Ultimele discutii din forum
    lorito
    Guest

Oul in alimentatia bebelusului

Cate oua trebuie sa manance un copil pe saptamana?
    Un copil de pana in 12 luni.Si mai departe, pana la 2, 3 ani, ca dupa 3 ani banuiesc ca poate consuma toate tipurile de ou.
    In afara de ouale de gaina mai poate consuma si oute de la alte pasari?
    Chiar nu am retinut daca in alte tari se recomanda si administrarea de oute de la alte zburatoare.
    Pana acum i-am dat fetei doar ou de gaina( si de la tara, si din magazin), mi-a facut alergie de cateva ori de la ambele tipuri, ma gandeam sa incerc si cu alte tipuri, de prepelita, nu stiu...
    Chiar astept raspunsuri pe tema aceasta. Va multumesc anticipat!

Floricica Nou Venita cris_01's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    150
    Oul se introduce in alimentatie treptat de la 6luni(numai galbenus),si se poate manca un galbenus pe saptamana,dupa varsta de un an poate manca si albus si treptat poate ajunge sa manance maxim 3oua pe saptamana!
    Eu personal nu i-am dat niciodata 3oua pe sapt,ii dau un ou fiert si restul consider ca le mananca din ciorbita(care este prezenta zilnic in alimentatie si are ou batut sau taitei de casa,facuti tot cu oua)sau din prajituri!
    Eu ii dau oua de prepelita,chiar am citit pe forum ca o mamica ii da zilnic oua de prepelita copilului nefierte,cica sunt foarte bune pt organism!Eu i le fierb sau le pun in mancare,sunt atat de mici si de greu de curatat:)))iti vine sa te lasi pagubas

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Si oul de prepelita cand e voie sa il dam in ce combinatii cum sa il preparam si de la ce varsta?

Floricica Nou Venita cris_01's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    150
    Am citit ca se da de la 6luni ca si oul de gaina,eu am inceput sa ii dau de la 1 an si sapte luni!
    Am mai gasit un topic despre asta https://www.copilul.ro/forum/copilul...ita-25279.html

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Eu fetitei de la 7 luni i-am introdus oul...il fierbeam si il taiam in 4..si prima data i-am dat 1/4...apoi 2/4
    oricum cand am ajuns sa ii dau oul intreg ii dadeam de 2 ori pe saptmana..ii placea combinat cu piureul de cartofi ..nu era asa uscat
    ( mentionez ca doar galbenusul pana la 1 an i-am dat)
    la fel am procedat si la baietel.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu ii dau unul pe sapamana,pt ca nu stiu daca le da si la cresa.inainte ii dadeam 2 pe sapt.voi cum procedati?

Floricica Nou Venita adriana_eftm's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.05.2010
    Postari in forum
    159
    noua ni l-a recomandat de la 10 luni , si am inceput cu un sfert de galbenus , iar urmatoarelesapt. crescand pana ajungi la un ou pe saptamana. Avand in vedere din cate stiu pentru adulti sunt recomandate 2 oua pe saptamana la bebe un ou e mai mult decat suficient, nu trebuie sa le fortam ficatelul:))

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari