut Carina enterocolita... si a fost ok pt ca-i pregateam Carinei compot de mar gutui si-i dadeam peste zi sa se hidrateze...

eu cereale ii dau in medie Carinei cam 6-7 masuri pe zi... am vazut ca pe cutie se specifica ca pot sa-i dau mai mult (aprox 10-12 masuri) insa nu vreau sa abuzez de ele

Floricica Cu Vechime ligiafodorean's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    cred ca depinde si afara de pediatru, eu am primit o lista cu alimentele pe care sa i le dau si crede-ma sunt aceleasi pe care le recomanda si pediatrii romani: orez, morcov, mar gutui, etc...

soko09bird@yahoo.com
    Guest
    si eu am un bebe de 5 luni si jumatate si ii dau dimineata si seara faina de orez cu lapte praf 200 ml iar peste zi ii dau la ora 9 o banana intreaga cu 150 ml lapte praf, la ora 13 ii dau supa de legume cu pireu de legume cu o lingurita de carne de pui sau galbenus de ou(intr-o zi carne, intr-o zi galbenus) bineanteles amestecate cu pireul de legume, iar la ora 17 ii dau fructe de sezon de ex:caise, piersici,mere amestecate cu 2 biscuiti si cu o lingura branza de vaci facuta de mine in casa din lapte de vaca proaspat, si Doamne-ti multumesc ii merge foarte bine, si nu cred ca subestimez nici vitaminele din fructe si nici fibrele din cereale si legume pt ca incerc sa-i dau cat de cat din toate si nu foarte mult numai din una din ele. Adevarul e ca e foarte mancacioasa si pofticioasa dar nu as putea spune ca e obeza chiar daca are mai bine de zece kg pt,peste 70 de cm. pupici

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari