Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386

Nelamurit Mierea in alimentatia bebelusilor

Buna dimineata dragele mele.
    Am vrut sa va intreb daca are ceva daca ii pun la bebe in ceai o lingurita de miere.
    Are aproape 9 luni. Si nu vrea sa bea ceaiul asa simplu, ducem lupta grea pana sa molfaie putin biberonul.
    Asa cu putina miere parca ii place, dar nu e dulce ceaiul, doar ca ii schimba putin gustul ala amar care il are pana la urma aproape orice ceai. Ce ziceti ? Are ceva ?
    Am citit pe undeva ca numai dupa un an sau asa ceva are voie miere, dar nu imi aduc aminte exact. Deci nu sunt lamurita.

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Si eu stiam ca dupa 1 an se poate da miere.Eu nu i-am dat nici acum,prefer sa o pazesc cat se poate de prea mult zahar si chestii dulci :)
    Modificata de ssinziana; 09.07.2013 la 11:34:43.

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Nu am ce sa fac, ca nu vrea nici in ruptul capului altfel.Oricum nu e multa miere, si nici nu indulceste tare ceaiul, adica abia daca se simte. Doar ca schimba putin gustul amarui.

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Mierea poate fi factor alergen si de aceea se recomanda dupa 1 an...

Eu nu i-am dat pana acum nici miere, nici zahar. Ceai clasic, de plante, n-a acceptat niciodata sa bea, probabil era rau la gust, iar acum nu mai bea nici din cel tip instant de la Humana, Hipp etc., nici macar Baby Drink...pt. ca nu-i place dulce....

Chestia este ca in aceasta perioada tu ii creezi copilului gustul si daca il inveti de pe acum cu dulcele, va aparea foarte repede obisnuinta.

Dar ce fel de ceai ii dai? Nu-i mai bine un compotel neindulcit, eventual suc de fructe? Desi eu una am preferat ca mijloc de hidratare apa simpla, iar fructele i le-am dat sa le consume intregi...

Floricica Nou Venita Lilyssss's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.09.2012
    Postari in forum
    94
    nici Alex nu bea ceai cred ca nu-i place gustul,si mie imi spuneau cei mai in varsta din familie sa-i pun miere dar am ales sa nu-i pun pt ca citisem undeva si chiar medicul de aici mi-a spus ca mierea provoaca botulism la un bebe mai mic de un an, asa ca am renuntat sa-i mai dau ceai,ii dau in loc suc proaspat de portocale sau suc de morcov sau de mar,si ii place foarte mult,cum vede sticluta(e un fel de canita,l-am obisnuit sa bea din canita)stie ce primeste si bea si foarte multa apa mai nou

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Pe mine m-a tot "cicalit" sa zic bunica sotului ca l-am invatat tot cu lapte si suc si nu-i dau ceai. Si am zis sa ii dau si ceai sa nu fie nici o problema, dar daca stau sa ma gandesc ceaiul nu e ceva esential in viata. Poate cand o sa creasca mai mare o sa bea. Ca asa am fost si eu cand eram mica am baut mai mult ceai decat lapte, si acum e taman invers. :) Nu o sa ii mai dau nici eu. Si gata! Oricum nu i-am dat numai aseara. D-aia v-am si intrebat.

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Buna fetele...mierea pana la varsta de 1 an este interzisa,de ce?pt.ca medicii s-au confruntat cu f.multe cazuri de botulism ,afectiune cauzata de de consumul de miere,de ex,stiati ca mierea nu se pune in ceai la inceputul fierberii pt.ca este toxica?In loc de 1 lingurita de miere pune zahar.

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Nah si eu care credeam ca mierea e mai sanatoasa decat zaharul.

Floricica Nou Venita ralucanaturista's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.05.2010
    Postari in forum
    60
    NU, asa este , in miere poate fi toxina botulinica si NU se da la copilasi cel putin pana la un an,daca nu pana la doi.In schimb, daca vrei sa-l hidratezi pe bebe pe caldura (laptele e hrana, nu apa!) da-i lapte. Pediatra asa mi-a recomandat la ambii copii, pe timp de canicula. Apa plata Devin este microbiologic pura, are un continut scazut de minerale asa incat nu afecteaza rinichi bebelusilor si poate fi pusa chiar in biberon fara fierbere prealabila. (Este recomandata si de Asociatia romana de pediatrie).
    Iar bebelusii au nevoie si ei de apa, ca orice om - mai mare sau mai mic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari