Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 27
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Moderator Floricica Senior madalinutzamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906

Papica diversificarii: la borcanel sau preparata in casa?

Dragi mamici, cum credeti voi ca este mai bine pentru copilasul vostru? Sa incepeti diversificarea (si sa continuati) folosind borcanelele gata preparate din comert conform varstei sau preferati sa le preparati voi mancarica?
    Astept dezbateri pe aceasta tema:)
    Modificata de madalinutzamamy; 20.04.2011 la 00:44:05.

Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906
    Eu am preferat sa incep diversificarea folosind pireuturi facute de mine acasa deoarece nu aveam incredere deplina in cele din comert. Puiul meu le-a acceptat foarte bine. Cand am incercat sa-i dau de la borcanel a refuzat si de acolo incepuse calvarul nostru cu mancarica. Ati patit si voi asa ceva?

Moderator Floricica Veterana Tinker_Bell's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.07.2009
    Postari in forum
    10.707
    Eu i-am facut si ii fac in casa si piureu de fructe si de legume,la borcanel nu i-am dat pana acum!Nu am o parere proasta despre mancare la borcanele,din cate am citit e destul de buna,si daca pleci cu copilul de exemplu din tara si cateva zile ti le peteci mai mult pe drumuri sunt de mare ajutor!

Floricica Cu Vechime kamyy's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    9.867
    Eu am folosit de ambele feluri...Acasa i-am facut zilnic mancarica proaspata,iar cand am fost plecati am luat la borcanel...In vara am fost in Romania in concediu si fiind tot pe drumuri mai mult i-am dat din borcanel...Eu am mers cu o sapt inainte in tara si mi-am dus cateva si apoi i-am spus sotului sa-mi aduca mai multe ca e o diferenta fff mare de pret...In Ro sunt cu mult mai scumpe decat aici unde locuiesc eu,adica in Germania.Si calitatea mi se pare alta...Am luat cateva din Ro sa am pe drum inapoi dar erau f subtiri,aproape curgeau si 8-10 ron un borcanel...exagerat de scump.

Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906
    Da sunt foarte scumpe. Darius nu a acceptat borcanelele asa ca, la drum ii faceam ceva care era mai putin perisabil si ii puneam in borcanase care ma ajutau enorm la drum:)

Floricica Nou Venita cris_01's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    150
    Ai aici un subiect legat de aceasta problema: https://www.copilul.ro/forum/bebelus...ert-12749.html

Floricica Senior codrutasim's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.11.2009
    Postari in forum
    2.718
    eu ce sa zic; nu sunt de acord cu mancarea la borcanel; dar am patit-o cu ambele fete sa refuze mancarea mea la un moment dat si am apelat la borcanele; sunt de acord cu borcanele o perioada, chiar si o luna, pana se pune puiul pe picioare si revine la mancarea facuta in casa; am intrebat si doctora de fam si ea este 100 % pentru borcanele, pt ca sunt testate si verificate, facute special pt varsta si nevoile bebelusului; ba chiar mi-a spus ca sunt tari precum spania, germania, nemaivorbind de s.u.a. unde se recomanda numai mancare la borcanele; si am intrebat si pediatrul care-mi consulta periodic copilul si nici el nu a zis "nu" categoric; a zis ca pot fi folosite intr-un concediu sau ca ultima situatie atunci cand copilul face "greva foamei"; dar sa nu abuzam de ele, ca sunt sintetice totusi; deci....fiecare cum doreste

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Eu am facut in casa pentru ambii copii
    Nici nu am incercat borcanelul..nici nu a fost nevoie
    Cred ca daca eram nevoita le foloseam.desi sunt impotriva lor.In primul rand sunt scumpe si in al doi-lea rand nu stiu daca ii placea copilului.

Floricica Novice mica82ro's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.07.2008
    Postari in forum
    410
    Citat Postat de kamyy Vezi mesajul
    ..Am luat cateva din Ro sa am pe drum inapoi dar erau f subtiri,aproape curgeau si 8-10 ron un borcanel...exagerat de scump.
    Nu stiu ce sa zic... eu am folosit borcanelele de la Humana si Hipp de la noi si mi s-au parut ok.Chiar si cele Nestle cu legume si carnita sunt destul de dense, ca uneori trebuie sa i le diluez putin ca sa le poata mesteca cel mic. M-a mancat undeva sa iau din Italia cateva baxuri de borcanele Plasmon si Nipol, cand piciul cel mare avea 9 luni si nu am fost ff incantata.Acolo sa fi vazut borcanele diluate.

Cat despre dilema borcanel sau mancare facuta in casa, am fost foarte surprinsa cand pediatrul (dr. Stanciu Adrian) mi-a zis ca personal recomanda borcanelele pentru ca sunt mult mai echilibrate si imbogatite cu vitamine care se pierd la fiert. Mi-a zis clar sa aleg intre borcanele sau alimente gatite la aburi ,daca vreau ca aportul de vitamine sa fie optim. Nu imi permit sa ii cumpar copilului numai borcanele, insa atunci cand o fac incerc sa ii iau unele de calitate, iar cand ii dau alimente preparate in casa le gatesc la bain-marie. Oricum gama de borcanele nu este fff variata si nu acopera toate alimentele care ar trebui introduse in alimentatie, deci oricum copilul trebuie sa consume si alimente preparate acasa. In plus de la 4 luni chiar sunt ff putine variante de borcanele. Personal sunt pentru imbinarea celor doua tipuri de alimente: si gatit in casa si borcanel din cand in cand.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu nu sunt de acord sub nici o forma cu borcanelele.cand am fost plecata cu ea,cand avea 5 luni,iam dat pe drum iaurt danone simplu,si apoi am avut cu mine biscuiti,banana si leam pisat intrun castron cu furculita,iar urmatoarea masa a fost de lapte.asa ca se poate da si altceva pe drum.iar daca stai acasa e pacat de bb si de bani sa nu ii faci tu proaspat

Floricica Senior codrutasim's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.11.2009
    Postari in forum
    2.718
    madasabi, DANONE la 5 luni?.....si dai cu pietre in borcanele facute de pediatri?......ciudat....

+ Raspunde
Pagina 1 din 27
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari