Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita cataianamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.11.2009
    Postari in forum
    12
    Buna ziua,

Am un baietel de aproape 5 luni. Am inceput diversificarea si...nimic[bang. Nu mananca marul cu biscuite. Nu vrea supica de legume...ce ar trebui sa fac?

Va multumesc si astept raspuns!

Floricica Cu Vechime alina_popa_aly's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2006
    Postari in forum
    7.675
    Tocmai am pus un citat al unei d-ne psiholog pe tema aceasta aici. Daca vrei poti intra. Poate te lamuresti in vreun fel. http://www.copilul.ro/forum_Hai_sa_invatam_impreuna_despre_psihologia_copilului_14607.html?27

Personal, te sfatuiesc sa ai fffff multa rabdare, sa incepi cu o lingurita pe zi de supica si incepi cu o singura leguma, dupa care adaugi cate una la 2-3 zile sa vezi cum le tolereaza copilul. La inceput supica sa fie foarte subtire sa poata fi digerata. Mar cu biscuite mai lasa-l. Mai bine cauta-i cereale potrivit varstei. Pupici si rabdare.

Floricica Nou Venita cataianamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.11.2009
    Postari in forum
    12
    uiii la asta ma gandeam si eu,vad k d ieri a inceput sa pape supi iar marul cu biscuite asa mi-a spus asistenta...am mai auzit pareri k este prea mikut....la cate auzi..

Guest
    intradevar rabdarea este cuvantul cheie.cand incepi diversificarea se incepe cu o lingurita ,a2a zi 2 ling. a 3 a ,3 ling.si tot asa mai departe pana cand masa de fructe sau supica (ce mananca bebelu,) o inlocueste pe cea de lapte, dar in fiecare zi la aceasi ora,pt ca asa copilul se obisnueste.majoritatea primesc f greu un aliment nou , atat timp cat pt.ei totul este nou si nu au papat decat lapte (care de altfel e f bun la gust)mi se pare normal sa nu il primeasca din prima nu?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari