Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta iryna30's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2011
    Postari in forum
    770

Nu vrea sa mai manance

Am un bebe de 8 luni,de cateva zile nu vrea sa mai pape mai deloc legume,carnita,supici,doar iaurtel,fructe,branzica de casa si lapte cu cereale atat mai primeste, in rest plange cand ii este foame dar de mancat tot nu vrea sa manance.ce sa fac???ma ingrijoreaza ca numai din fructe si lactate nu primeste vitaminele si mineralele necesare lui. un sfat, va rog, de la mamicile cu experienta.

Floricica Debutanta bubu24's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.05.2009
    Postari in forum
    604
    Citat Postat de iryna30 Vezi mesajul
    Am un bebe de 8 luni,de cateva zile nu vrea sa mai pape mai deloc legume,carnita,supici,doar iaurtel,fructe,branzica de casa si lapte cu cereale atat mai primeste, in rest plange cand ii este foame dar de mancat tot nu vrea sa manance.ce sa fac???ma ingrijoreaza ca numai din fructe si lactate nu primeste vitaminele si mineralele necesare lui. un sfat, va rog, de la mamicile cu experienta.
    poate are si el o perioada cand nu are chef sa manance mancarica, si fetita mea a mai avut momente cand refuza mancarica...schimba ceva la meniu...si daca totusi nu vrea poate ar fi mai bine sa ceri si sfatul medicului de familie...

Moderator Floricica Veterana Tinker_Bell's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.07.2009
    Postari in forum
    10.707
    Poti sa-l pacalesti putin,pune in piureul de legume iaurt,cereale sau branzica,si incet-incet o sa primeasca din nou!Trebuie facut ceva,eventual cere si sfatul unui medic!

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Poate-i ies ceva dintisori, poate are ceva afte.

Membru inregistrat la
    15.01.2011
    Postari in forum
    770
    afte nu avem,dintisori poate caci pana acum inca nu avem nici unul, dar gingia nu o vad inflamata

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Silviu a avut o perioada cand refuza mancarea, si a fost de la dintisori (nu se vedeau iesind, dar atunci il deranjau cel mai tare :) ). Eu mai incercat sa iau o lungurtita de mancarica, sa o maschez cu iaurt...si asa il mai pacaleam cateva lingurite. Acum mananaca bine- cred ca e o faza prin care trec bebelusii, mai ales de la dintisori.

Moderator Floricica Veterana vava's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2006
    Postari in forum
    13.949
    Iryna si eu ma confrunt cu aceiasi problema baietelul meu pana la 7 si jumatate luni a mancat foarte bine legumele si carnita dar dintr-o data nu a mai vrut asa ca am ascultat sfatul unei prietena care i-l spusese un medic ca atunci cand ii fac legumele cu carnita sau ousor sa-i pun si un pic de banana cam jumatate sau un sfert si tin sa-ti spun ca mananca tot deci am descoperit ca lui ii palce mai mult gustul dulce asa ca am reusit sa-l fac sa pape stiu ca suna ciudat legume cu banana dar asta este decat sa nu pape deloc mai bine asa....iar cand ii dau fructe dim.nu ii mai pun banana o pastrez pt.pranz....
    si sa stii ca nu esti singura mai sunt fete pe forum care se confrunta cu aceiasi problema.....

Floricica Cu Vechime dragalasha's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2009
    Postari in forum
    6.093
    iryna si baietelul meu nu vrea sa manance uneori, vreo 3-4 zile, dar nu mananca nimic facut acasa (fructe, iaurt, legume sau legume) si in acele zile ii dau borcanele
    si dupa incet, incet revine la mancare "home made"
    sa nu-l fortezi sa manance, nu vrea, nu vrea asta e!

Floricica Nou Venita michela's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.05.2008
    Postari in forum
    279
    offf...nici baietelul meu nu vrea sa pape nimic de vreo 5 zile...de obicei nu este un mancacios dar acum s-a intrecut pe sine...e f.racit si are nasucu infundat dar cand vine ora pranzului sau a cinei imi vine sa plang...nu vrea nici sa guste sau daca reusesc sa-i dau macar o lingura pe a doua nu o mai vrea sub nici o forma..gatul nu-l doare ca am fost vineri la pediatru.saptamana asta o sa mergem si la alti doctori sa vedem ce este de facut ca e si f slabut 7800 la 11 luni.

Membru inregistrat la
    15.01.2011
    Postari in forum
    770
    multumesc f mult pt sfaturi,vava intradevar am avut succes cu amestecul legumelor cu fructe, i-am facut ieri spanacut cu ousor si i-am pus si un mar, nu-ti spun ca a papat tot din farfurie.i-am mai dat si eu la borcanase papa dar cam cu instrambaturi.Incerc acum sa vad ce combinatie sa fac sa pape si un pic de supita.

mischa2000
    Guest
    Citat Postat de michela Vezi mesajul
    offf...nici baietelul meu nu vrea sa pape nimic de vreo 5 zile...de obicei nu este un mancacios dar acum s-a intrecut pe sine...e f.racit si are nasucu infundat dar cand vine ora pranzului sau a cinei imi vine sa plang...nu vrea nici sa guste sau daca reusesc sa-i dau macar o lingura pe a doua nu o mai vrea sub nici o forma..gatul nu-l doare ca am fost vineri la pediatru.saptamana asta o sa mergem si la alti doctori sa vedem ce este de facut ca e si f slabut 7800 la 11 luni.
    stai linistita.
    cand esti racit nici o mancare nu mai are acelasi gust ...
    si eu ma chinui de cateva zile cu mancarea si tot torn sare peste ea ... poate poate voi simti ceva.

cat despre greutate, poti detaila?
    cu cat s-a nascut, cat a luat de-a lungul timpului? ce maninca? voi sunteti plinuti sau mai slabuti?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari