Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ioana_carmen's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2010
    Postari in forum
    2

Postare Papa-Tot

As avea si eu o intrebare daca se poate sa ma ajutati si pe mine...Am un baietel de 7 luni si cantareste aproape 10 kg prea mult ! Nu prea stiu cam de cate ori ar trebui sa manance pe zi si ce anume sa.i dau mai exact ca sa nu depaseasca asa tare in greutate,nu e prea sanatos sa fii gras.

Floricica Nou Venita alina suticau's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.12.2009
    Postari in forum
    75
    pai e maricut baietelul noi avem cinci luni si aveam numa 6700 bine k nu am fost grasuti tare niciodata asa potriviti speram sa crestem de acum mai bine k mancam si altceva decat lapte,noi papam acum in afara de lapte o masa de mar cu cereale sau putina dar putina banana de gust ca plange dupa ea dar nu in fiecare zi(banana)mar da zilnic.apoi intre mese un biberon cam 70-80 ml suc morcov cu mandarina sau portocala ca noi avem probleme cu constipatia,supica de zarzavat piure dar bem si cam 80-90 max zeama,si in rest laptic paf k de 2 saptamani a renuntat la piept de tot.voi ce credeti e bine?avem de fapt 5 luni jumatela 7 lunite tot asa cred k o masa de fructe,una de legume,apoi cred ca seara ii mai poti da ceva poate tot legume iaurt cred ca nui bun inca asa zicea pediatra cam de la 8 luni ar fi bun,asteptam si noi sa vedem sfaturi si de la alte mamici

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    ioana_carmen in primul rand cred ca ar trebui sa renunti la cerealele pentru bebelusi sau sa ii reduci drastic cantitatea de cereale pe care o consuma. Cerealele ingrasa artificiale "umfla" ca sa zic asa, acum nu mai stiu exact cum erau mesele lui Edi insa cand ajung acasa ma uit pe caietel si o sa postez.

mischa2000
    Guest
    ioana, in primul rand spune-ne care este meniul copilului tau ... sa vedem pe unde se mai poate ajusta ...
    alina ... de ce plange copilul la lipsa bananei?
    eventual cauta niste cereale care contin si banana adecvate varstei si strecoara o lingurita in piure.

Floricica Nou Venita alina suticau's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.12.2009
    Postari in forum
    75
    nu......plange ca vrea daca o vede dar asa am zis ca nui dau tot timpu ocazional si o amestec cu mar da putina daca e o linguritain rest ce ziceti e bine ptr varsta lui ce mancam dar si la kg sa zic ca are acum cam 7 kgvoi ce parere aveti????sau ce si cum sa-i dau sa pape sa fie bine,mentionez ca diversificarea am inceput la 4 luni cu morcovel suc apoi la 5 luni am introdus supica zeama si acum deabea de cateva zile papam si piureutu de legume si marutu ori copt ori dat prin razatoarea de sticla cu cereale dar uneori simplu ca ne constipam tare si nu mai stiu ce sa-i mai dau,multumim de raspunsuri si mai asteptam

mischa2000
    Guest
    pai spune-ne care este meniul lui exact ...

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    poi gaza mea are doar 2 luni si cateva zile si are deja 6 kg :P

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    La aproape 10 kg la varsta de 7 luni se incadreaza in limite normale, dar in partea de sus. Deci daca asa e felul lui mie mi se pare ok.
    Eu l-as hrani ca pe orice copil de varsta lui, si cum s-a mai spus, as pune mai mult accent pe fructe si legume si as reduce putin din cereale.
    Cat timp mancarea oferita este sanatoasa si variata, copilul poate manca dupa apetit... asa isi atinge greutatea determinata genetic. Si unii sunt mai slabi, altii sunt mai grasi... nu pot fi toti la stasul ala pe care il gasim noi in tabelele de la cabinetele de dr. de fam.
    Mi se par mult mai ok cum au americanii cu percentile... uite aici e tabelul facut de OMS
    WHO | The WHO Child Growth Standards
    Aici sunt mai multe chestii care se evalueaza, nu doar greutatea, ca nu e singurul indicator de dezvoltare.
    Sanatosi sa fie, ca greutatea e doar un numar.
    Modificata de ankag; 22.11.2010 la 10:07:54.

Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Citat Postat de ghiocelul_rosu Vezi mesajul
    poi gaza mea are doar 2 luni si cateva zile si are deja 6 kg :P
    E aprox pe acelasi percentil cu baietelul de 7 luni... deci cam la fel de grasuni.

mischa2000
    Guest
    dar conform Institutului de Igiena si Sanatate Publica Bucuresti ... greutatea la 7 luni e undeva la 7250-9150.
    deci greutatea e depasit cu multisor.
    de ce sa facem comparatie intre oms si sursa de mai sus ... simplu ...vorbim de copii romani ...
    ... de exemplu ... oms poate vorbi de aceleasi valori si incazul copiilor din china? ... banuiesc ca daca parintii sunt de statura mai mica sa sunt si copii, nu?

daca mai adunam macar 500 gr pana la 1 an ... pentru ca se vede cum bebelusul asimileaza bine ... o sa ajunga la in jur de 13 kile ...
    si iti spun eu ... e mult. nu vreau sa jignesc pe nimeni ... dar e greu mai tarziu sa pui copilul la slabit.

bine inteles mai conteaza si statura parintilor ... din tata de 1.90 si mama de la 1.74 in mod sigur nu iese liliputan ...

ideea e ca surplusul de greutate poate dauna, rezulta motricitate redusa si inclusiv suprasolicitarea oaselor.

Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Citat Postat de mischaela2000 Vezi mesajul
    dar conform Institutului de Igiena si Sanatate Publica Bucuresti ... greutatea la 7 luni e undeva la 7250-9150.
    deci greutatea e depasit cu multisor.
    de ce sa facem comparatie intre oms si sursa de mai sus ... simplu ...vorbim de copii romani ...
    ... de exemplu ... oms poate vorbi de aceleasi valori si incazul copiilor din china? ... banuiesc ca daca parintii sunt de statura mai mica sa sunt si copii, nu?
    Da-mi te rog un link cu tabelele respective.
    Clar ca un studiu corect facut in Romania este mai relevant pentru romani.
    OMS a facut studiul in 6 locatii in lume, USA, Norvegia, Oman, Brazilia, India, Ghana, iar limitele sunt mult mai largi... pentru fetite la 7 luni 5.8-10.2 kg Pentru baieti 6.4-10.7 kg ... deci da, se vorbeste de aceleasi valori pentru toti copii din lume.

Aici e documentatia privind cum a fost facut studiul
    WHO | WHO Child Growth Standards: Methods and development

Studiul este facut pe copii alaptati exclusiv sau predominant pana la minim 4 luni, si cu diversificarea inceputa dupa 6 luni. Parerea mea ca si astea sunt niste aspecte care duc la diferente. Plus ca am citit despre suprahranirea copiilor alaptati in cazul in care sunt hraniti cu lapte matern muls, deoarece biberonul nu le ofera posibilitatea sa isi dea seama la fel de rapid cand sunt hraniti (metoda artificiala care poate duce la ingrasare).
    In rest consider ca un copil sanatos are un apetit conform cu nevoile organismului. Ingrasarea poate veni in momentul in care dieta nu este echilibrata si contine produse hipercalorice (ca si la adulti).

Citat Postat de mischaela2000 Vezi mesajul
    deea e ca surplusul de greutate poate dauna, rezulta motricitate redusa si inclusiv suprasolicitarea oaselor.
    Perfect de acord.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari