Ultimele discutii din forum
    stefaniajohansson
    Guest
    as fi vrut sa pun reteta mea de orez cu lapte..o pusesem pe topicul cu bebe de aprilie-mai exact in ziua dupa ce am inventat-o si mai stiam inca cum am facut..o sa intreb fetele daca au salvat-o, pt ca iesise foarte bun..era ceva cu vanilie, coaja de mandarina, kardemumma..si sos dintr-un mar (cu un strop de unt si apa)..fara zahar, insa dulce si bun..

Floricica Debutanta ana2003maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2011
    Postari in forum
    609
    Citat Postat de stefaniajohansson Vezi mesajul
    anamaria, as pune retete, insa cele inventate de mine sunt facute spontan..adica nu stiu de fiecare data cate grame de X bag (doar daca scrie pe pachet si pun 1 pachet intreg) si, cel mai aiurea: nu ma uit la nr de minute necesare..am scris d ecateva ori ce am facut si cu am facut..am dat niste retete (mai mult pt adulti) fetelor de la topicul unde frecventez eu (bebelusi de aprilie-mai)..si cam atat:P mie mancarea nu prea imi iese de 2 ori la fel :P

fac o incercare, insa sa nu radeti:P e reteta proprie, de asta o pun, ca sa fie ceva nou..

cod cu sos de praz (e si pt adulti, daca se pune sare in farfurie)

ingrediente (eu folosesc doar bio): pt fiecare 200 gr cod, 10 cm de praz (atat partea alba cat si cea verde), 1 catel mare de usturoi, smantana (aici nu stiu cantitati, difera in functie de cat e de groasa), ceapa verde subtire, 1 bob de piper

se pune fileul de cod la fiert la temperatura medie intr-o tigaie sau oala, cu un pic de apa ca sa nu se arda, prazul taiat rondele, piperul si usturoiu presat. se acopera cu capac. cand s-a fiert codul (trebuie sa fie moale, fin) se scoate piperul, se adauga smantana si ceapa verde subtire, se mai lasa 1-2 minute si e gata:)

se serveste cu piure de cartofi (asta vrea fetita, deci fac pt ambii copii la fel) si cu legume fierte (eu le dau zuchini, morcov, conopida, broccoli, porumb, mazare si altele) noi adultii ne punem in farfurie sare de mare cu gust de legume, boia iute si piper negru..

na, acum vezi de ce nu am prea scris retete pe forum:P
    Suna super bun, am sa incerc saptamana asta reteta ta:)

Membru inregistrat la
    30.03.2011
    Postari in forum
    609
    Citat Postat de stefaniajohansson Vezi mesajul
    as fi vrut sa pun reteta mea de orez cu lapte..o pusesem pe topicul cu bebe de aprilie-mai exact in ziua dupa ce am inventat-o si mai stiam inca cum am facut..o sa intreb fetele daca au salvat-o, pt ca iesise foarte bun..era ceva cu vanilie, coaja de mandarina, kardemumma..si sos dintr-un mar (cu un strop de unt si apa)..fara zahar, insa dulce si bun..
    Nici eu nu folosesc zahar la gustarelele lui, decat f rar , daca e ffff acru. Prefer sa amestec un pic de babana in respectivele combinatii :). Peste cateva luni am sa pot folosi si mierea si atunci va fi mai usor.

stefaniajohansson
    Guest
    pai, anamaria, fa reteta mea si poate o scrii tu calumea aici pe topic, ca eu am scris-o ca vai de ea:P

Floricica Nou Venita iri_nuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.01.2010
    Postari in forum
    265
    Buna Ana!
    Am citit pe sarite ce ai postat si imi place abordarea.Sper ca in curand(cand am timp suficient) sa citesc tot ce ai postat aici.
    O sa povestesc si eu ce am fost sfatuita aici in Germania in legatura cu alimentatia lui bebe(desi nu functioneaza totul ca la carte - bebele meu e f atasat de tzitzi:)) si se stramba la macare- ne chinuim sa ne obisnuim inca cu mancarea- am inceput (adik eu am vrut sa incepem.. ce bebe nu prea vrea:)))diversificarea pe la 5 luni jumate'):
    * Pt primul an de viata, cel mai important "aliment" pt bebelus e lapticul (san sau formula- dupa caz);
    * Un bebe are nevoie de f multe grasimi(calorii)- 50% din energie(in comparatie cu 30 % in anii urmatori) o ia sub forma de grasimi;
    * Bebe are nevoie de suficiente proteine pt a putea creste bine: proteinele reprezinta 7% din aportul energetic, dar nu mai mult pt ca altfel se suprasolicita ficatul si rinichii bebelusului;
    * Bebe are nevoie de Carbohidrati: in jur de 40 % din aportul energetic este din carbohidrati, pt a construi rezervele de energie.(desi laptele matern are f multi carbohidrati, el este 7/ 10 de dulce- in comparatie cu indulcitul cu zahar).
    In Germania se recomanda alaptatul exclusiv pana la 6 luni(desi f putine mamici reusesc asta din diferite motive--- chiar unele de la nastere nu vor sa alapteze, alegand formula de lapte); Conform Institutului de cercetare in nutritia copiilor(chiar exista asa ceva- FORSCHUNGSINSTITUTS FÜR KINDERERNÄHRUNG), diversificarea bebelusilor se face in felul urmator(fac traducere din carte):
    -in jur de 5 luni- 5 luni jumate'- amiaza(in general a 3-a masa din zi):piure de legume---- seara: cereale cu lapte
    - la 6 luni-dupa amiaza(intre pranz-legume- si cina-cereale-): piure de fructe.
    - intre 9 si 10 luni-se introduce si mic dejun
    Deci pe la 9 luni bebe are 3 mese pe zi , si o gustare cu fructe(mic dejun(care poate fi constituit din cerealele care se muta de la cina , la mic dejun), pranz cu legume (si carne in funtie de varsta), gustare cu fructe, abendbrot(cina usoara)).Bineinteles ramane tzitzi dimineata si seara(eventual si noaptea?!?!?). Si f important, copii care consuma alimente pe timpul zilei si nu mai sunt alaptati exclusiv, trebuie sa fie hidratati :ceai neindulcit, apa fiarta si racita(nu se recomanda fierberea apei plate pt ca e imbogatita cu minerale, si nu se recomanda sucuri de la magazin oricat de mare scrie BIo pe ele sau mai stiu eu ce :P).
    Bineinteles ca e scris si in carte ca acesta este un plan orientativ si ca totul trebuie adaptat la nevoile si ritmul fiecarui copil in parte(chiar e scris mai mare si in chenar). Se fac aceleasi precizari: cereale fara glutem pana la 8 lun;,se interzice soia, albus de ou, peste,faina(gen in sosuri)si alunele pana la 1 an;
    introducerea fiecarui aliment se face treptat si la distante de cateva zile pt a se obs daca exista reactii adverse; si incepe de la o lingurita si se creste treptat cantitatea:;
    Alte sfaturi primite:
    -tot ce papa bebele(inafara de fructe)trebuie fiert;
    -cerealele,in primele 9 luni, trebuie sa fie special pt copii facute;
    -painea se da spre sfarsitul primului an(preferabil vollkorn-integrala);
    -cartoful are multi nutrienti si este bine tolerat(deci recomandat la inceputul diversificarii);
    -carnea de vita si oaie are cantitati importante de fier(se da in primul an- pe langa gaina, curcan etc);
    -pestele e recomandat spre sfarsitul primului an(poate da alergii);
    -iaurt normal,branza se recomanda spre sfarsitul primului an, iar laptele crud(rohmilch- nepreparat termic)nu se recomanda de loc;
    -ca si grasimi sunt recomandate uleiul de rapita(ideal) si untul(bigat in vit D). Interzise uleiurile presate la rece(??????).
    FARA MIERE IN PRIMUL AN; FARA ZAHAR(bebelusii nu au nevoie de completari cu zahar).
    O ordine a introducerii alimentelor(orientativa----din carte):
    -5/6 luni-lapte praf/lapte special pt sugari in cerealele de seara(este o alegere bineinteles pt mamicile care alapteaza exclusiv ca mine si nu se mulg), cereale de orez,morcov,pastarnac,cartof,mar,banana,castraveti,zucchini,carnea,unt,ulei de rapita,suc de mar si portocala.
    -7/8 luni-cereale integrale,pere,piersici,pepene,conopida, brocoli,rosii,sparaghel,spanac,mazare, porumb,gulii ,napi.........
    -9/10 luni-painea, branza slaba, oua(intai galbenush--- spre un an si albusul),fructe de padure,caise,mango,varza, condimente diverse.
    -11/12 luni- bebe incepe sa mamance la un loc cu familia(mai putin sarea...despre care nu gasesc acum nimic scris- dar ma documnetez).
    Suna frumos... nu?... Bineinteles ca totul se adapteaza dupa bebe... La noi de ex:
    - bebe nu a vrut cerealele (care au deja lapte praf amestecat) decat in combinatie cu suc de mar, sau portocala(acum ii pun jumate apa- jumate suc... cu timpul cresc cantitatea de appa si o scad pe cea de suc.. pana ajunge sa pape cerealele preparate doar cu apa)
    - la legume s- a strambat la inceput(chiar ii venea sa vomite), la un moment dat invatase sa tina gura inchisa si sa intoarca capul,,,, acum vad ca papa cateva lingurite(in functie de chef cred :))).... Nu stiu in care an ajungem noi la 50 gr :))=))... Mergem in continuare sperand ca se va inbunatati situatia cu timpul :)).
    - Erik bea apa (fiarta si racita) cu placere, direct din cana cu cioc :)
    Mai sunt destule de spus, dar in momentul asta Erik s-a gandit ca a fost suficient de indulgent cu mine, si ca am stat suficient la calculator. Mai revin cu completari daca e nevoie.
    :*
    Modificata de iri_nuk; 12.04.2011 la 19:23:54.

Membru inregistrat la
    30.03.2011
    Postari in forum
    609
    Buna Irina,
    Ma bucura mult postarea ta.
    Din cate am inteles, bebele tau are cam 6 luni acum si ai inceput diversificarea de cateva saptamani... Nu te stresa, asa a reactionat si bebele meu la inceput. In primele saptamani 1-2 maaaxim 3 lingurite accepta. Nu l-am fortat niciodata. Daca dadea semne ca nu i-ar face placere mancarica, ne opream. Incercam a doua zi....etc. E important sa nu asocieze papatul cu ceva neplacut.... Mai bine mai incet, dar cu placere :). Se isca mai putine probleme in alimentatia lor mai tarziu, si asta este important. Deocamdata nu e asa de drastic ca papa doar titica :). Copiii tind sa recupereze ffff usor, odata ce le-a crescul apetitul :)

Membru inregistrat la
    30.03.2011
    Postari in forum
    609
    De la varsta de 8 luni se obisnuieste introducerea somonului, a crevetilor, oualolor si cu mare moderatie, in principal in cadrul mancarilor gatite, a produselor lactate.
    Nu este indicata mancarea prajita sau afumata. Se accepta insa mancarea pregatita la cuptor si in cazul omletelor, se amesteca oul cu putina apa si se frige la foc fff mic pana s-a inchegat in totalitate. In Suedia nu este interzis albusul in cazul omletelor sau daca este folosit oul la gatit.
    De la aceasta varsta se recomanda un mic dejun de cereale si 2 mese gatite pe zi . Deasemenea acum este momentul cand nu se mai paseaza mancarea aici, ci se toaca marunt, crescand treptat consistenta, pentru a-i obisnui pe copii cu mestecatul. Legumele trebuie fierte moi, insa, si carnea trebuie tocata cat mai marunt deocamdata.

Se pot introduce citricele in alimentatia bebelusului acum.
    Cand bebelusul s-a obisnuit cu bucatelele mai mari, acesta poate sa inceapa sa deguste din cina parintilor, in cazul in care aceasta nu contine prajeli, sare, foarte multe condimente si acele alimente interzise pana la un an.
    Modificata de ana2003maria; 13.04.2011 la 21:59:43.

Membru inregistrat la
    30.03.2011
    Postari in forum
    609
    Mancarica gustoasa pentru bebici intre 8-12 luni:

Tocanita de somon
    cca 7-9 portii

cca 2 fileuri de somon ( 300 g)
    6-8 cartofi
    3 morcovi
    1/2 praz sau 1 ceapa
    2 dl mazare
    2 lg zeama de lamaie
    2 dl smantana
    5 boabe de piper
    patrunjel
    marar

Spala, cutata si taie legumele in bucatele. Pune la fiert cartofii intr-o cratita in apa sa dea peste ei cam 3 cm. Dupa 5 min pune la fiert si restul de legume impreuna cu pestele taiat felii. Pune piperul intro bucatita de tifon, sau sita de ceai ( sa il poti scoate usoar mai apoi). Adauga si smantana si lasa sa fierba pana s-au inmuiat legumele si pestele este fiert ( cca 15 min). Adauga verdeata tocata marunt si mai fierbe 1 min. Lasa sa se raceasca. Strecoara sosul si pastreaza-l. Toaca marunt legumele si pestele si pune-le inapoi in sos. Paseaza daca bebelusul inca nu e obisnuit cu noua consistenta.

Se poate ingheta in pungi de plastic de cate o portie, etichetate cu numele si data de preparare...

Membru inregistrat la
    30.03.2011
    Postari in forum
    609

Cod fiert cu sos de oua si patrunjel
    cca 4 portii

500 g cod
    2 oua fierte tari tocate marunt
    3lg faina
    3 dl apa
    1 dl lapte 3% grasime
    1-2 lg ulei de rapita
    2-3 lg patrunjel tocat

Taie pestele in felii, cca 2 cm grosime. Fierbe ouale si lasa-le la racit. Amesteca apa cu faina si punele la fiert intr-o cratita joasa. Adauga laptele. Lasa sa fiarba si amesteca mereu cca 2 min, pana sosul incepe sa se ingroase. Pune pestele in sos si mai fierbe cca 5-10 min. Adauga ouale tocate, uleiul si patrunjelul. Ia de pe foc si lasa sa se racoreasca. Pestele e usor de taiat bucatele chiar si in farfurie.
    Se poate ingheta.

Se serveste cu cartofi si morcovi fierti.

Membru inregistrat la
    30.03.2011
    Postari in forum
    609

Tocanita de vita cu rutabaga(nap suedez)
    cca 4 portii
    (rutabaga se poate inlocui cu de ex. nap, pastarnac, sfecla alba sau gulie)

100 g rutabaga
    2 cepe galbene
    3 rosii
    2 catei usturoi
    500 g carne de vita
    1 lingurita boia ( atentie cu boiaua, bebelusii pot reactiona la ea, eventual daca nu au mai incercat, micsorati cantitatea)
    1 lingurita cimbru
    putin piper negru
    1 dl apa

Curata rutabaga si ceapa si taiele marunt. Toaca rosiile. Fierbe rosiile si ceapa intr-o cratita fara capac. Adauga condimentele si usturoiul tocat. Taie carne in bucatele. Adaugale peste rosii. Fierbe cca 1 h la foc mic, adaugand mereu din apa. Cand carnea a inceput sa se inmoaie, adauga rutabaga si mai fierbe cca 30 min.
    Se poate ingheta.
    Se serveste cu de ex. orez sau macaroane.

Floricica Nou Venita iri_nuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.01.2010
    Postari in forum
    265
    Salutam!
    Am reusit sa citesc toate postarile tale, si intr-adevar ai postat retete delicioase.....asta daca ar manca bebele meu ceva :(.
    La capitolul teorie stau extraordinar, daca m-ar ajuta si bebe la practica ar fi si mai bine.Aveam aproape 4 sapt de cand am inceput diversificarea, si nu prea avansam, i-am facut legume in diferita combinatii si mai mult de 5 lingurite nu cred ca a mancat niciodata, cerealele de searasunt deja cu lapt ...si eu trebuie sa adaog apa, doar ca nu merge asa: trebuie sa ii pun si ceva suc d mar sau portocala sa pape 3-4 lingurite-altfel nu vrea. m-am saturat eu cat am aruncat dinb mancarea lui. Imi mai spunea cineva ca daca vreu sa pape sa ii dau biberon...dar nu prea as vrea, si in plus diversificarea se face cu lingurita nu cu bibe... :(
    Se inbunatateste vreodata situatia?
    Ce usor era cu alaptatul exclusiv...pac tzitzi in gura si gata....acu :( oare sa ii pun lapte de la mine in mancare?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari