Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410

Metale grele in mancarea pentru bebelusi

Cantități de arsenic și de alte toxine provenite din pământ s-au găsit în produsele alimentare pentru bebeluși ale unor branduri renumite. Substanțe nocive au fost descoperite în mâncarea de la HiPP, Nestle, Organix și Holle, dar reprezentanții mărcilor susțin că acestea sunt în cantități atât de mici care nu supun copiii la niciun fel de risc.

O echipă de cercetători din cadrul Institutului Karolinska, din Stockholm, au testat produsele alimetare ale brandurilor HiPP, Nestle, Organix și Holle și au constatat prezența arsenicului și a altor compuși dăunători sănătății.

"Alarmant este că mâncarea conține cantități de substanțe toxice precum arsenic, cadmiu, plumb și uraniu, existente, în principiu, în materia primă" folosită în producție, notează Jurnalul de Chimie Alimentară (JFC), publicat de Institutul suedez Karolinska.

"Acești compuși trebuie menținuți la niveluri minime în produsele alimentare destinate bebelușilor. Însă concentrația ridicată de arsenic din mâncarea pe bază de orez ridică semne de îngrijorarea", continuă sursa citată.

Cercetătorii suedezi nu sunt singurii care au tras un semnal de alarmă în ceea ce privește produsele alimentare pentru cei mici, relatează "The Daily Mail". În urmă cu doi ani, Agenția de Standardizare Alimentară (FSA) din Marea Britanie a emis o avertizare oficială asupra contaminării cu arsenic a orezului cu lapte. FSA a solicitat părinților să nu le mai dea pentru bebelușilor acest produs.

Biochimistul Andrew Meharg din cadrul Universității britanice Aberdeen s-a arătat îngrijorat de prezența arsenicului în orez, produsul fiind una dintre principalele opțiuni ale părinților care concep alimentația bebelusilor.

Arsenicul este cunoscut ca otravă și este asociat cu dezvoltarea mai multor forme de cancer. Problema contaminării grânelor cu arsenic a fost deja mediatizată și provine de la folosirea anumitor pesticide la creșterea cerealelor. În alimentele consumate de bebeluși au fost descoperite și metale folosite în industria grea.

Cercetătorii din cadrul Institutului Karolinska au măsurat în miligrame cantitățile de substanțe toxice din produsele alimentare destinate celor mici. Orezul Porridge de la HiPP conține 7,3 miligrame de arsenic, 0,38 de cadmiu și 0,26 de plumb. Produsul "Mic Dejun cu Banană și Piersică" are 1,7 miligrame de arsenic, 0,13 de cadmiu și 0,33 de plumb. În fața acestor date, reprezentanții HiPP au anunțat că arsenicul și cadmiul sunt sub nivelul de la care încep să afecteze sănătatea.

Cantități similare de substanțe nocive au fost descoperite și în produsele Nestle. În replică, reprezentanții brandului au precizat că materia primă trece printr-un proces minuțios de selecție, astfel încât compușii toxici proveniți din sol să fie la cele mai mici niveluri.

Oficialii britanici de la FSA continuă, însă, demersurile de sesizare a Comisiei Europene prin care solicită un studiu asupra efectelor pe termen lung asupra dezvoltării bebelușilor care consumă produse alimentare contaminate.

Sursa: Adevarul.ro

stefaniajohansson
    Guest
    gata, am gasit si eu pe pagina livsmedelsverket. e vorba de cerealele si de laptele formula a marcilor respective. si eu am cumparat borcanele Hipp bio cu diverse fructe sau mancaruri..ma mai documentez, intre timp voi coninua cu marca Semper..
    Swedish study shows problems with manganese and arsenic in children

Floricica Cu Vechime dragalasha's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2009
    Postari in forum
    6.093
    Citat Postat de stefaniajohansson Vezi mesajul
    gata, am gasit si eu pe pagina livsmedelsverket. e vorba de cerealele si de laptele formula a marcilor respective. si eu am cumparat borcanele Hipp bio cu diverse fructe sau mancaruri..ma mai documentez, intre timp voi coninua cu marca Semper..
    Swedish study shows problems with manganese and arsenic in children
    sa ne spui ce ai descoperit stef!

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Ei, avand in vedere toate aceste lucruri, nu e mai bine sa le facem noi in casa piureurile si tot felul de alte mancaruri dacat sa le cumparam din comert?Niciodata n-am fost adepta borcanaselor si niciodata nu le-am dat copiilor sa le consume.

stefaniajohansson
    Guest
    eliza, eu ce sa-ti zic..cine cumpara numai bio si proasptat are mai mult de castigat..asta daca comparam mancarea bio proaspata cu mancarea bio la borcan. dar la morcovii aia cu gust de benzina de la taranii din piata cine le face teste?..sau la carnea 'proaspata' (ca vanzatorii spun mereu ca e proaspata) de la bacanie, unde scrie pe ea ca a fost testata amanuntit si ca e pura, fara urme de substante periculoase? cine garanteaza calitatea acestor produse?

Floricica Nou Venita iri_nuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.01.2010
    Postari in forum
    265
    asta voiam si eu sa spun stefania.....ok borcanasele au in continut cutare si cutare..... dar nu va inchipuiti ca sunt aduse in saci si bagate in cazanul cu morcovel bio ... doar asea de-a draq :))... in fabrica -productia e curata....doar ca morcovelul bio a fost tratat si el cu ceva (oricat de bio ar fi)cat a stat in pamant... tratamentul aplicat morcovelului se afla in normele europene ,respecta legile privind productia de mancare pt bebelusi etc... si iaca asa ajung in mancarica.... Mai degraba as avea incredere in mancarica la borcan(mult mai cercetata, analizata)...decat in morcovul cumparat din supermarket, si fiert de mine in casa...morcov care cine stie prin ce procese a trecut pana a ajuns pe taraba(asa drepti si grasi si frumosi cum sunt toti --parca sunt din plastic)
    PS- morcovul e folosit doar ca exemplu... se poate face referire la orice leguma sau fruct.
    PPS- nu de mult au dat la tv la noi cum ca nici produsele astea asa spuse Bio, nu ar fi chiar bio. Cel mai sigur ca manaci bio e sa iti cultivi singur... si am de gand sa fac asta(cand imi iau casa, am grija sa fie si o bucata de paman unde sa pun si "rosia" mea):)
    PPPS- chiar pe borcanelel cu mancarica pt bebelusi , care sunt bio, am citit ca respecta normele eropene si legile in vigoare in ceea ce priveste produsele bio... nu scrie ca nu sunt tratate cu nimic(de ex: daca legea spune ca tot ce e tratat cu sub 2% pesticide/ sau tratat cu anumite pesticide- e bio... atunci cu siguranta nu inseamna ca au crescut k la bunica mea in gradina-- care strange inca gandacii de colorado de pe cartofi (de ex)in borcane si le da foc pe ulita :)))
    Modificata de iri_nuk; 12.04.2011 la 23:46:04.

stefaniajohansson
    Guest
    riscurile sunt mari oricum..nu exista nimic in lumea asta bio, pt se scurge apa de culturile conventionale in rauri, ajunge in lacuri, in mare, se evapora, ploua pe cultura bio de la "Cuca Macai" si s-a dus oricum orice sansa de avea culturi pure..de aste trebuie sa fim constienti cu totii..si cu cat cumparam mai multe produse conventionale, cu atata incurajam mai mult producerea acestor produse, deci folosirea chimicalelor, deci poluarea naturii. in acest stil, Terra va deveni in curand ca o bomba cu ceas..
    Modificata de stefaniajohansson; 13.04.2011 la 11:35:16.

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Eu in casa ii prepar mancarea la a mea nu ca nu as fii de acord cu mancarea la borcanas ci pentru ca iam cumparat de cateva ori si dupa ce ii dadeam scuipa tot afara sau mai rau nu isi deschidea gurita sa pape de aceea nu ii dau la borcanas ci doar mancare facuta in casa oricum orice aliment ai cumpara in ziua de azi e imposibil sa fie bio 100 la 100 parerea mea....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari