Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 12
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Nou Venita gkiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2010
    Postari in forum
    43

Exclamatie Nu vrea diversificare......

Am o fetita de 6 luni, care nu vrea sa accepte nici o alta mancare decat lapticul de la san. am inceput de acum 2 sapt cu cate o lingurita, dar nu vrea de loc, scoate afara toata mancarea, am incercat cu pireu de fructe(mere, piersici), cu suc de mere si de morcovi si amestec, cu supica de legume, pireu din legumele fierte, cereale.... nici una din acestea nu-i sunt pe plac si da afara tot, doar din sucuri mai inghite cate ceva. nici apa sau ceai nu vrea. cand vede lingurita sau biberonul strange gura si plange asa cu gura inchisa sa nu cumva sa intre ceva in gura. doctorita spune sa fiu eu mai incapatanata ca ea si sa nu ma las pt ca ea stie ca-i dau san pana la urma si de aceea face circ. si pe deasupra e foarte constipata si iese doar cu supozitoare. ce sa ma fac?
    Modificata de gkiss; 02.10.2010 la 22:20:34.

Floricica Senior mihaela_74's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.02.2010
    Postari in forum
    3.956
    gkiss nu fii dezamagita,mai incearca,inarmeaza-te cu rabdare..
    eu am inceput cu cereale seara cu gandul poate va manca se va satura si va dormi mai bine..nu a fost asa,mananca dar tot nu doarme bine,,vrea numai tatzica in gurita toata noaptea..dar in schimb accepta tot ce-i dau,si pireul de fructe..mar+banana sau banana+para combinate cu o lingurita de cereale..
    ai incercat pireul fructe combinat cu o lingurita 2 de cereale?
    supica a acceptat-o dar in schimb s-a strambat la pireutul de legume doar 5-6 lingurite..e de ajuns..
    il las cateva zile si incerc iar..nu-l fortez,si cresc de la o zi la alta cantitatea,azi o lingurita,maine doua si tot asa...
    pireutul l-ai incercat combinat mar plus banana sau separat fiecare?..
    mai incearca nu te lasa! Sanatate multa si succes!

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Eu zic sa iei o pauza de o saptamana si apoi sa incerci iar. La masa sa stea pe scaunel, sa-i canti, sa-i spui poezii, sa-i dai jucarii, tot ce vrea ea. Ideea e sa nu fii tu stresata sau macar sa te prefaci ca nu esti. Stiu ca e greu sa faci asta dar...
    Multa bafta!

Membru inregistrat la
    02.08.2010
    Postari in forum
    43
    multumesc frumos fetelor
    mihaela, as vrea eu sa manance cereale, dar se stramba la ele de parca ar fi ceva acru, chiar se scutura i am cereale de la Humana cu piersica.
    popanicoleta, cred ca o sa incerc cm spui tu sa o las o saptamana si incerc iar, ca asa o chinui pe ea, eu ii bag in gura si ea scuipa tot si plange, n e o treaba...
    a mai patit cineva asa ? imi spuneti cum ati procedat va rog?
    multumesc

Floricica Cu Vechime gabriella25's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.04.2010
    Postari in forum
    8.190
    Citat Postat de popanicoleta Vezi mesajul
    Eu zic sa iei o pauza de o saptamana si apoi sa incerci iar. La masa sa stea pe scaunel, sa-i canti, sa-i spui poezii, sa-i dai jucarii, tot ce vrea ea. Ideea e sa nu fii tu stresata sau macar sa te prefaci ca nu esti. Stiu ca e greu sa faci asta dar...
    Multa bafta!
    are dreptate nicoleta........incearca sa nu fii stresata in momentul ala dar bebe simte ........multa rabdare si multa bafta!!!!!!!!

mischa2000
    Guest
    cred ca sunt eu mai inapoiata ... dar sa spui poezii unui copil de 6 luni ...
    cred ca niste plusuri "cantatoare" sau alte jucarii care il binedispun ...
    in rest ... bafta ...
    eu reuseam sa ii dau mancare numai cu apa ...
    o pacaleam cu bibe de apa ca sa deschida gura ... si hop cu lingurita ...

Floricica Cu Vechime lolita si kevin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492
    eu reusesc sa-i dau sa pape cereale (de orez+porumb fara gluten, marca nutriben),
    am inceput a-i da cu biberon ca sa se obisnuiasca cu gustul,
    prima seara mi-a papat doar 100 ml si de atunci papa numai 180ml.
    dupa 3 zile i-am dat dimineata cereale cu linguritza si a mancat 100 ml,
    cam asa mananca in fiecare zi.

e folosesc o linguritza de plastic foarte micutza pentru varsta de 4 luni,
    ii dau cate putin, il mai lasa sa se joace cu ceva jucarii sau chiar il las sa puna mana pe linguritza.
    iti trebuie foarte multa rabdare, noi papam in 20 de minute. :))

ai grija ca atunci cand ii bagi in guritza sa nu-i bagi sub limba, deasta scuipa tot,
    ei inca nu stiu sa deschida gura sau sa manance mai solid.
    ai grija ca mancarea sa nu fie prea calda sau prea rece.

Membru inregistrat la
    02.08.2010
    Postari in forum
    43
    multumesc frumos tuturor, o sa fac pauza si apoi incercam iar, sper ca uita repede. acum doar daca-i arat lingurita sau biberonul inclesteaza gura si incepe sa planga. am insistat 4 zile, asa mi-a spus doctorita ca va avea carente de anumite minerale daca nu-i introduc cat mai repede si altceva decat lapte si sa insist sa nu ma las, sa nu-i dau lapte de la san si pana la urma o sa mance ea.... Dar se vede treaba ca e mai incapatanata decat mine, nu se lasa!

Membru inregistrat la
    02.08.2010
    Postari in forum
    43
    si daca nu manca nici fructe, nici cereale ce sansa am sa nu mai fie constipata? nu iese nici cu supozitor uneori....,ieri pe la ora 17 am pus un sup si nici acum nu a iesit. de la sirop de Lactuloza are niste colici de nu am dormit noaptea.

Membru inregistrat la
    02.08.2010
    Postari in forum
    43
    Citat Postat de mischaela2000 Vezi mesajul
    cred ca sunt eu mai inapoiata ... dar sa spui poezii unui copil de 6 luni ...
    cred ca niste plusuri "cantatoare" sau alte jucarii care il binedispun ...
    in rest ... bafta ...
    eu reuseam sa ii dau mancare numai cu apa ...
    o pacaleam cu bibe de apa ca sa deschida gura ... si hop cu lingurita ...

a mea nu vrea sa deschida gura ptr nimic in lume, numai ptr san. n bea nici apa, nici ceai. mersi

Membru inregistrat la
    02.08.2010
    Postari in forum
    43
    Citat Postat de mihaela_74 Vezi mesajul
    gkiss nu fii dezamagita,mai incearca,inarmeaza-te cu rabdare..
    eu am inceput cu cereale seara cu gandul poate va manca se va satura si va dormi mai bine..nu a fost asa,mananca dar tot nu doarme bine,,vrea numai tatzica in gurita toata noaptea..dar in schimb accepta tot ce-i dau,si pireul de fructe..mar+banana sau banana+para combinate cu o lingurita de cereale..
    ai incercat pireul fructe combinat cu o lingurita 2 de cereale?
    supica a acceptat-o dar in schimb s-a strambat la pireutul de legume doar 5-6 lingurite..e de ajuns..
    il las cateva zile si incerc iar..nu-l fortez,si cresc de la o zi la alta cantitatea,azi o lingurita,maine doua si tot asa...
    pireutul l-ai incercat combinat mar plus banana sau separat fiecare?..
    mai incearca nu te lasa! Sanatate multa si succes!
    nu am incercat pire de fructe combinat cu cereale, dar am incercat cereale facute cu laptele meu si nu le vrea, ca vin din biberon oare?
    e bine ca vrea si 5-6 lingurite, a mea nu deschide gura, o mazgalesc un pic sa simta gustul, dar nimic.
    multumesc ptr sfaturi si incurajari. baietelul meu mai mare era un mancacios asa ca nu imi vine sa cred ce mi se intampla.

+ Raspunde
Pagina 1 din 12
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari